آکا ایران: کبودی معمولاً زمانی رخ می‌دهد که افراد در معرض آسیب یک قسمت از پوست‌شان مثل افتادن یا خوردن به یک شئ، قرار دارند. رگ‌های خونی واقع در بین پوست و سایر بافت‌های بدن پاره می‌شود، خون زیر سطح پوست جمع شده و باعث کبودی می‌شود. تغییر رنگ کبودی در طول زمان با بهبود یافتن آن طبیعی است.

زمانی که رگ های خونی کوچک در پوست آسیب می بینند، کبودی ها شکل می گیرند. با گذشت زمان، کبودی تغییر رنگ می دهد زیرا خون زیر پوست تجزیه شده و کبودی بهبود می یابد.

کبودی بدن در دوران بارداری

به گزارش گروه سلامت عصر ایران به نقل از "مدیکال نیوز تودی"، کبودی به طور معمول زمانی شکل می گیرد که فرد به واسطه دلایل مختلفی مانند زمین خوردن یا تصادف با یک جراحت و آسیب دیدگی در بخشی از پوست مواجه می شود.

رگ های خونی بین پوست و بافت های دیگر بدن پاره شده، خون زیر سطح پوست جمع شده و بروز کبودی را به همراه دارد. تغییر رنگ کبودی طی روند بهبودی نیز طبیعی است.

رنگ های کبودی با گذشت زمان و دلایل آنها

این امکان وجود دارد تا سن کبودی را از روی رنگ آن تشخیص داد. طی روند بهبودی بدن و تجزیه هموگلوبین، ترکیبی که عامل رنگ قرمز خون است، کبودی تغییر رنگ می دهد. این بخشی عادی از روند بهبودی است.

با این وجود، رنگ پوست ظاهر کبودی را تحت تاثیر قرار می دهد. افرادی با رنگ پوست روشن بیشتر با کبودی های قرمز و زرد مواجه می شوند، در شرایطی که رنگ های پوست تیره‌تر کبودی های تیره‌تری را نشان می دهند.

طی روند بهبودی، یک کبودی به طور معمول از رنگ های زیر برخوردار خواهد شد:

کبودی اغلب با رنگ قرمز آغاز می شود زیرا خون تازه و سرشار از اکسیژن زیر پوست جمع شده است.

پس از گذشت حدود 1 تا 2 روز، خون اکسیژن از دست داده و تغییر رنگ می دهد. یک کبودی که چند روز عمر دارد اغلب آبی، بنفش یا حتی سیاه به نظر می رسد.

طی حدود 5 تا 10 روز، کبودی به رنگ سبز یا زرد در می آید. این رنگ ها از ترکیباتی به نام بیلی‌وردین و بیلی‌روبین سرچشمه می گیرند که بدن در زمان تجزیه هموگلوبین تولید می کند.

پس از 10 تا 14 روز، کبودی سایه ای زرد-قهوه ای یا قهوه ای روشن به خود می گیرد.

در نهایت، زمانی که کبودی به قهوه ای روشن تغییر رنگ می دهد، محو شدن آن آغاز می شود. بیشتر کبودی ها طی حدود دو هفته و بدون درمان از بین می روند.

رنگ‌هاي کبودي در بدن به چه معنا هستند؟

چه زمانی نگران کبودی ها باشیم؟

کبودی ها به طور معمول مساله ای نگران کننده نیستند. آنها اغلب یک جراحت سطحی هستند که به توجه پزشکی نیازی نداشته و امکان درمان آنها در خانه وجود دارد.

اما در برخی موارد، ممکن است فردی برای کبودی های خود به مراقبت پزشکی نیاز داشته باشد. یک مساله شایع هماتوم است. هماتوم به خون گرفتار شده درون بافت ها گفته می شود. این شرایط اغلب با آسیب های شدیدتر در ارتباط است.

زمانی که یک هماتوم شکل می گیرد، بدن به راحتی یک آسیب دیدگی جزئی نمی تواند کبودی را سریع و راحت درمان کند. در نتیجه، یک هماتوم رنگ و ظاهر خود را حفظ کرده و پس از گذشت چند روز نیز همچنان همانند روز نخست موجب احساس درد می شود.

موقعیت مکانی، اندازه و دلیل هماتوم در تعیین روش مناسب برای درمان آن تاثیرگذار خواهند بود.

