رئیس مرکز تحقیقات آلرژی دانشگاه علوم پزشکی با اشاره به اینکه کنترل موثر بیماریهای آلرژیک نیازمند برنامه‌ریزی، مهارت و صبر است، گفت: شایع ترین واکنش‌های آلرژیک شامل گرده گیاهان،قارچها، سوسک‌های حمام،اجزای بدن حیوانات و نیش حشرات هستند.


تسنیم: فرحزاد جباری با اشاره به اینکه بروز آلرژی در فصل بهار افزایش می یابد، اظهار داشت: یکی از عجایب بدن انسان، دفاع علیه مهاجمان زیان آور همانند ویروس‌ها و باکتری‌ها است. گاهی اوقات بدن عوامل بی‌ضرری نظیر مایت، گرد و غبار، قارچها (کپک‌ها)، گرده گیاهان را به عنوان هدف برای سیستم ایمنی شناسایی می‌کند و سیستم دفاع اختصاصی باعث تخریب این عوامل می‌شوند. متاسفانه بدن افرادی که استعداد آلرژی دارند می‌تواند موجب ایجاد واکنش‌های ناخوشایند و در موارد شدید حتی تهدید کننده حیات شود.

وی در پاسخ به این سؤال که چه عواملی موجب واکنش‌های آلرژیک می‌شوند، بیان کرد:‌ صدها ماده مختلف می‌تواند موجب شعله ور شدن واکنش‌های آلرژیک شوند که شایع ترین آنها گرده گیاهان، گرده قارچها، مایت، گردو غبار، سوسک‌های حمام، اجزای بدن حیوانات، غذا و نیش حشرات هستند.

وی در ادامه گفت: به موادی که باعث شعله ور شدن واکنش‌های آلرژِیک می‌شوند آلرژن گفته می‌شود. واکنش‌های آلرژیک می‌توانند در هر عضوی از بدن ظاهر شوند، ولی معمولاً در بینی، چشم‌ها، ریه یا پوست بارزتر هستند، و همچنین قادر است سینوس‌ها، گلو و دستگاه گوارش را تحت تاثیر قرار دهد.

عضو هیئت علمی گروه ایمونولوژی دانشگاه علوم پزشکی مشهد با بیان اینکه آسم و دیگر بیماری‌های آلرژیک می‌توانند تحت تاثیر فاکتورهایی نظیر سن، جنس، نژاد و وضعیت اقتصادی و اجتماعی قرار بگیرد، افزود: بیماریهای آلرژیک در کودکان شایع و حتی در سال اول نیز دیده می‌شود و یا در مواردی پس از چندین سال فروکش کردن بیماری، مجدداً شعله ور می شوند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت بهداشت، جباری با اشاره به اینکه موارد غیر آلرژیک نظیر هورمون‌ها، اضطراب و هیجان، سیگار، عطر و سایر محرک‌های محیطی نیز در این میان نقش دارند، گفت: اگر چه فاکتورهای ژنتیکی در این رابطه ناشناخته هستند، ولی در بعضی بیماریها نظیر آسم، تب یونجه و اگزما گرایش ارثی وجود دارد.

وی با اشاره به اینکه در صورت بروز آلرژی لازم است بیمار به پزشک متخصص مراجعه کندف تصریح کرد:‌ کنترل موثر بیماریهای آلرژیک نیازمند برنامه ریزی، مهارت و صبر و حوصله است. متخصص آلرژی با کمک تجارب مهارت‌های خویش قادر است که برنامه درمانی مناسب برای هر فرد ترتیب دهد تا هدف نهایی که ایجاد یک زندگی طبیعی و عاری از هر گونه مشکلات و شکایات آلرژی است، تامین شود.

رئیس مرکز تحقیقات آلرژی دانشگاه علوم پزشکی مشهد تاکید کرد:‌ در صورتیکه فرد به آسم یا سایر بیماریهای آلرژیک مبتلا باشد، متخصصین آلرژی به وی کمک خواهد کرد که اطلاعات بیشتری در این زمینه کسب کند و درمانی برای کنترل و تسکین علائم ارائه دهد.

جباری با اشاره به اینکه اغلب علائم آلرژیک بتدریج با گذشت زمان افزایش می‌یابد، خاطرنشان کرد: بیماران مبتلا به آلرژی معمولاً به وجود علائم مزمنی نظیر عطسه، احتقان بینی و یا ویزینگ عادت دارند و وجود این علائم را غیر عادی تلقی نمی‌کنند. در این شرایط متخصص آلرژی کمک خواهد کرد تا این علائم کنترل شود و کیفیت زندگی بیمار به طرز واضحی بهبود یابد

واکنش‌های آلرژیک

واکنش مى‌تواند بر ضد گلبول‌هاى قرمز يا سفيد، پلاکت‌ها، يا IgA باشد. به‌علاوه ممکن است ساير واکنش‌هائى که ويژگى‌هاى آنها کمتر شناخته شده است اتفاق بيفتند.
     

