به نقل از آکاایران: پرده گوش در انتهای کانال گوش قرار دارد و گوش میانی را از گوش خارجی جدا می کند. پرده گوش به دلایل متعددی ممکن است آسیب ببیند و پاره شود. آسیب پرده گوش، عوارض متعددی از جمله کم شنوایی، سرگیجه، عفونت گوش میانی و ترشحاتی از گوش میانی را به دنبال دارد.

جراحی گوش

آکاایران: عمل تمپانوپلاستی مانند هر عمل جراحی دیگر، یک سری عوارض احتمالی به همراه دارد. در ابتدا باید تمام عوارض احتمالی آن را از پزشک متخصص خود سوال کنید.

برای انجام این عمل، فردی را که پرده گوش او آسیب دیده است، وارد اتاق عمل می کنند و او را تحت بی حسی موضعی و یا بیهوشی کامل (بسته به تشخیص پزشک متخصص و یا شرایط بیمار) قرار می دهند.

پزشک متخصص برای دسترسی به پارگی پرده گوش، برشی را در داخل کانال گوش ایجاد می کند. اگر جراح نتواند به این روش به سوراخ ایجاد شده در پرده گوش دسترسی پیدا کند، برش کوچکی در پشت گوش فرد ایجاد می کند و بافت مشخصی را از آن برمی دارد و بر روی پارگی پرده، پیوند می زند.

اگر جای زخم روی بافت باقی بماند، پزشک متخصص قبل از ترمیم پرده گوش، آن را با لیزر از بین می برد و از بخیه برای ترمیم برش استفاده می کند.

عوارض احتمالی آن عبارتند از :

- ممکن است سوراخ پرده گوش دوباره برگردد. یکی از عوارض این عمل، پیوند نخوردن بافت است و ممکن است پرده گوش التیام نیابد. این مورد در افرادی دیده می شود که سابقه جوش نخوردن زخم را دارند.

- بروز عفونت

- آسیب های عصبی

- کم شنوایی یا از دست دادن شنوایی

- وزوز گوش: وزوز گوش به دلیل پارگی پرده گوش می باشد

- سوراخ شدن پرده گوش

- تنگ شدگی کانال گوش

- آسیب گوش میانی

- ایجاد چسبندگی در گوش میانی

- فیستول پری لنف

- آسیب عصب صورت

- عفونت گوش میانی

- بروز کلستاتوم

بهترین زمان برای برطرف ساختن کل نقایص مادرزادی صورت قبل از سنین دبستان است. زیرا این بچه ها در مدرسه امکان دارد توسط بچه های دیگر مورد تمسخر قرار بگیرند و اعتماد به نفس خود را از دست بدهند. در نتیجه بهتر است قبل از این که بچه به محیط مدرسه وارد بشود این عمل را انجام دهد تا دچار آسیب های روحی- روانی نشود. برخی والدین به اشتباه گمان می کنند اگر از روش هایی مانند بستن گوش با چسب یا با وسیله ای دیگر استفاده کنند می توانند نقایص مادرزادی گوش فرزندان خود را برطرف کنند در حالی که این روش ها کاربردی نیست شاید بتوان با روش هایی مانند جراحی کوچک یا سوهان زدن غضروف در ماه های اول تولد تا حدودی نقایص گوش نوزاد را برطرف کرد. ولی این روش ها در ســنین بــالاتر کـاربردی ندارند و در مواردی اگر بستن گوش ها سفت باشد باعث ایجاد خونمردگی و بدشکلی گوش ها در کودک می شود و به هیچ عنوان توصیه نمی شود.

آکاایران: بیمار چند ساعت پس از عمل مرخص می شود. پانسمان بعد از عمل تا 5 روز روی گوش ها باقی می ماند و در درجه اول بهداشت محل زخم توصیه می شود. شست وشوی مرتب زخم و استفاده از کرم های آنتی بیوتیک که پس از عمل به بیمار داده می شود از نکات اولیه پس از عمل هستند که رعایت آن ها توصیه می شود. طی هفته اول بعد از برداشتن پانسمان بیمار به طور شبانه روزی از هدبند استفاده می کند که البته بهتر است هر 3-2 ساعت حدود نیم ساعت هدبند را بردارد. هفته دوم شب ها از هدبند استفاده می کند و در طول روز ضرورتی به استفاده از هدبند نیست. خونمردگی و تورم ناشی از عمل هم پس از مدت کوتاهی برطرف می شود. اغلب به بیماران توصیه می شود، پس از جراحی تا 2 هفته افراد به پشت بخوابند تا به گوش های شان فشار نیاید، برخی از افرادی که تحت جراحی زیبایی لاله گوش قرار می گیرند ممکن است احساس کنند غضروف به مقدار لازم به سمت عقب کشیده نشده است در این گونه موارد می توان یک جراحی کوچک ثانویه برای رضایت بیشتر بیمار انجام داد. درد ناشی از عمل با قرص های مسکن کنترل می شود.

گردآوری: بخش سلامت آکاایران