چرا مصرف شیر و لبنیات بعضی از افراد را اذیت می کند؟

اگر یک بار بعد از نوشیدن یک لیوان شیر احساس ناراحتی در معده تان کرده اید، نمی تواند مشکل خاصی باشد. اما اگر هربار بعد از خوردن لبنیات همین احساس به شما دست می‌دهد، به احتمال خیلی زیاد مبتلا به بیماری عدم تحمل لاکتوز هستید.

بعضی از افراد جامعه بعد از مصرف شیر و سایر محصولات لبنی مانند ماست و بستنی دچار مشکلات گوارشی مانند: دل درد و دل پیچه، تهوع، نفخ و اسهال می شوند. این افراد دچار یک بیماری به اسم عدم تحمل لاکتوز هستند.

بیماری عدم تحمل لاکتوز چیست؟

لاکتوز نوعی قند است که در شیر و سایر لبنیات وجود دارد. اما عدم تحمل لاکتوز به این معناست که روده در هضم کردن این نوع قند دچار مشکل است، این به معنی حساسیت غذایی به شیر نیست، فقط اختلال در هضم لاکتوز وجود دارد.
روده کوچک به ‌طور طبیعی یک نوع آنزیم می‌سازد که اسمش "لاکتاز" است و کارش این است که لاکتوز را به قندهای کوچک‌ و ساده‌تری به اسم گلوکز تجزیه می‌کند. کسانی که دچار عدم تحمل لاکتوز هستند، در روده کوچکشان به اندازه کافی این آنزیمِ لاکتاز را ندارند. بنابراین وقتی که لبنیات که حاوی لاکتوز است مصرف می شود، قند لاکتوز از داخل روده کوچک عبور کرده و بدون این‌ که به طور کامل هضم شود باعث ایجاد گاز روده، گرفتگی عضلات روده، احساس نفخ و اسهال می‌شود.
کمبود آنزیم لاکتاز در نژاد کشورهای آسیایی بیش از دیگر نقاط جهان است (بیش از درصد)، همچنین درصد از مقدار آنزیم لاکتاز در اوایل کودکی از بین می رود و با افزایش سن مقدار آن کاهش مییابد. بیماری عدم تحمل لاکتوز باعث کاهش مصرف شیر و لبنیات و در نتیجه کمبود کلسیم در کودکان و بزرگسالان می شود و در درازمدت زمینه را جهت نرمی استخوان و پوکی استخوان فراهم می سازد.

,چرا مصرف شیر و لبنیات بعضی از افراد را اذیت می کند؟,مقالات پزشکی و بهداشتی،توصیه های پزشکی ، بهداشت

آیا باید نگران عدم تحمل لاکتوز بود؟

عدم تحمل لاکتوز به عنوان یک مسئله جدی نیست. اگر شما جزو این گروه هستید، استفاده از مکمل زیر به شما پیشنهاد می شود.

محصول "به لبنیات بله بگوئید ((Say Yes To Dairy " نیچرزپلاس، ساخت کمپانی نچرال اورگانیک آمریکا تولید کننده محصولات نیچرزپلاس است. این کمپانی یک شرکت تولیدی پیشتاز در زمینه تولید و ساخت مکمل های غذایی در جهان است.

این محصول حاوی آنزیم لاکتاز است و بصورت قرص جویدنی با طعم مطبوع وانیل و در بسته های 50 عددی تهیه شده است. مقدار آنزیم لاکتاز در این محصول 3000 واحد بین المللی است که مطابق با استانداردهای توصیه شده است. توصیه می شود که افراد دچار بیماری عدم تحمل شیر و لبنیات، بیماریهای عفونی دستگاه گوارش، بیماری های التهابی روده و سندرم روده تحریک پذیر یک قرص را قبل از مصرف شیر و لبنیات (یا قبل از هر سه وعده غذایی) بجوند. با مصرف این محصول می توانید علاوه بر مصرف راحت شیر و لبنیات بدون عوارض گوارشی مقدار کلسیم مورد نیاز بدن خود را تامین کنید.


,چرا مصرف شیر و لبنیات بعضی از افراد را اذیت می کند؟,مقالات پزشکی و بهداشتی،توصیه های پزشکی ، بهداشت

منبع:پوراطب
www.pourateb.com