از نشانه های هشدار دهنده شامل یک کبودی و نیاز یک نفر به مراقبت پزشکی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

احساس بی حسی در دست یا پا

از دست رفتن عملکرد یک مفصل، اندام یا عضله

تداوم رشد از نظر اندازه

عود دوباره در مکانی مشابه یا دوام بیش از دو هفته

بروز در کنار یک استخوان شکسته

بروز در سر یا گردن

اختلال در بینایی

بروز بدون دلیلی مشخص در شکم، سر، و تنه که ممکن است نشانه ای از مشکل در یک اندام داخلی باشد

چگونه روند بهبودی را تسریع کنیم

برخی افراد ممکن است قصد داشته باشند تا روند بهبودی کبودی را تسریع کرده یا درد مرتبط با آن را کاهش دهند. موارد زیر از جمله اقداماتی هستند که می توان در این زمینه مد نظر قرار داد:

استفاده از کمپرس یخ

استفاده از یخ روی ناحیه تحت تاثیر قرار گرفته یکی از نخستین اقداماتی است که به بهبودی کبودی کمک می کند. برای این کار می توانید از هر چیز یخ زده مانند یک بسته سبزیجات منجمد نیز استفاده کنید.

یخ یا هر چیز منجمد دیگر را در یک حوله یا پارچه پیچیده و آن را روی ناحیه مورد نظر قرار دهید. یخ یا شی منجمد را به صورت مستقیم روی پوست قرار ندهید زیرا می تواند به آسیب دیدگی بیشتر منجر شود.

استفاده از کمپرس سرد روی یک کبودی تازه کاهش خونریزی و تورم را در پی دارد. این می تواند اندازه کلی کبودی را نیز کاهش دهد زیرا از نشت هرچه بیشتر خون پیشگیری کرده و التهاب را کاهش می دهد.

استفاده از کرم های موضعی

افراد بسیاری از کرم های آرنیکا، کوئرستین، ویتامین B3، یا ویتامین K برای کمک به تسریع بهبود کبودی استفاده می کنند.

همچنین، شما می توانید از داروهای ضد درد بدون نسخه مانند استافینومن، و داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی برای کاهش درد و التهاب اطراف کبودی استفاده کنید. از مصرف آسپرین پرهیز کنید زیرا می تواند خونریزی را افزایش دهد.

زمانی که کبودی پس از انجام عمل جراحی شکل گرفته یا در کبودی های گسترده ممکن است پرهیز از داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی نیز توصیه شود زیرا این داروها خطر تشدید خونریزی را افزایش می دهند. پیش از استفاده از این داروها برای بهبودی کبودی باید با پزشک خود مشورت کنید.

استفاده از باند

استفاده از باندهای کشسان نرم طی ساعات بیداری طی یک تا دو روز نخست می تواند کبودی و ناراحتی ناشی از آسیب دیدگی را کاهش دهد.

باند نباید بیش از حد سفت یا شل بسته شود. بی حسی، احساس سوزن سوزن شدن یا افزایش ناراحتی به معنای آن است که باند باید شل‌تر بسته شده یا به طور کامل باز شود.

بالا نگه داشتن ناحیه تحت تاثیر قرار گرفته

بالا نگه داشتن ناحیه کبودی اثری مشابه با استفاده از کمپرس سرد دارد. این کار به پیشگیری از بزرگتر شدن کبودی کمک می کند.  

چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟

هر فردی در صورت مواجهه با علائم یا مسائل مربوط به کبودی که در ادامه به آنها اشاره شده است باید به پزشک مراجعه کند:

احتمال شکستگی استخوان

از دست رفتن عملکرد یک مفصل، اندام یا عضله

درد رو به افزایش

عود کبودی در ناحیه تحت تاثیر قرار گرفته

کبودی بدون دلیل

عدم بهبودی کبودی طی دو هفته

ایجاد اختلال در بینایی به واسطه کبودی

افرادی که داروهای رقیق کننده خون مانند وارفارین مصرف می کنند، در صورت زمین خوردن یا آسیب دیدگی های شدید باید پزشک را از این مساله آگاه سازند.

پزشک می تواند در تشخیص وجود شرایط یا دلیل اصلی کبودی که فرد از آن آگاه نیست به وی کمک کند.

