آکاایران : یکی از بیماریهای مزمن مغز یا اعصاب که در بیشتر موارد باعث از دست کنترل قسمتهایی از بدن می باشد سکته مغزی است . آسیبی که این سکته به مغز وارد می کند غیرقابل جبران می باشد . سکته مغزی در اکثر موارد به دلیل سن بالای فرد و یا استرس های زیادی که به شخص وارد می شود اتفاق می افتد و در این حالت قسمتهایی از بافت مغز انسان از کار باز می ماند و همین باعث از دست دادن کنترل قسمتی از بدن می شود . اگر میخواهید اطلاعات بیشتری درباره این بیماری بدست آورید با ما در این قسمت از سایت سلامت آکاایران همراه باشید تا به صورت مفصل درباره سکته مغزی با شما صحبت کنیم.

عوامل اصلی سکته مغزی

سکته مغزی

سکته مغزی آسیب عصبی حاد ناشی از اختلال خونرسانی به قسمتی از بافتمغز که ناشی از انسداد رگ مغزی به وسیله یک لخته خونی و یا پارگی یکی از عروق تغذیه کننده آن قسمت بافت مغز می باشد.
به بیان دیگر اگر خونرسانی به قسمتی از مغز دچار اختلال شده و متوقف گردد٬این قسمت از مغز دیگر نمی تواند عملکرد طبیعی خود را داشته باشد. این وضعیت را اصطلاحاً سکته مغزی می نامند. سکته مغزی می تواند به عللی مانند بسته شدن یا پاره شدن یکی از رگ های خون رسان مغز ایجاد شود.

علایم و نشانه های سکته مغزی عبارتند از:
- بروز ناگهانی ضعف و بی حسی در یک طرف بدن
- تغییر ناگهانی دید در یک یا دو چشم یا دشوار شدن بلع غذا
- بروز ناگهانی سردردهای شدید بدون علت
- بروز مشکلات شدید همراه با سرگیجه هنگام راه رفتن
- بروز مشکلات ناگهانی در صحبت کردن و شناخت دیگران

انواع سکته مغزی

1- سکته مغزی ایسکمیک: اگر سرخرگی که خون را به مغز می رساند، بسته شود، این نوع سکته مغزی رخ می دهد. علل متعددی باعث بسته شدن رگ خونی می شوند، مثلا رسوب چربی ها در شریان ها (آترواسکلروز) باعث تشکیل لخته خونی می شود.

گاهی اوقات، در اثر بی نظمی ضربان قلب، یک لخته خونی در قلب ایجاد می شود. سپس این لخته خونی به جای دیگری از بدن می رود که در آنجا سرخرگ رساننده خون به مغز را می بندد.

2- سکته مغزی هموراژیک: وقتی یک رگ خونی در مغز پاره شود و باعث خونریزی در مغز شود، این نوع سکته رخ می دهد که آن هم دلایل متعددی دارد.

3- حمله ایسکمیک گذرا: در واقع یک سکته مغزی ناقص است که در اثر گرفتگی رگ خونی رخ می دهد. اگرچه حمله ایسکمی گذرا باعث آسیب دائمی مغز نمی شود، ولی باعث بروز علائم سکته مغزی می شود که چند دقیقه و یا حتی چند ساعت طول می کشند. شما به عنوان علامت سکته مغزی نباید از این حالت چشم پوشی کنید.

همه چیز درباره سکته مغزی

سکته مغزی

چه کسانی در خطر سکته مغزی می باشند؟

به نقل از آکاایران : عواملیکه برسکته مغزی تاثیر می گذارند به دو دسته قابل تغییر و غیرقابل تغییر تقسیم می شوند، افرادیکه تعداد بیشتری از این عوامل را داشته باشند، ممکن است در خطر بیشتری برای ابتلا به سکته مغزی باشند. 

عوامل قابل تغییر شامل:

عوامل غیرقابل تغییر شامل:

  • سن. خطر سکته با افزایش سن افزایش می یابد و افراد 55 سال به بالا بیشتر از بقیه در خطر هستند.
  • نژاد. افراد آفریقایی-آمریکایی بیشتر از سایر افراد در خطر سکته مغزی می باشند.
  • جنسیت. مردان بیشتر از زنان در خطر سکته مغزی می باشند. زنان معمولا در سنین بالاتری نسبت به مردان دچار سکته مغزی شده و خطر مرگ پس از سکته مغزی در آنها بیشتر است.
  • سابقه. سابقه شخصی و یا خانوادگی سکته مغزی، سکته قلبی یا حمله ایسکمیک گذرا (TIA) خطر سکته مغزی را افزایش می دهد.

میوه ای که با سکته مغزی مقابله می کند

سکته مغزی

درمان
جهت تصمیم گیری بهترین و مناسب ترین درمان برای سکته مغزی شما، تیم فوریت های پزشکی نیاز به ارزیابی نوع سکته ای که داشته اید و اینکه چه مناطقی از مغز شما تحت تاثیر این سکته قرار گرفته است، دارند. همینطور باید سایر عوامل احتمالی که ممکن است باعث بروز این علائم و نشانه ها شوند، را نیز غیر محتمل شمرد و آنها را مردود دانست، مثل تومور مغزی و یا حساسیت های دارویی. 


ممکن است پزشک از آزمایشاتی جهت تصمیم گیری ریسک و احتمال خطر بروز سکته مغزی شما استفاده نماید 

پیشگیری کردن از بروز سکته مغزی: سبک زندگی
افرادی که بازمانده سکته مغزی هستند برای پیشگیری کردن از بروز دوباره سکته مغزی باید موارد زیر را رعایت کنند:
- پرهیز از دخانیات
- ورزش کردن و کنترل وزن
- پرهیز کردن از الکل و نمک
- مصرف مواد غذایی سالم مانند ماهی، سبزیجات و غلات

پیشگیری کردن از سکته مغزی: داروها
پزشکان برای افرادی که احتمال دارد سکته مغزی کنند داروهایی تجویز می کنند تا احتمال بروز سکته را کاهش دهند. داروهای ضد لخته خون، مثل آسپرین، پلاکت های خون را حفظ می کنند که سبب ایجاد لخته می شوند. داروهای ضد لخته خون، مانند وارفارین، برای بازماندگان سکته مغزی تجویز می شوند تا به بیداری بخش خاموش مغزشان کمک کنند. افرادی که از فشار خون بالا رنج می برند برای درمان این بیماری باید به پزشک مراجعه کنند.

عوارض ناشی از سکته مغزی

عوارض سکته بستگی به شدت سکته و زمان درمان بیماری دارد. انواع آسیب ها بستگی به محلی دارد که سکته در آنجا رخ داده است.

مشکلات شایع بعد از سکته شامل: بی حسی دست ها و پاها، سخت راه رفتن، مشکلات بینایی، مشکلات بلع غذا و مشکلات صحبت کردن و درک کردن می باشد.

این مشکلات می تواند دائمی باشند، اما بیشتر مردم دوباره توانایی های خود را بازمی یابند.

فیزیوتراپی

بعد از سکته مغزی، عضلات ضعیف می شوند و فرد تعادل بدنی ندارد.

این مشکلات با راه رفتن و دیگر فعالیت های روزانه فرد تداخل می کنند.

برای بازیابی تعادل بدن و تقویت عضلات، فیزیوتراپی بهترین روش است.

برای مهارت های حرکتی ظریف مانند: استفاده از قاشق و چنگال، نوشتن و دوختن چیزی با دست، کار درمانی می تواند کمک کند.

گفتار درمانی

سکته مغزی در خانم ها قابل پیشگیری است

سکته مغزی