از آنژیوگرافی چه می دانید؟


آنژیوگرافی روشی برای تشخیص بیماری های انسدادی عروق می باشد. در این مطلب درباره اقدامات قبل و بعد از آنژیوگرافی را برای شما توضیح داده ایم.


در این روش تشخیصی با تزریق ماده حاجب به داخل عروق، مشاهده جریان خون در رگ های قلب و گرفتگی آن امکان پذیر می شود.

قبل از آنژیوگرافی چه اقداماتی لازم است انجام گیرد؟

- شب قبل از آنژیوگرافی باید موهای ناحیه عمل (کشاله ران) و اطراف آن (ناحیه تناسلی) را بتراشید و از ساعت 12 شب چیزی از راه دهان نخورید.
- تخلیه مثانه قبل از رفتن به آنژیوگرافی لازم است.
- ممکن است حین عمل احساس گرما یا تهوع داشته باشید این به علت تزریق ماده حاجب می باشد.
- اگر درد سینه دارید، حتما گزارش کنید.
- بعد از انجام آنژیوگرافی باید 8 ساعت بی حرکت در تخت بمانید تا دچار خونریزی نشوید ولی بعد از شش ساعت می توانید پاهای خود را در تخت تکان دهید.

وضعیت شما حین آنژیوگرافی به چه صورت است؟
شما به عنوان یک بیمار در روی تخت راحت و آرام دراز می کشید و از یک ماده بی حس کننده موضعی در کشاله ران شما استفاده می شود و هیچ گونه دردی احساس نمی کنید و پزشک کار خود را انجام می دهد.

بعد از آنژیوگرافی چه اتفاقی می افتد؟
در ناحیه کشاله ران شما یک پانسمان وجود دارد که روی آن یک یا دو کیسه شن گذاشته می شود، این کیسه های شن به شما کمک می کند که سر رگ بسته بماند تا دچار خونریزی نشوید.

آیا می توانیم بعد از آنژیوگرافی چیزی بخوریم؟
هر زمان که وارد بخش شدید به مدت یک ساعت هیچ چیزی از راه دهان نمی توانید بخورید، یک ساعت بعد می توانید از مواد آبکی استفاده کرده و اگر مشکلی نداشتید می توانید خوردن مواد دیگر را آغاز کنید.
البته راهی که شما بفهمید که آیا می توانید بخورید یا نه، این است که هر گاه توانستید آب دهان خود را قورت دهید، مشکلی از لحاظ خوردن ندارید.

از آنژیوگرافی چه می دانید؟ 5/5 3
منبع : salamatnews.com