در موارد نادر، کبودی می تواند نشان دهنده شرایط جدی‌تری از جمله موارد زیر باشد:

اختلالات خونریزی، مانند هموفیلی

شکستگی استخوان

برخی انواع سرطان

مشکلات کبد


مدتی قبل دکتر مجازی در زمینه کبودی ها , مقاله ای منتشر کرد که این مقاله را برای شما عزیزان تهیه کرده ایم . امیدواریم از مطالعه این مقاله استفاده کافی ببرید

رنگ کبودی‌ها در طول زمان و دلایل آن

ممکن است یک فرد تنها از روی رنگ کبودی قادر به تشخیص سن آن کبودی باشد. همان طور که بدن روند بهبود را طی کرده و هموگلوبین یا ترکیبی را که به خون رنگ قرمز می‌بخشد، تجزیه می‌کند؛ رنگ کبودی نیز دچار تغییر می‌ِشود. این تغییر رنگ قسمتی مشخص از چرخه‌ی بهبود است.
با این حال، رنگ پوست ظاهر کبودی را تحت تأثیر قرار می‌دهد. افرادی که رنگ پوست ملایمی دارند، رنگ کبودی‌شان بیشتر قرمز و زرد می‌باشد در حالی که در پوست‌های تیره‌تر کبودی‌های تیره‌تر را ایجاد می‌کند.

کبودی در طول روند بهبود، معمولاً رنگ‌های زیر را به خود می‌گیرد:

 • کبودی با رنگ قرمز شروع می‌شود، چرا که خون تازه و پر از اکسیژن زیر پوست را پر می‌کند.
 • پس از ۱ یا ۲ روز خون اکسیژن خود را از دست داده و تغییر رنگ می‌دهد. چند روز که از ایجاد کبودی بگذرد، رنگ آن به آبی، بنفش و یا حتی سیاه تغییر می‌یابد.
 • پس از ۵ تا ۱۰ روز، رنگ آن به زرد یا سبز تغییر می‌کند. این رنگ به دلیل ترکیباتی به نام بیلی وردین و بیلی روبین است که با تجزیه‌ی هموگلوبین تولید می‌شوند.
 • پس از ۱۰ تا ۱۴ روز، رنگ کبودی به صورت سایه‌ای از قهوه‌ای مایل به زرد یا قهوه‌ای روشن تغییر می‌کند.

سرانجام، زمانی که رنگ کبودی به قهوه‌ای روشن تغییر می‌کند، شروع به محو شدن می‌کند. اغلب کبودی‌ها بدون یناز به درمان در طول دو هفته ناپدید می‌شود.

 

نگرانی در مورد کبودی ها

کبودی‌ها معمولاً نیاز به نگرانی ندارند. اغلب آسیب‌هایی سطحی هستند که نیاز به مراقبت پزشکی هم نداشته و با درمان‌های خانگی بهبود می‌یابند. اما در برخی از نمونه‌ها، فرد باید برای کبودی خود به پزشک مراجعه نماید.

یکی از موارد رایج هماتوم می‌باشد. هماتوم به تجمع بزرگی از خون که در بین بافت‌ها به دام می‌افتد گفته می‌شود که اغلب با آسیب‌های شدید مرتبط می‌باشد. زمانی که هماتوم رخ می‌دهد، بدن قادر به بهود دادن کبودی به آسانی و سرعت یک آسیب معمولی نیست. در نتیجه، هماتوم در یک رنگ ثابت باقی مانده، سفت بوده و حتی پس از چند روز باعث درد می‌شود.
محل، اندازه و دلیل ایجاد هماتوم می‌تواند چگونگی درمان آن را مشخص کند.

برخی از علائم هشدار که یک فرد نیاز به مراقبت‌های پزشکی پیدا می‌کند، کبودی‌های زیر را شامل می‌شود:

 • باعث بی‌حسی آرنج یا زانو شود
 • باعث از دست دادن عملکرد مفصل، اندام یا عضله شود
 • افزایش اندازه
 • بلافاصله در همان نقطه یا پس از ۲ هفته، عود کند
 • در کنار استخوان شکسته رخ دهد
 • در سر یا گردن ظاهر شود
 • باعث نقص در دید شود
 • بدون دلیل مشخصی در شکم، سر یا تنه رخ دهد که می‌تواند نشانه‌ای از یک مشکل در یک عضو داخلی باشد.

