علائم خونریزی معده چیست؟

باز هم در خدمت شما هستیم با مقاله ای دیگر از بخش سلامت آکاایران ، در این مقاله میخواهیم به علائم خونریزی معده چیست بپردازیم و این موضوع را از دید پزشکان نگاه بکنیم . عارضه ای که به دلایل مختلف و در رده سنی های مختلف بروز می دهد و مشکلاتی را برای فرد بیمار به وجود می آورد . پس مثل همیشه با ما همراه باشید تا بازهم یک مطلب پزشکی مهم و حیاتی را به شما آموزش بدهیم و امیدواریم این مطلب همچون مطالب قبلی مورد پسند شما قرار بگیرد.

 

خونریزی معده درمان

زخم معده چیست؟

زخم شدن مخاط معده یا روده کوچک را زخم معده گویند که از این بیماری با اصطلاح اولسر پپتیک (زخم دستگاه گوارش) نیز یاد می شود. این زخم ها در صورتی بروز می یابند که لایه ضخیم مخاطی حفاظت کننده از معده در برابر مایعات ترشح شده توسط غده های دیواره ی دستگاه گوارش نازک شود. خوشبختانه این مشکل به سادگی درمان می شود، اما چنانچه به موقع به پزشک مراجعه نشود وخیم می گردد. یک بیمار از هر ده بیماری که دچار خونریزی زخم می شود هیچ دردی را تجربه نمی کند. بنابراین آگاهی از دیگر نشانه های خونریزی معده می تواند سرنوشت ساز باشد. زخم معده معمولاً هنگام تماس یافتن با اسید معده باعث درد بیمار می شود. اما با شروع خونریزی زخم، خون اثر اسید معده را کاهش می دهد و درد معمول بیمار را ساکت می کند.

بیماری خونریزی معده ممکن است با علائم بروز کند و یا بدون علائم باشد که در این صورت بیمار از طریق آزمایش مدفوع و وجود خون در آن متوجه خونریزی می شود.

 بیشتر بیماری ها با وجود علائمی در بدن خود را نشان می دهند اما برخی از بیماری ها هم در ابتدا علائم خاصی ندارند و با انجام آزمایش تشخیص داده می شوند. خونریزی معده هم یکی از این بیماری هاست. خون ریزی معده یکی از شایع ترین مشکلاتی است که اگر علائم داشته باشد بیماران را مضطرب و وحشت زده به اورژانس می کشاند.

 

خونریزی معده,بیماری خونریزی معده,علائم خونریزی معده

خونریزی معده درمان

دکتر ناصر ابراهیمی دریانی در گفت وگو با خبرنگار سرویس سلامت خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) - منطقه علوم پزشکی تهران، با بیان اینکه خونریزی معده ممکن است به چند صورت ظاهر شود، گفت: در این بیماران استفراغ خونی متمایل به قهوه ای و سیاه شدن مدفوع (ملنا) ظاهر می شود.

به نقل از آکاایران : بعضی افراد به دلیل خونریزی آهسته و تدریجی، علامتی مثل تغییر رنگ مدفوع ندارند و ممکن است با علائمی به پزشک مراجعه کنند که از تشخیص خونریزی بسیار دور باشد.

این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران سرگیجه ، خستگی ، ضعف ، بی حالی و رنگ پریدگی را از علائم خونریزی معده دانست و گفت: در صورت شدید بودن خونریزی معده، به صورت استفراغ خون ظاهر می شود و بیماران مبتلا به گرفتگی عروق قلب ممکن است با تشدید درد قلب و افت هموگلوبین خون متوجه خونریزی معده شوند.

دریانی بیان کرد: این بیماری در سنین بالا یا در صورتی که فرد بیماری همراه مانند دیابت، نارسایی قلبی، تنفسی و کلیه داشته باشد، میزان مرگ و میر ناشی از خونریزی بسیار بیشتر و 5 تا 8 درصد است.

وی یادآور شد: خونریزی معده می تواند به صورت آشکار نباشد که در این صورت بیمار از طریق آزمایش مدفوع و وجود خون در آن متوجه خونریزی می شود، در نتیجه خونریزی هم می تواند آشکار و هم ناآشکار باشد.

خونریزی معده,بیماری خونریزی معده,علائم خونریزی معده

خونریزی معده

این فوق تخصص گوارش و کبد در خصوص راهکار درمانی خونریزی معده، تصریح کرد: اولین اقدام درمانی، آندوسکوپی است که در اغلب موارد با این روش می توان خونریزی را از بین برد و بیمار باید در این زمینه از داروهایی که به کاهش اسید معده کمک می کند، استفاده کند. در این روش یک لوله فیبر نوری کوچک از طریق مری پایین فرستاده شده و وارد معده می گردد تا محل خون ریزی را کشف کند.

درمان خون ریزی های دستگاه گوارش چگونه صورت می گیرد؟

درمان بستگی به علت و شدت خون ریزی دارد.

در خون ریزی واریس مری ممکن است از روش های گوناگونی برای توقف خون ریزی استفاده شود.

اگر خون ریزی از یک دیورتیکول منشا گرفته باشد، تزریق مستقیم دارو به داخل سرخرگ تغذیه کننده آن می تواند خون ریزی را متوقف کند.

در خون ریزی ناشی از زخم، گاستریت ( التهاب معده) ، پولیپ ها یا بواسیر (هموروئید) درمان عامل زمینه ای در اغلب موارد باعث توقف خون ریزی می شود.

گاهی اوقات با استفاده از جریان الکتریکی یا نور لیزر که از طریق یک اندوسکوپ به محل منتقل می شود، می توان خون ریزی معده، دوازدهه یا روده بزرگ را متوقف ساخت.

در مواردی که خون ریزی به این درمان ها پاسخ نمی دهد، عمل جراحی ضرورت می یابد.

گردآوری بخش سلامت آکاایران