به نقل از آکاایران: آنفلوآنزای پرندگان، گونه ای بیماری ویروسی است که ویروس عامل آن از خانوادهٔ Orthomyxooviridae می باشد. این ویروس خود دارای دو گونهٔ A و B است. امروزه تمامی ویروسهایی که در آزمایش ها جداسازی می شوند از گونهٔ A این ویروس و از زیررده های H5 و H7 اند.

آنفلوآنزای مرغی

آکاایران: آنفلوآنزای مرغی، یک عفونت ویروسی در پرندگان است. این ویروس می تواند انسان ها را نیز بیمار کند. این بیماری می تواند همه گیر شود. اولین ویروس آنفلوآنزای مرغی که باعث عفونی شدن انسان گردید، در هنگ کنگ در سال 1997 یافت شد. این بیماری همه گیر از مرغ ها شروع شد و به نام آنفلوآنزای مرغی (H5N1) شناخته گردید. موارد انسانی آنفلوآنزای مرغی در آسیا، آفریقا، اروپا، اندونزی، ویتنام، اقیانوس آرام و خاور نزدیک گزارش شده است.

صدها نفر مبتلا به این ویروس شدند. بیشتر از 60 درصد مبتلایان در اثر این بیماری از دنیا رفتند. شیوع این بیماری در جهان بیشتر در مورد انسان می باشد. پرندگان آلوده به این ویروس می توانند توسط مدفوع و یا بزاق خود، در مدت 10 روز، این ویروس را رها کنند. ویروس آنفلوآنزای مرغی برای مدت زمان طولانی در یک محیط زنده می ماند.بیماری ممکن است با لمس کردن منتقل شود.

از زمان نخستین گزارش ها شیوع این ویروس در طیور موجود در روسیه که دامنه شیوع آن تنها بصورت محدود در سیبری بود، این ویروس شروع به گسترش بسمت غرب نمود تا حدی که شش ناحیه مجزای دیگر را نیز آلوده کرد.در قزاقستان چندین روستای مجاور مناطق آبی نخستین مناطقی بودند که شیوع این ویروس را تجربه کردند. این اشاعه در هردو کشور برخی از مزارع بزرگ پرورش طیور و همچنین بسیاری از گله های کوچک را آلوده کرد. در این آلودگی ۱۲۰٫۰۰۰ قطعه پرنده در روسیه و ۹۰۰۰ نیز در قزاقستان بر اثر بیماری مردند و یا توسط مسئولین منهدم شدند. در اوایل اوت سال جاری میلادی کشور Mongolia گزارشی فوری را مبنی بر مرگ ۸۹ قطعه پرنده مهاجر در دو برکه شمالی آن کشور منتشر کرد. پس از تحقیقات بعمل آمده در این کشور نوع A ویروس آنفلوآنزای طیور دلیل این مرگ و میر شناخته شد.

علایم بالینی 
الف) علایم در پرندگان شامل : 
بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان ، یک بیماری کشنده با انتشار سریع در پرندگان است که تحت شرایطی مناسب به انسان نیز منتقل می شود. 
بی اشتهایی ، اشکال در تنفس با یک صدای خاص تنفسی ، اسهال سفید و سبز، افت شدید تولید تخم، تیرگی تاج به همراه خونریزی در ریش و ساق پا، پژمردگی شدید پرندگان ، آبریزش از چشم و بینی و افزایش شدید مرگ و میر پرندگان. 

ب) علایم در انسان شامل : 
تب ، سرفه ، گلودرد، درد عضلات ، احساس کسالت، عفونت چشم و ریه ها ، تنگی نفس، خلط خونی و اسهال. 

اگر فکر می کنید که آنفلوآنزای مرغی گرفته اید، زود به پزشک مراجعه کنید. این کار باعث می شود به کسانی که درمان شده اند و افرادی که می خواهند درمان شوند، توصیه های مناسب ارائه شود. انواع مختلف ویروس آنفلوآنزای مرغی باعث بروز انواع متفاوت علائم می شود، بنابراین درمان ها نیز بسیار گسترده می باشد. تامی فلو (Oseltamivir) تنها داروی آنفلوآنزای مرغی برای انسان است. کپسول آمانتادین به مقدار 100 میلی گرم دوبار در روز در افراد بالغ و به ویژه کسانی که در تماس با مرغداری های آلوده هستند نیز ضرورت دارد. واکسنهای متعددی در سراسر جهان توسط دانشمندان در حال تولید و توزیع است. رعایت اصول بهداشتی و توصیه های پیشگیرانه بسیار ضرورت دارد. 

گردآوری: بخش سلامت آکاایران