به نقل از آکاایران: نارسایی قلب زمانی رخ می دهد که قلب قادر به پمپاژ کافی نیست و نمی تواند جریان خون کافی را به اعضای بدن برساند. با ما همراه شوید و با مطالعه مقاله  زیر با بیماری نارسایی قلبی بیشتر آشنا شوید.

نارسایی قلبی عروقی

آکاایران: نارسایی قلبی به مفهوم ناتوانی نسبی قلب در پمپ کردن خون به درون سیستم گردش خون است. بدین ترتیب این بیماری موجب کمبود خون در اندام ها و در نتیجه ضعف و بی حالی شده و از طرفی تجمع خون در سیستم وریدی، موجب ورم در اندام ها به خصوص پاها می شود. نارسایی قلبی، بیماری است که اشکالاتی در عملکرد قلب ایجاد می کند و در نهایت منجر به کم کاری قلب می شود.

نارسایی قلب یعنی قلب انسان یا هر موجودی خوب انجام وظیفه نمی کند، قدرت انقباضی اش کم می شود و نمی تواند خون را از قسمت های مختلف بدن دریافت کند و بعد از تبادل اکسیژن، دوباره آن را به همه جا پمپ کند. قلبی که مثل یک تلمبه در سینه ما می تپد، دو بخش دارد: قلب راست و قلب چپ. شایع ترین نارسایی قلب، مختص قلب چپ است. حتی نارسایی های قلب راست، از قلب چپ منشا می گیرند.

علایم مادرزادی مانند اشکالات مجرای شریانی یا تنگی دریچه آئورت از دیگرعلایم نارسایی قلبی هستند. از شایع ترین علائم این بیماری، گرفتگی عروق است. گرفتگی عروق به خصوص در کشورهای توسعه یافته و حتی در حال توسعه موجب سکته قلبی و در نهایت منجر به نارسایی قلبی می شود

نشانه های نارسایی قلبی

اگر صدای قلب بیماری که دچار نارسایی قلبی است را با گوشی پزشکی، گوش بدهیم صدای اضافی می شنویم و قلب توان واقعی برای انجام وظیفه را ندارد.

فرد بیمار بی اشتها، بی خواب و ناتوان است.

اگر نارسایی شدید باشد، حتی بیمار قادر به راه رفتن و انجام کارهای ساده روزمره نیست.

نارسایی قلب راست یا بطن راست معمولا به دنبال نارسا شدن قلب چپ اتفاق می افتد و به دنبال آن، رگ های گردنی بیمار برجسته می شوند، کبد بزرگ شده و شکم ممکن است آب بیاورد و یا پاها متورم شود.

در بیماری نارسایی شدید قلبی ، قلب ضعیف شده و در حد کفایت بافت ها و اعضای بدن، خون را پمپ نمی کند، یعنی پمپاژ خون ها به حد کافی برای مقابله با نیاز بدن در هنگام فعالیت و یا استراحت نیست.  هرگاه ممکن باشد بهترین درمان بیماری نارسایی شدید قلبی پیشگیری از آن بوده که شامل تشخیص و درمانفشار خون بالا، پیشگیری از بیماری تصلب شرایین یا آتروا سکلروز است و از نکات مهم در پیشگیری از بیماری نارسایی شدید قلبی شامل نکشیدن سیگار، مصرف نکردن الکل و ترک مواد مخدر و کوکائین بوده و نیز داشتن رژیم غذایی مناسب، ورزش منظم و صحیح و کنترل وزن هم در این راستا از اهمیت ویژه ای برخوردار هستند.

درمان بیماری نارسایی شدید قلبی با توجه به صلاحدید پزشک بوده و باید داروهایی که به بیمار توصیه و تجویز می کند باید به درستی مصرف شود و البته پزشک معالج در مورد بهترین دارو و دوز آن تصمیم می گیرد. در بعضی موارد ممکن است جراحی در درمان بیماری نارسایی شدید قلبی کمک کننده باشد به عنوان مثال وقتیبیماری نارسایی شدید قلبی ناشی از بیماری دریچه ای باشد تعویض دریچه یا ترمیم آن ممکن است سبب درمانبیماری نارسایی شدید قلبی شود.

گردآوری: بخش سلامت آکاایران