آکاایران:  سکته مغزی مشکلی است که معمولا در سنین میانسالی به بالا افراد را تهدید می کند اما گاهی این اتفاق در جوانان نیز مشاهده شده است. در این مقاله به بررسی علت این که چرا سکته مغزی در زنان بیشتر است، پرداخته ایم. از همراهی شما عزیزان سپاسگذاریم.

چرا سکته مغزی در زنان بیشتر است؟

Related image

سکته مغزی زنان را بیشتر از مردان تحت تاثیر قرار می دهد. طی یک بررسی عوامل تشدید کننده سکته مغزی در زنان مشخص شد. این مسئله که زنان بیشتر از مردان از سکته مغزی رنج می برند و مرگ و میر در بین زنان بیشتر از مردان است مسئله ای است که اشاره زیادی به آن نشده است.
با افزایش سن خانم ها به عنوان اولین نشانه های بیماری قلبی و عروقی بیشتر دچار سکته مغزی می شوند تا حمله قلبی. سوالی که مطرح است این است که چرا خانم ها بیشتر از آقایان دچار سکته مغزی می شوند؟ عوامل تشدید کننده سکته مغزی در خانم ها چیست؟
سالانه بیش از 55 هزار زن در امریکا دچار سکته مغزی می شوند. این مشکل مهم ترین عامل ناتوانی و سومین عامل مرگ و میر در بین زنان است.

علت سکته مغزی در زنان

علایم سکته مغزی

علت سکته مغزی در زنان جوان

در بیشتر افراد علایم سکته مغزی به سرعت و در عرض چند ثانیه یا چند دقیقه بعد از وقوع سکته خود را نشان می‌دهند. علایم هر سکته مغزی بستگی به قسمتی از مغز دارد که دچار گرفتاری شده‌است. این علایم امکان دارد شامل موارد زیر گردد:

۱-ضعف و کرختی صورت وبازوها یا پاها به خصوص در یک طرف بدن (همی پارزی)

۲-فلج صورت. بازو و پاها در همان طرف (همی پلژی)

۳-عدم تعادل و لنگ زدن (آتاکسی)

۴-اختلال در تکلم یا در درک کلام (دیس آرتری)

۵-اشکال در بلع (دیس فاژی)

۶-کرختی و سوزش قسمت‌های بدن-اشکال در درک وضعیت و موقعیت (پارستزی)

۷-دو بینی-تاری دید یا از دست دادن بینایی به خصوص در یک چشم

۸-سردرد شدید و ناگهانی

۹-از دست دادن حافظه کوتاه مدت وطولانی مدت-اختلال در قضاوت

۱۰-سرگیجه بدون دلیل و سقوط ناگهانی

۱۱-بی‌اختیاری ادرار و مدفوع

۱۲-اشکال در پیدا کردن کلمات و فهمیدن آن چیزی که دیگران می‌گویند.

۱۳-عدم توانایی در انجام حرکات ظریف.

عوامل تشدید کننده ای که باعث سکته مغزی در زنان می شوند عبارتند از:

- شروع قاعدگی قبل از 10 سالگی

- یائسگی قبل از 45 سالگی

- کاهش سطح هورمون دی هیدرو اپی آندروسترون  DHEA

- مصرف قرص های ضد بارداری

سابقه ابتلا به پیامدهای بارداری نیز خطر بروز سکته مغزی را افزایش می دهد. این پیامدها عبارتند از دیابت حاملگی و فشار خون بالا که بلافاصله بعد از بارداری اتفاق می افتد.
برخی از این عوامل رایج هستند و محققان تاکید می کنند که برخی از خانم ها که مبتلا به یک یا دو مورد از این عوامل هستند، بیش از دیگران در معرض ابتلا به سکته مغزی هستند. به هرحال لازم است که همه به ویژه پزشکان از عوامل تشدید کننده سکته مغزی آگاه باشند.
خانم هایی که این عوامل تشدید کننده را در خود دارند، باید به طور منظم و با دقت تحت معاینه قرار بگیرند و همچنین انگیزه برای انتخاب یک سبک زندگی سالم برای مقابله با این مشکل را پیدا کنند.