ریزش مو در بیماری لوپوس

لوپوس جزو بیماری های خودایمنی محسوب می شود، به این معنا که دستگاه ایمنی فرد به بافت ها و اندام های خود حمله می کند. لوپوس برخی اندام های بدن مانند مفاصل، پوست، کلیه ها، سلول های خونی، مغز، قلب و شش ها را درگیر می کند.

 

ریزش مو، یکی از علایم شایع لوپوس می باشد. البته شایان ذکر است که پیشگیری از ریزش مو در بیماری لوپوس، موثرتر از درمان آن پس از ایجاد می باشد .

 

لوپوس یک بیماری خودایمنی است، بدین معنی که سیستم ایمنی که باید از بدن بر علیه عوامل خارجی دفاع کند، سلول های خود را به غلط، مزاحم تصور کرده و به آنها حمله می کند.

 

متاسفانه درمان قطعی برای بیماری لوپوس وجود ندارد و تنها می توان علایم آن را تخفیف داد.

 

جلوگیری از ریزش مو در بیماری لوپوس

1- کسانی که به بیماری لوپوس مبتلا می شوند، باید به هر گونه ریزش مو در سرشان، دقت کنند.

 

در ابتدای بیماری لوپوس، بثورات پوست سر بسیار شایع است. همین بثورات پوستی می توانند به فولیکول های مو آسیب برسانند و سبب آغاز ریزش مو در آن نواحی شوند.

هر چه راهکارهای درمانی برای درمان بثورات پوستی زودتر موثر واقع شود، ریزش مو هم زودتر متوقف می گردد

از طرف دیگر ممکن است برخی از داروهایی که برای درمان بیماری لوپوس تجویز می شوند، منجر به ریزش مو شوند.

 

هنگامی که بیماری تحت کنترل درآید، معمولا ریزش مو برای مدتی متوقف می شود و رشد موها دوباره از سرگرفته می شود.

 

البته باید گفت ریزش موهایی که در اثر آسیب به فولیکول های مو ایجاد شده است، دائمی می باشد، ولی ریزش موهایی که در اثر مصرف برخی داروهای لوپوس ایجاد شده اند، با توقف مصرف داروها کاهش پیدا کرده و متوقف می شود.

,مقالات پزشکی و بهداشتی،توصیه های پزشکی ، بهداشت

 

2- در مورد درمان بیماری لوپوس و ریزش موهای خود از پزشک متخصص سئوال کنید، اگرچه درمان بیماری لوپوس برای همه افراد به یک شکل نمی باشد، اما بیماران باید توجه داشته باشند که یکی از راه های توقف ریزش مو، درمان بیماری لوپوس می باشد.

 

هر چه راهکارهای درمانی برای درمان بثورات پوستی زودتر موثر واقع شود، ریزش مو هم زودتر متوقف می گردد.

 

3- بیماران لوپوسی باید شیوه صحیح زندگی کردن را یاد بگیرند تا امید بهبودی در آنها افزایش یابد.

 

پیروی از رژیم غذایی مناسب و استفاده از میوه ها و سبزیجات تازه، استراحت و خواب کافی و مناسب، دوری از هر گونه استرس و اضطراب، ورزش کردن ( حداقل 30 دقیقه در روز)، عدم مصرف الکل، عدم استعمال دخانیات و مواد مخدر، استفاده از کرم های ضد آفتاب برای دور ماندن از اشعه مضر ماورای بنفش خورشید، از جمله راهکارهایی هستند که با رعایت آنها می توان بر بیماری لوپوس غلبه کرد.

 

* هشدار

- بیماران لوپوسی در صورتی که مشاهده کنند روند ریزش مو در آنها بسیار شدید و سریع می باشد، باید سریعا به پزشک خود اطلاع دهند تا در صورت صلاحدید پزشک، به متخصص پوست و مو ارجاع داده شوند.

 

- حتی اگر حدس می زنید علت ریزش موهایتان به خاطر مصرف داروهای بیماری لوپوس می باشد، هرگز بدون اجازه از پزشک، مصرف داروها را قطع نکنید. ممکن است که قطع خودسرانه داروهایتان، عوارضی بدتر از ریزش مو برایتان ایجاد کند.

زهره لطیفی

بخش سلامت تبیان

منبع : tebyan.net