به نقل از آکاایران: سرطان ریه نوعی بیماری است که مشخصه آن رشد کنترل نشده سلول دربافت های ریه است. اگر این بیماری درمان نشود، رشد سلولی می تواند در یک فرایند به نام متاستاز به بیرون از ریه گسترش پیدا کند و به بافت های اطراف یا سایر اعضای بدن برسد. با ما همراه شوید تا مطالبی درمورد سرطان ریه مطالعه کنید.

سرطان ریه

آکاایران: سرطان ریه در مراحل اولیه هیچ نشانه ای ندارد و بیماران اغلب زمانی به پزشک مراجعه می کنند که بیماری در مراحل پیشرفته قرار دارد. شاید به همین دلیل باشد که سرطان ریه کشنده ترین سرطان در انسان محسوب می شود. متاسفانه سرطان ریه در مراحل ابتدایی هیچ نشانه ای از خود بروز نمی دهد و اغلب، بیماران زمانی به پزشک مراجعه می کنند که سرطان در مراحل پیشرفته قرار دارد. با این حال آگاهی از نشانه های شایع این بیماری سبب می شود که این سرطان مهلک در ابتدایی ترین و درمان پذیرترین مرحله ممکن تشخیص داده شود.

شایع ترین نشانه سرطان ریه، سرفه است که در صورت تهاجم تومور به لایه پوشاننده مجاری تنفسی به وجود می آید. با این حال، علایم زیر هم می توانند نشانه وجود یک توده در ریه باشند.

دلیل درصد از سرطان های ریه قرار گرفتن در معرض دود دخانیات برای یک مدت طولانی است . درصد ابتلا به سرطان ریه در افرادی که سیگار نمی کشند 15٪ است.آلاینده های موجود در هوای محیط زیست و محل کار: موادی چون آزبست (پنبه نسوز)، گاز رادون (گازی بی رنگ و بی بو که از تجزیه طبیعی اورانیم در آب، خاک و مصالح ساختمانی قدیمی تولید می شود)، اورانیوم و نیکل عامل مستعد کننده و پیشتاز در ابتلاء به سرطان ریه هستند.

نشانه ها و علائمی که ممکن است نشان دهنده سرطان ریه باشند:

آکاایران: اگر سرطان در راه تنفسی رشد کند، ممکن است جلوی جریان هوا را سد کند، و موجب مشکل در تنفس شود. این امر می تواند منجر به تجمع ترشحات در پشت گرفتگی شود، و مستعد سینه پهلو خواهد بود.

 سرطان ریه شایع ترین علت سرطانی همراه علائم عصبی است. شایع ترین این ها Lambert-Eaton Myasthenic syndrome) LEMS)  می باشد. جالب اینکه علا ئم این سندرم در 80 % موارد قبل از علا ئم سرطان SCLC ظاهر می شود. علت این سندرم کاهش آزاد سازی استیل کولین از انتهای پره سیناپتیک است. شیوعش کمتر از Myasthenia gravis ( ذر 15% از تیمومها دیده می شوند)  است. بغیر از اسمال سل در دیابت و هیپر تیروئیدی هم دیده می شود.

 بررسی ها نشان می دهد که با استنشاق دود مواددخانی بیش از چهار هزار نوع ماده شیمیایی و 20 نوع ماده سمی خطرناک و کشنده وارد بدن می شود که زمینه ابتلا به انواع بیماری های خطرناک را فراهم می کند. جود این مواد موجب بروز بدخیمی های متعدد و سرطان هایی همچون ریه ، حنجره، حفره دهان، حلق، مری، معده، لوزالمعده، کلیه و... می شود.

گردآوری: بخش سلامت آکاایران