تازه ها

خوردنی ها

ادویه جات

خواص برگ بو


دانلود

برگ بو با نام علمی لائوروس نوبیلیس گیاهی خوشبو و همیشه سبز است که به عنوان عطر دهنده در غذاها استفاده می شود.

برگ بو

از این گیاه علاوه بر آشپزی استفاده دارویی نیز می شود اما چنانچه از این گیاه استفاده غذایی می کنید باید برگ خشکیده آن را به صورت کامل در غذا بیندازید و پیش از سرو غذا آن را از ظرف خارج کنید. زیرا خوردن این برگ معمول نیست و دارای طعمی قوی است. ریختن بیش از یک برگ در غذا ممکن است ایجاد مسمومیت کند.

برگ بو منبع غنی ویتامین های A، C، آهن، منگنز، کلسیم، پتاسیم و منیزیم است. اگر بتوانید آن را در وعده های غذایی بگنجانید برای سلامت بدنتان انتخاب خوبی داشته اید.

ویتامین A در این گیاه باعث تقویت بینایی می شود و از ابتلا به سرطان ریه و دهان جلوگیری می کند. ویتامین C نیز به دلیل دفع رادیکال های آزاد و تقویت سیستم ایمنی بدن از مهمترین ترکیب های موجود در این ادویه می باشد.

این گیاه به سلامت قلب و عروق کمک می کند زیرا دارای ترکیبات مفیدی مانند فیتونیوترینت، اسید کافیک و سالسیلات است.
برگ بو باعث تقویت معده می شود و اشتها را زیاد می کند. از جوشانده و روغن آن در تورم های موضعی استفاده می شود. برگ بو ادرار آور است و به کلیه ها کمک می کند.
از نظر حکمای مغرب زمین تا اواخر قرن هجدهم که گیاه درمانی رونق وسیعی داشت، دانشمندان اروپایی معتقد بودند که میوه درخت برگ بو در تشدید قاعده زنان موثر است و از این دارو برای سقط جنین استفاده می کردند پس زنان باردار نباید از این گیاه استفاده کنند.

دانشمند دیگری به نام کول پپر در کتابش نوشته است «روغنی که از میوه ی درخت برگ بو به دست می آید برای انواع ناراحتی ها ی مفاصل ،اعصاب ،معده ،شکم ورحم انواعی از قلوه ها و تشنجها ی عضلانی گرفتگی عضلات یا سیخ شدن عضلات ،انواع درد ها ،بی حسی در هر نقطه از بدن ودرد های رحمی وزاهدان مفید است ،به این ترتیب که محل ناراحت را روغن مالی می کنند . برای رفع درد های گوش هم چند قطره از این روغن استفاده می شده است ویا بخور حاصل از جوشانده میوه ها و برگهای آن به وسیله ای مثل قیف یا بادگیر داخل گوش می کرده اند»
اگر خون مردگی یا کبودی در بدن دارید برگ بو را بر آن قسمت بمالید که خیلی سریع خون مردگی از بین برود. آنزیم های موجود در برگ بو به هضم غذا کمک می کند و مصرف آن در برابر انواع سرطان ها محافظت می کند.
درد آرتریت و ناراحتی های التهابی دیگر را معالجه می کند زیرا دارای خاصیت ضد التهابی است.
دارای خاصیت ضد باکتریایی و ضد قارچی است.
مالیدن روغن آن برای درد اعصاب و رفع حواس پرتی و افزایش حافظه مفید است.
مضمضه دم کرده برگ آن برای تسکین دندان درد مفید است. 
دم کرده آن را با جوشاندن سه برگ در یک لیوان آب تهیه کنید این دم کرده تعریق بدن را افزایش می دهد و باعث کاهش تب می شود. 
دستمال خیس شده در دم کرده آن را روی قفسه سینه قرار دهید تا از عفونت های تنفسی، سرفه، سرماخوردگی و آنفولانزا رهایی پیدا کنید.
اگر شوره سر دارید چند قطره از روغن آن را به شامپو اضافه کنید و سپس موهای خود را با آن بشویید تا از شوره سر رهایی پیدا کنید.
به دلیل وجود آهن در ترکیباتش به تولید گلبول های قرمز کمک می کند.
مقدار خوراک از میوه این و برگ این گیاه 2-10 گرم است که میزان 10 گرم مسهل است.
دم کرده آن را قبل از هر وعده غذایی میل کنید تا از افزایش قند خون جلوگیری کند. همان طور که گفته شد این گیاه دارای آنتی اکسیدان است. آنتی اکسیدان در بدن به تولید انسولین کمک می کند و در نتیجه باعث بهبود بیماران دیابتی می شود.
اگر میگرن یا سردرد دارید حتما از برگ بو استفاده کنید. این گیاه سردرد را برطرف می کند و در درمان میگرن موثر است.
تذکر این نکته نیز ضروری است که باید دقت شود : ۱-برگها و میوه درخت غار را با برگهای درخت دیگری به نام غار گیلاسی که در شرایط خاصی سمی است اشتباه نشود ۲- با درخت دیگری به نام خرزهره نباید اشتباه شود.
برگ بو در برخی افراد آلرژی ایجاد می‌کند.

ادویه خوش طعم برگ بو

ادویه جات و طعم دهنده های جدید

ادویه خوش طعم برگ بو

ادویه های خانگی خودتان را درست کنید!!

.

منبع :