چگونه بهبود را سرعت بخشیم؟

ممکن است افراد تمایل داشته باشند که سرعت بهبود کبودی را بالا برده یا درد را کاهش دهند. این افراد می‌توانند از بعضی روش‌های بالقوه‌ی خانگی مطابق آن چه که به آن‌ها اشاره می‌گردد، استفاده نمایند:

استفاده از پک یخ

یکی از اولین گام‌های کمک‌کننده در بهبود کبودی استفاده از یخ در محل مورد نظر می‌باشد. افراد می‌توانند با استفاده یه چیز فریز شده مثل پک یخ یا یک بسته سبزیجات فریز شده محل مورد نظر را سرد کنند. یک شئ سرد را لای یک حوله یا لباس پیچیده و بر روی قسمت آسیب دیده قرار دهید. پک یخ را مستقیماً بر روی پوست قرار ندهید، این عمل می‌تواند آسیب دیگری را به دنبال داشته باشد.

قرار دادن یخ بر روی یک کبودی تازه، خونریزی و تورم را کاهش می‌دهد. این عمل می‌تواند به طور کلی با جلوگیری از خون ریزی بیشتر و کاهش التهاب، سایز کبودی را نیز کاهش دهد.

استفاده از پک یخ می‌تواند روند بهبود کبودی را سرعت بخشد

استفاده از کرم‌های التیام بخش

اغلب افراد از کرم‌های آرنیکا، کوئرستین، ویتامین B3 یا ویتامین K برای سرعت بخشیدن به بهبود کبودی استفاده می‌نمایند. افراد می‌توانند از داروهاش ضد درد بدون تجویز مثل استامینوفن و داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی نیز برای کاهش درد و التهاب اطراف کبودی استفاده کنند. از مصرف آسپرین خودداری نمایید چرا که می‌تواند خون ریزی را افزایش دهد.

استفاده از داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی نیز زمانی که کبودی ناشی از جراحی یا گسترده باشد توصیه نمی‌شود چرا که این داروها خطر خون ریزی را افزایش می‌دهند. افراد باید قبل از استفاده هرگونه داروی ضدالتهابی غیراستروئیدی با پزشک مشورت نمایند.


مقالۀ مرتبط: کمک‌های اولیه ۵: کبودی


پوشاندن کبودی

استفاده از یک پوشش الاستیک نرم در طول ساعات بیداری در ۱ یا ۲ روز اول نیز می‌تواند کبودی و ناراحتی پس از آسیب را کاهش دهد. پوشش باید محکم بوده اما سفت نباشد. عدم جریان خون، سوزن شدن پوست یا احساس ناراحتی به این معنی برداشتن پوشش یا شل کردن آن می‌باشد.

بالا بردن محل آسیب‌دیده

بالا بردن محل کبودی تأثیری مشابه گذاشتن پک یخ بر روی آن دارد. این عمل می‌تواند از بزرگ‌تر شدن کبودی پیش‌گیری کند. شخص باید قسمت آسیب‌دیده را در یک موقعیت راحت بالا ببرد.

زمان مراجعه به پزشک

فرد باید با مشاهده‌ی هر کدام از علائم زیر یا موارد مرتبط با کبودی به دنبال مراقبت‌های پزشکی باشد:

 • مشکوک به شکستن استخوان
 • از دست دادن عملکرد مفصل، اندام یا عضله
 • افزایش درد
 • برگشتن کبودی
 • ایجاد کبودی بدون دلیل مشخص
 • عدم بهبود کبودی در طول ۲ هفته
 • تأثیر کبودی بر قدرت بینایی

افرادی که رقیق‌کننده‌های خونی مثل وارفارین مصرف می‌نمایند، در صورت آسیب باید این موضوع را پزشک اطلاع دهند.
پزشک می‌تواند شرایط همراه با درد یا دلیل کبودی را در صورتی که خود فرد از آن مطلع نباشد، تشخیص دهد.

در موارد نادر، کبودی می‌تواند نشان‌دهنده‌ی شرایطی جدی‌تر شامل موارد زیر باشد:

 • اختلالات خون‌ریزی مثل هموفیلی
 • شکستگی استخوان
 • برخی از سرطان‌ها
 • مشکلات کبدی

چشم‌انداز کلی

کبودی در طی تلاش بدن برای بهبود یک آسیب رنگ‌های متفاوتی به خود می‌گیرد. تغییر رنگ کبودی در طول زمان امری عادی می‌باشد. فرد می‌تواند انتظار ۴ نوع رنگ از کبودی راقبل از از بین رفتن آن داشته باشد.
در صورتی که کبودی از بین نرود، بدتر شده یا با موارد دیگری همراه باشد، فرد باید به پزشک مراجعه نماید. در غیر این صورت، اغلب کبودی‌ها در طول ۲ هفته بدون نیاز به هیچ درمانی از بین می‌رود.