یکی از سرطان های شایع در زنان، سرطان سینه می باشد و یکی از راه های مهم برای درمان این نوع سرطان، استفاده از پرتودرمانی است. پرتو درمانی هم مانند هر روش درمانی دیگر ممکن است عوارضی را بر جای بگذارد. اگرچه هر...


یکی از سرطان های شایع در زنان، سرطان سینه می باشد و یکی از راه های مهم برای درمان این نوع سرطان، استفاده از پرتودرمانی است.


پرتو درمانی سرطان زبان

پرتو درمانی هم مانند هر روش درمانی دیگر ممکن است عوارضی را بر جای بگذارد. اگرچه هر فردی در مواجهه با پرتو درمانی (اشعه هایی با انرژی بالا که برای کشتن سلول های سرطانی استفاده می شود) پاسخ های متفاوتی به آن می دهد، اما به افرادی که می خواهند پرتودرمانی کنند توصیه می شود نکات زیر را رعایت کنند تا عوارض جانبی آن به حداقل برسد :

1- به مقدار کافی بخوابید. به افرادی که پرتو درمانی شده اند، توصیه می شود که به مقدار کافی استراحت کنند و بخوابند. معمولا افراد پس از پرتودرمانی احساس خستگی مفرط می کنند و این احساس خستگی ممکن است تا شش هفته بعد از پرتودرمانی ادامه داشته باشد.

2- مراقب کاهش وزن خود  باشید. به افرادی که پرتو درمانی انجام می دهند توصیه می شود که از رژیم غذایی متعادلی پیروی کنند تا دچار کاهش وزن نشوند و در برنامه غذایی خود حتما از میوه ها و سبزیجات تازه استفاده کنند.

3- به خانم هایی که برای درمان سرطان سینه از پرتودرمانی استفاده می کنند توصیه می شود حتما از سینه‌بندهای راحت استفاده کنند و لباس گشاد و راحت بپوشند. اگر سینه بند سفت بود، حتما بین سینه و بدن خود پارچه نرم قرار دهند. هم چنین باید از خاراندن و محکم شستن ناحیه درمان‌شده جدا خودداری کنند.

اگر در طی پرتودرمانی دچار خشکی و خارش پوست شدید، از پزشک خود در مورد مصرف کرم هایی مانند کرم آلوئه‌ورا سوال کنید

4- همیشه پوست ناحیه سینه و زیر بغل خود را تمیز و خشک نگه دارید تا از تاول زدن این مناطق جلوگیری شود.

5- قبل از استفاده از هر گونه لوسیون، پودر، صابون و دئودورانت در منطقه تحت درمان، حتما با پزشک خود مشورت کنید و اجازه لازم را از او بگیرید.

6- برای شستن لباس هایی که با مناطق تحت درمان در تماس مستقیم هستند، حتما از شوینده های ملایم استفاده کنید. بهتر است در مورد نوع شوینده ها از پزشک خود سوال کنید.

پرتو درمانی سرطان معده

7- به افرادی که تحت پرتو درمانی قرار می گیرند توصیه می شود که از حمام کردن با آب سرد و آب داغ جدا خودداری کنند و از آب ولرم برای استحمام خود استفاده کنند تا از آسیب رسیدن به پوستشان جلوگیری شود.

8- هرگز در معرض نور مستقیم خورشید قرار نگیرند و هنگامی که می خواهند به خارج از خانه بروند، باید سطح بدنشان را (آن قسمتی که تحت درمان می باشد) بپوشانند. هم چنین می توانند در صورت صلاحدید پزشک خود، از کرم های ضد آفتاب برای جلوگیری از آسیب پوستی قسمت های تحت درمان استفاده کنند .

نکات لازم

* اگر در طی پرتودرمانی دچار خشکی و خارش پوست شدید، از پزشک خود در مورد مصرف کرم هایی مانند کرم آلوئه‌ورا سوال کنید.

* در مورد طریقه مصرف لوسیون های قبل از تراشیدن و اصلاح موهای زیر بغل و هم چنین وسیله اصلاح موها از پزشک خود سوال کنید. معمولا پزشکان لوسیون هایی که برای قبل و بعد از اصلاح موهای زائد زیر بغل استفاده می شود را توصیه نمی کنند.

* در صورت مشاهده هر گونه قرمزی و ورم در پوست محل تحت درمان، به پزشک خود مراجعه کنید.

امید است در صورت رعایت نکات لازم هنگام پرتودرمانی و مراقبت های پس از آن، بر سرطان سینه غلبه کنید و این بیماری را از خودتان دور کنید.

 سلامت تبیان

سرطان، کودکان را نمی‌کشد - آکاایران
پرتودرمانی سرطان مری
سرطان، کودکان را نمی‌کشد سرطان، یک بیماری قابل پیشگیری و درمان است و به ‌طور قطع آخر این بیماری به مرگ ختم نمی‌شود. در جامعه ما همیشه جشن‌ها و شادی‌ها با حضور زنان و مردان، دختران و پسران، کودکان و نوجوانان سالم برگزار...
بیماری آزبستوز - سلامت آکا
پرتودرمانی سرطان غدد لنفاوی
سلامت - پزشکی - بیماری آزبستوزشرح بیماری آزبستوز عبارت‌ است‌ از التهاب‌ ریه ها به‌ علت‌ استنشاق‌ ذرات‌ آزبست‌. این‌ یک‌ اختلال‌ مزمن‌ است‌ اما مسری‌ نیست‌. آزبستوز ممکن‌ است‌ منجر به‌ سرطان ریه‌ شود (خطر بروز...
باورهای غلط در مورد سرطان گرفتن - آکاایران
پرتودرمانی سرطان
باورهای غلط در مورد سرطان گرفتنگسترش سرطان موجب شده که بیشتر مردم با شنیدن این واژه دچار وحشت شوند و هر عامل ناشناخته ای را به سرطان ربط دهند. پنج دلیل واهی برای سرطان که تاکنون هیچ ریشه علمی برای آنها ارائه نشده در گزارشی...
گردآوری پرتال آکاایران