آکاایران : سرگیجه را می توان یکی از شایع ترین حالات در بین مردم دانست که به سبب جدا شدن کریستالهایی است که به صورت طبیعی در گوش یافت می شود. این حالت را حتما شماهم حس کرده اید که به نوعی همه چیز بر روی سرتان می چرخد و چند ثانیه ای را کاملا کنترل خود را از دست داده و فقط دوست دارید دراز بکشید. اگر میخواهید بدانید علت سرگیجه شما چیست؟ در این قسمت از سایت سلامت آکاایران همراه ما باشید. تا به صورت کامل برای شما این حالت را شرح بدهیم.

سرگیجه

ماری چهل و پنج ساله با پزشک تماس گرفت. او به سختی قادر به صحبت بود: اگر چشمانم را نبندم و دراز نکشم، سرم گیج می رود و حالت تهوع شدید می گیرم. من چه مشکلی دارم؟

جودی ، سی ساله که به ظاهر سلامت به نظر می رسید، به پزشک مراجعه کرد و گفت: بیشتر اوقات احساس گیجی و منگی می کنم. اصلاً حال خودم را نمی فهمم.

زن کهنسالی به دکترش می گفت خیلی سخت می تواند راه برود و نگران غش کردن است. زن جوان دیگری به نام لورا مدعی بود پس از ورزش و فعالیت بدنی شدید، احساس ضعف و منگی می کند.

اگرچه همهِ این خانم ها از سرگیجه رنج می برند، اما در واقع سرگیجهِ هر یک از آنها علت خاصی دارد. بیشتر اوقات  سرگیجه   مسئله ساز و مهم نیست، اما در مواردی می تواند بسیار مهم و جدی باشد. چنانچه عامل یا عوامل سرگیجهِ خود را بشناسید، به کمک پزشک معالج خود می توانید آن را برطرف کنید.

سرگیجه

سرگیجه در میان مردم بسیار شایع است. در این حالت شما احساس می کنید اگر چشمان خود را نبندید و آرام دراز نکشید، دنیای اطراف به دور سرتان می چرخد. حتی ممکن است احساس کنید در هوا هستید و حرکت می کنید. هر دو حالت می تواند ناخوشایند و ترسناک باشد.

سرگیجه

سرگیجه

سرگیجه زمانی بروز می کند که موازنه و تعادل بدن مختل شود. مرکز توازن و حفظ آن در مغز و گوش داخلی است. در واقع ماری زمانی به سرگیجه مبتلا شد که  سرماخوردگی  به گوش هایش سرایت کرد. پزشک برای درمان سرگیجهِ او نسخه ای تجویز کرد و پس از چند روز وی بهبود یافت. (البته علائم سرگیجه همیشه به این سادگی نیستند و به سرعت برطرف نمی شوند.)

برخی از افراد از التهاب مزمن گوش داخلی رنج می برند. برخی هم با بروز مشکلات یا حتی وزش ِ باد به سرشان دچار چنین حالتی می شوند. اگر این حالت تداوم یابد، می تواند حالتی حاد و وخیم به خود بگیرد.

در موارد نادر، سرگیجه می تواند نشانهِ مشکل خاصی در مغز- مثل تومور یا ضربهِ مغزی خفیف - باشد. بنابراین هر زمان که به سرگیجه مبتلا شـُدید، به پزشک خود اطلاع دهید.

فشار و فعالیت شدید

به هنگام تعرق شدید، آب و نمک زیادی از بدن دفع می شود و فشارخون به طرز خطرناکی پایین می آید. اگر در حال فعالیت بدنی یا ورزش، احساس گیجی کردید، بلافاصله فعالیت خود را قطع کنید. سپس بنشینید و سر خود را میان زانوها قرار دهید. بهترین راه جلوگیری از بروز این مشکل، رساندن آب کافی به بدن بخصوص قبل و بعد از فعالیت بدنی شدید است. اگر در هوای گرم یا در سالن های ورزشی گرم ورزش می کنید، خیلی مراقب باشید. برای حفظ نمک بدن خود از غذاهای نمکدار (مثل چوب شور، بیسکویت شور و...) استفاده کنید، مگر این که پزشک استفادهِ نمک را برای شما محدود کرده باشد.

به هنگام تعرق شدید، آب و نمک زیادی از بدن دفع می شود و فشارخون به طرز خطرناکی پایین می آید. اگر در حال فعالیت بدنی یا ورزش، احساس گیجی کردید، بلافاصله فعالیت خود را قطع کنید. سپس بنشینید و سر خود را میان زانوها قرار دهید. بهترین راه جلوگیری از بروز این مشکل، رساندن آب کافی به بدن بخصوص قبل و بعد از فعالیت بدنی شدید است.

احساس سرگیجه و منگی منتهی به ضعف و بیحالی می تواند به خاطر تپش قلب پایین یا بالا باشد. در برخی از افراد، فعالیت های عادی نظیر سرفه ، ادرار و بلع آهستهِ غذا، می تواند به کاهش ضربان قلب منجر شود. نتیجهِ کاهش ضربان قلب، سرگیجه است! از آنجا که برخی عوامل ضعف و بیحالی خطرناک است هر حالتی را به پزشک گزارش دهید.

