به نقل از آکاایران: سرطان مری نوعی سرطان است که در لولهٔ غذایی، ایجاد می شود. این لولهٔ غذایی کهمری نام دارد، بین گلو و معده قرار می گیرد. با ما همراه شوید و مطالبی درمورد سرطان مری مطالعه کنید.

سرطان مری

آکاایران: سرطان مری مربوط به ایجاد یک تومور سرطانی (بدخیم) در ناحیه مری است. در حقیقت مری لوله ای است که غذا را از دهان به معده منتقل می کند. این نوع سرطان در بافت های داخلی مری ایجاد می شود (لوله عضلانی که از طریق آن غذا از گلو به معده منتقل می شود). دو نوع سرطان مری وجود دارد که عبارتند از سرطان سلولی سنگ فرشی (سرطانی که در سلول های سنگ فرشی مری ایجاد می شود) و آدنوکارسینوم (سرطانی که در سلول ها شروع شده و باعث ترشح ماده های مخاطی و سایر مایع های احتمالی می شود) می باشد. سرطان نوع آدنوکارسینوم رایج ترین سرطان مری در بین افراد مبتلا است.

سرطان مری در مراحل اولیه معمولاً علائمی از خود نشان نمی دهد، اما با رشد بیشتر سرطان، شایع ترین علائم آن بروز می کند. از جمله این عوامل، این است که غذا در مری گیر می کند و گاهی بر می گردد، احساس درد هنگام بلع غذا و درد در قفسه سینه و ناحیه پشت از دیگر علائم است. گاهی نیز این نوع سرطان خود را با کاهش وزن، سوزش سر دل یا ترش کردن، صدای گرفته یا سرفه ای که طی دو هفته رفع نشود، نشان می دهد. البته این علائم معمولاً در اثر سرطان مری یا بیماری های دیگر به وجود می آیند. گاهی نیز هر یک از این علائم نشانه سرطان مری نیست ولی باید فرد به پزشک مراجعه کند.

سن، عامل اصلی سرطان مری است و احتمال ابتلا به بیماری با افزایش سن افزایش می یابد. بیشترین افرادی که بیماری سرطان مری آنها مشخص شده است 65 ساله یا مسن تر هستند.

هنگامی که سرطان مری در مراحل ابتدایی است، معمولاً این مشکل علائم خاصی برای بیمار به همراه ندارد. در واقع سرطان مری زمانی علائم اولیه خود را نشان می دهد که بیماری نسبتا پیشرفت کرده باشد. با پیشرفت علائم بیماری، یک یا چند مورد از علایم زیر را در بیمار  می توان مشاهده کرد:

  • مشکل در بلع غذا (دیسفاژی): این مشکل اغلب جزء علایم اولیه ابتلا به سرطان مری است که در نتیجه تشکیل تومور و تنگ شدن مسیر مری ایجاد می شود. در این حالت ممکن است بیمار احساس چسبندگی غذا در زمان بلع داشته باشد. در صورتی که این مشکل تشدید شود، احتمالاً فرد در زمان مصرف مایعات نیز با مشکل مواجه می شود.
  • حالت تهوع: پس از خوردن غذا (که در واقع باعث برگشت غذایی می شود که در ظاهر در مری چسبیده است) بیمار احساس حالت تهوع می کند.
  • درد: وجود درد در ناحیه سینه یا پشت سینه در زمان بلع غذا (اودینوفاژی یا بلع دردناک غذا)
  • کاهش وزن
  • استفراغ خونی
  • سرفه: که به طور خاص در زمان بلع غذا مشاهده می شود
  • گرفتگی صدا
  • رفلکس اسیدی: علئم رفلکس معده می تواند در مراحل اولیه بیماری مشاهده شود و در زمان پیشرفت سرطان در ناحیه پایین مری نزدیک معده تشدید شود. این علائم شامل درد در ناحیه سینه و سوزش سر دل است. لازم به ذکر است که رفلکس اسیدی در بسیاری از افراد بدون دلیل خاص مشاهده می شود و اکثر افراد مبتلا به این مشکل سرطان مری ندارند.

آکاایران: یک تومور سرطانی از یک سلول غیر عادی ایجاد می شود. علت دقیق اینکه چرا یک سلول سرطانی می شود مشخص نیست. در این رابطه تصور می شود بعضی آسیب ها یا تغییرات خاص ایجاد شده در ژن های یک سلول باعث ایجاد این مشکل می شود. این مشکل باعث می شود سلول غیر عادی شده و تکثیر آن از کنترل خارج گردد.

درمان های مورد نیاز بیمار برای سرطان مری بر اساس نوع سلول هایی که در بیماری آسیب دیده اند، مرحله پیشرفت سرطان، سلامت عمومی فرد و نیز اولویت های درمانی بیمار بستگی دارد. این درمان ها در ادامه شرح داده شده اند.

شیمی درمانی یک درمان دارویی است که در آن از مواد شیمیایی برای از بین بردن و کشتن سلول های سرطانی استفاده می شود. داروهای شیمی درمانی معمولاً قبل یا بعد از عمل جراحی در افراد مبتلا به سرطان مری استفاده می شود. شیمی درمانی همچنین می تواند به همراه رادیو درمانی مورد استفاده قرار گیرد. در افرادی که سرطان در مراحل پیشرفته باشد و سلول های سرطانی در لایه های زیرین مری نفوذ کرده باشد، شیمی درمانی می تواند به تنهایی برای کاهش علائم و مشکلات ایجاد شده در نتیجه سرطان مورد استفاده قرار گیرد. لازم به ذکر است که عوارض جانبی شیمی درمانی مشاهده شده در هر بیمار بستگی به داروهای مورد استفاده برای شیمی درمانی دارد.

بازگشت اسید معده به داخل مری نکته بعدی است. علامت آن سوزش سردل است ولی در بعضی از افراد علائم خاصی ندارد. اسید معده معمولاً به بافت مری آسیب می رساند و بعد از گذشت چند سال، این آسیب بافتی در بعضی افراد منجر به سرطان مری می شود.

گردآوری: بخش سلامت آکاایران