انواع واکنش‌هاى با واسطه ايمونولوژيک
     

واکنش‌هاى ترانسفوزيون هموليتيک حاد
معمولاً به‌دليل ناسازگارى ABO ايجاد مى‌شود. اگرچه آلوآنتى‌بادى‌هاى ضدٌ آنتى‌ژن‌هاى ديگر نيز ممکن است به هموليز داخل عروقى منجر شوند. در اين واکنش هموليز بسيار سريع و ماسيو رخ مى‌دهد. سمپتوم‌ها مى‌توانند شامل بى‌قراري، اضطراب، فلاشينگ، درد سينه يا پشت، تاکى‌پنه، تاکيکاردي، تهوع، شوک، نارسائى کليوي، اختلالات انعقادى (از جمله DIC) باشند.
     

واکنش‌هاى ترانسفوزيون هموليتيک تأخيرى
در بيمارانى ايجاد مى‌شود که قبلاً به آلوآنتى‌ژن‌هاى RBC حساس شده‌اند و به‌علت سطح پائين آنتى‌بادى داراى نماى آلوآنتى‌بادى منفى مى‌باشند. وقتى بيمار مورد ترانسفوزيون قرار مى‌گيرد يک پاسخ آلوآنتى‌بادى خاطره‌اى ايجاد مى‌شود و منجر به هموليز خارج عروقى RBCهاى وارد شده مى‌گردد.
     

واکنش‌هاى آلرژيک
ويژگى‌هاى آنها شامل راش خارش‌دار، ادم، سردرد و سرگيجه مى‌باشد. مربوط به پروتئين‌هاى پلاسما است که در اجزاءِ ترانسفوزيون يافت مى‌گردند.
     

واکنش‌هاى آنافيلاکتيک
ويژگى واکنش‌هاى شديد عبارت است از هيپوتانسيون، سخت نفس کشيدن، برونکواسپاسم، ايست تنفسي، شوک. بيماران دچار کمبود IgA در خطر خاص براى واکنش شديد به‌علت حساسيت به IgA قرار دارند.
      صدمه حاد به ريه مربوط به ترانسفوزيون
واکنش نادرى است که ناشى از ترانسفوزيون پلاسماى دهنده حاوى تيتر بالاى آنتى‌بادى‌هاى ضدٌ - HLA است که به آنتى‌ژن‌هاى مربوط روى لکوسيت‌هاى گيرنده متصل مى‌شوند.

 بيمارى پيوند - بر عليه - ميزبان (GVH)
عارضه نادر ترانسفوزيون با واسطه لنفوسيت‌هاى T دهنده که آنتى‌ژن‌هاى HLA ميزبان را خارجى محسوب مى‌کنند و يک پاسخ ايمنى ايجاد مى‌نمايند. اين بيمارى هنگامى ايجاد مى‌شود که اجزاءِ خونى که حاوى لنفوسيت‌هاى T زنده هستند به گيرنده‌هاى دچار ضعف سيستم ايمنى يا دريافت‌کننده‌هاى بدون ضعف سيستم ايمنى که داراى آنتى‌ژن‌هاى HLA مشترک با دهنده هستند، انتقال يابند. از لحاظ باليني، ويژگى‌هاى آن عبارت است از: پان‌ستوپني، بثورات پوستي، اسهال، و اختلالات فونکسيون کبد. ترانسفوزيون GVH به‌طور مشهود به درمان با داروهاى مهارکننده سيستم ايمنى مقاوم است و معمولاً کشنده مى‌باشد. GVH مربوط به ترانسفوزيون را مى‌توان به‌وسيله پرتوتابى اجزاءِ سلولى قبل از انتقال به بيمار در خطر پيشگيرى نمود.
     

تحقيقات آزمايشگاهى
تحقيقات آزمايشگاهى واکنش‌هاى با واسطه سيستم ايمنى:
- کنترل دقيق در تعيين هويت دهنده و گيرنده؛ نمونه خون گيرنده به بانک خون ارسال مى‌شود تا آناليز و کراس مچ گردد.
- مستند کردن هموليز - هموگلوبين پلاسما و ادرار، هاپتوگلوبين، هماتوکريت، بيليروبين
- کنترل وضعيت کليه - يوريناليز (Cr,BUN, (U/A
- &1705;نترل وضعيت انعقادى - شمارش پلاکت، PT,PTT


      درمان
- از ترانسفوزيون بيشتر اجتناب کنيد مگر اينکه مطلقاً ضرورى باشد.
- درمان شوک و نارسائى کليه در هموليز داخل عروقي؛ ديورز اسموتيک و افزايش حجم ممکن است در موارد خاص انديکاسيون داشته باشد. اگر نارسائى کليوى ايجاد شود، دوزهاى داروئى را تنظيم کنيد و دقيقاً وضعيت مايع / الکتروليت‌ها را مانيتور نمائيد.
- جايگزينى عوامل در صورت نياز جهت کنترل اختلالات انعقادى لازم است. اگر ترومبوسيتوپنى شديد باشد انفوزيون پلاکت انجام شود.
 

    صدمه حاد به ریه مربوط به ترانسفوزیون
    واکنش‌های ترانسفوزیون همولیتیک حاد
    بیماری پیوند - بر علیه - میزبان (GVH)
    واکنش‌های ترانسفوزیون همولیتیک تأخیری
    واکنش‌های آلرژیک
    واکنش‌های آنافیلاکتیک