"سن ابتلای زنان به سرطان سینه در کشور ایران، به دلایل ژنتیکی حدود 10 سال کمتر از آمار جهانی است."

این در حالی است که طبق اعلام متخصصان، سالانه 6 تا 7 هزار نفر در ایران به سرطان سینه  مبتلا می‌ شوند و  بر اساس آمار منتشر شده از بین هر سه زن، یک نفر در طول زندگی خود دچار سرطان می‌ شود. به این ترتیب، بعد از حوادث و بیماری‌های قلبی-عروقی ، سرطان سینه شایع‌ترین علت مرگ و میر در زنان به شمار می ‌رود.

اما در مورد اینکه چرا سن ابتلا به این سرطان در ایران نسبت به دیگر کشورها، حتی کشورهای عربی که سرطان سینه در آنها شیوع زیادی دارد، کمتر است،‌ دکتر فاطمه قائم‌مقامی، رئیس انجمن سرطان‌های زنان و متخصص زنان توضیح می ‌دهد.

چرا سن ابتلا به سرطان سینه 10 سال در ایران کاهش یافته است؟

ببینید، هنوز علت اصلی ایجاد سرطان سینه شناخته نشده و در واقع همه زنان در معرض خطر ابتلا به این بیماری هستند.

عواملی مثل سابقه فامیلی ابتلا به سرطان سینه، به خصوص در مادر، خواهر یا دختر و همینطور سابقه سرطان  سینه در خود فرد، یا سن اولین زایمان که اگر بیشتر از 35 سال باشد یک عامل خطر محسوب می‌ شود.

همچنین نازایی، بلوغ زودرس، یائسگی دیررس، چاقی پس از یائسگی و مصرف زیاد چربی حیوانی در رژیم غذایی را می ‌توان از مهم ترین عوامل ابتلا به سرطان سینه در کشور ما محسوب کرد.

با این شرایط، شیوع این بیماری در کشور ما بیشتر در چه سنینی است؟

این بیماری در کشورهای دیگر، در سنین بالای 50 سال شیوع بیشتری دارد. ولی در کشور ما با آماری که اعلام کردم، این سن کمتر است.

در چند درصد موارد و با وجود چه علامتی، بیماری برای خود فرد قابل تشخیص است؟

شایع‌ترین علامت بیماری، وجود توده قابل تشخیص در سینه است که معمولاً دردناک نیست. با این حال در حدود 70 درصد موارد، سرطان سینه توسط خود بیمار تشخیص داده می ‌شود.

علایم دیگر بیماری چیست؟

تغییر فرم پوست، حالت پرتقالی، وجود ترشحات خونی در نوک سینه‌ها، وجود غدد لنفاوی قابل لمس در ناحیه گردن و سینه‌ها هم از علائم این بیماری است.

غربالگری این بیماری در چند مرحله صورت می ‌گیرد؟

عموماً سه روش متداول به این منظور وجود دارد:

1- معاینه سینه‌ها توسط خود شخص، بعد از هر سیکل ماهیانه که با لمس نوک انگشتان دست و حرکت دایره‌وار در جهت عقربه‌های ساعت به صورت ایستاده انجام می ‌شود.

2- معاینه فرد توسط پزشک به صورت منظم و هر شش ماه یک بار.

3- انجام ماموگرافی. البته زنان بالای 40 سال و بدون سابقه فامیلی ابتلا به سرطان سینه هر دو سال یک بار و بعد از 50 سالگی، سالی یک بار با روش ماموگرافی باید معاینه شوند.

پس در سنین پایین‌تر انجام ماموگرافی ضروری نیست؟

در مواردی که یک یا دو نفر از اعضای نزدیک خانواده، مبتلا به بیماری باشند، انجام منظم ماموگرافی از سن 30 سالگی به بعد توصیه می شود.

منبع : tebyan.net