سرگیجه و سنگینی سر

علت سرگیجه

اضطراب و دلهره

جودی تنها زمانی احساس گیجی می کرد که از خانهِ خود دور بود. ضربان قلب او بالا می رفت و نفس نفس می زد. بیشتر این علائم هنگام حضور در جمع یا تشویش شدید خود را آشکار می کرد. دکتر با دقت او را معاینه کرد و متوجه شد بیماری خاصی ندارد. دکتر در نهایت به این نتیجه رسید که او به شدت نگران است؛ همسرش سرطان خون داشت و در مقابل درمان واکنش خوبی نشان نمی داد. با استفاده از روان درمانی و داروهای ضدافسردگی ، علائم ناراحتی او به تدریج برطرف شد.

 حرکات نادرست و اشتباه

آیا زمانی که سریع از جای خود بلند می شوید، سرگیجه می گیرید؟ شما می توانید از بروز چنین مشکلی جلوگیری کنید. علت این امر کاهش موقتی  فشارخون   است و مسئله ساز نیست. بهتر است پیش از برخاستن، پاهای خود را تکان دهید و آنها را به سمت جلو و عقب خم کنید تا از بروز این مشکل جلوگیری نمایید. اگر صبح ها بلافاصله پس از بیدار شدن از خواب، از جای خود برخیزید، با اُفت شدید فشارخون رو به رو می شوید و همین امر باعث سرگیجهِ شما می شود. برای پرهیز از این حالت، در حدود سی ثانیه بنشینید، سپس از جای خود بلند شوید. برخی از افراد در اثر سفر به سرگیجه مبتلا می شوند. بنابراین اگر هنگام مسافرت با این مشکل برخورد می کنید، یک ساعت قبل از حرکت از قرص های مخصوص استفاده نمایید.

افزایش سن

ضعف بینایی، فرسودگی مفاصل، اعصاب و ماهیچه ها و ضعف ناشی از عدم فعالیت و تحرک معمولاً در سنین بالا خود را به خوبی نشان می دهد. این عوامل در موازنهِ بدن ایجاد اختلال می کند و شخص دچار سرگیجه می شود. برای درمان آن می توان از حرکات نرمشی خفیف و منظم استفاده کرد. اگر سرگیجهِ شما مداوم یا شدید است، بلافاصله به پزشک مراجعه کنید. برای پزشک خود حالات و علائم ناراحتی خود را به طور دقیق شرح دهید. آیا سرتان می چرخد؟ آیا احساس غش و ضعف دارید؟ در این حالت پزشک برای شما آزمایش هایی انجام می دهد و در نهایت شما را به نزد متخصص می فرستد.

سرگیجه عصبی

علت سرگیجه

سرگیجه عصبی

  مهمترین علت سرگیجه کاذب که شایعترین نوع سرگیجه محسوب می‌شود، ‌اضطراب و افسردگی است. دکتر ابوالقاسم رحیم دل در گفت‌وگو با ایسنا ‌ضمن تقسیم کردن بیماری سرگیجه به دو نوع کاذب و واقعی، اظهار کرد: شایعترین نوع سرگیجه که به آن سرگیجی نیز گفته می‌شود، سرگیجه کاذب است و مهمترین علت آن ‌اضطراب و افسردگی است که در این حالت فرد با احساس سبکی و گیجی مواجه می‌شود. وی افزود: در سر گیجه کاذب فرد در حین راه رفتن احساس ضعف می‌کند، در حالی که در سر گیجه واقعی فرد احساس می‌کند ساختمان به دور سرش می‌چرخد و یا مثل آهن ربا به طرف زمین کشیده می‌شود. این متخصص بیماری‌های اعصاب و روان به وجود آمدن حالت تهوع، استفراغ، ‌رنگ پریدگی، تعریق و گاهاً لغزش را از علائم سرگیجه برشمرد و اظهار کرد: هرچند شایع‌ترین علت سرگیجه نتیجه‌ اختلال در گوش میانی است، ولی اختلالات عضلات چشم، عصب بینایی، شبکیه چشم، عیوب انکساری شدید چشم، ‌اختلال گوش داخلی و نیز گرفتگی عضلات گردن را نیز می‌توان از علل بروز این بیماری نام برد. وی در ادامه خاطرنشان کرد: کم خونی شدید،‌ تنگی دریچه آئورت قلب، دیابت، مصرف داروهای ضد فشار خون و همچنین اختلال در فشار خون از عواملی به شمار می‌آیند که می‌توانند در ایجاد سرگیجه‌های کاذب موثر باشند. دکتر رحیم دل در خصوص شیوه‌های درمانی سرگیجه به کشف علت به وجود آمدن آن اشاره کرد و بیان داشت: بهبودی سرگیجه واقعی با استفاده از سرم و رژیم‌های کم نمک، بعضاً مصرف آنتی‌هیستامین و داروهای آرام‌بخش حاصل می‌شود. عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی یزد در پایان متذکر شد: گاهی سرگیجه‌های ناشی از اختلالات سیستم عصبی مرکزی قابل درمان نیستند، ولی مواردی مثل اختلالات مخچه و وجود تومور در عصب مرکزی مغز با انجام عمل جراحی درمان می‌گردند