به نقل از آکاایران: سوء تغذیه نوعی بیماری به شمار می آید که به علت مصرف ناکافی یا بیش از اندازهً یک یا چند مادهٔ غذایی بروز می کند. در بسیاری از کشورهای در حال توسعه یکی از بزرگ ترین مشکلات مربوط به تغذیه قحطی و کمبود مواد غذایی لازم برایسوخت وساز بدن است. با این وجود، سوءتغذیه در همهٔ کشورهای جهان با نمودهای گوناگون چون چاقی، بدخوری و یاکم خوری دیده می شود.

سوء تغذیه

آکاایران: همه انسان ها گاهی دچار گرسنگی می شوند. گرسنگی یکی از نشانه های طبیعی بدن است که نیازمندی فرد به غذا را به او گوشزد می کند. وقتی ما غذای کافی مصرف کرده و نیاز بدنمان را تامین می کنیم، گرسنگی تا زمانی که دوباره شکممان خالی شود، از بین می رود. 
سوءتغذیه شبیه گرسنگی نیست، اگرچه هر دو اغلب با هم می آیند. افرادی که دچار سوءتغذیه هستند در واقع از کمبود موادغذایی مورد نیاز برای سلامت و رشد بدن، رنج می برند. یک فرد می تواند برای مدتی کوتاه یا طولانی دچار سوءتغذیه باشد و میزان این عارضه می تواند متوسط یا شدید باشد. احتمال بیماری افرادی که با این مشکل روبه رو هستند، بیشتر است و سوءتغذیه در موارد بسیار حاد حتی می تواند باعث مرگ فرد شود. 
براساس گزارش های اعلام شده در سطح جهان حدود یک میلیارد نفر غذای کافی برای خوردن ندارند و ظرف هر 6 ثانیه یک کودک بر اثر سوءتغذیه جان می دهد. 
گرسنگی طولانی مدت و سوءتغذیه می تواند موجب مشکلات عمده در سلامت شود. افرادی که با این مشکل مواجهند، عموما وزنی کمتر از مقدار معمول دارند و رشد کمتر و قد کوتاه تری خواهند داشت. در سطح جهان، حدود 27 درصد کودکان کمتر از 5 سال دچار وزن پایین تر از طبیعی هستند.

از مهم ترین دلایل سوءتغذیه در جهان می توان کمبود مواد غذایی و کیفیت نامناسب آن ها را نام برد. قحطی ها، کمبود آب و خشکی، جنگ ها و آفات محصولات کشاورزی موجب تشدید این دو مورد می شوند. افزایش جمعیت، گسترش بیابان ها، فقر ورژیم غذایی نادرست به علت نبود اطلاعات و دانش کافی نیز نقش ایفا می کنند.

باید توجه داشت که خود سوءتغذیه موجب بروز بیماری ها و اختلالاتی در سیستم ایمنی و گوارش بدن می شود که جذب برخی از مواد غذایی لازم برای متابولیسم بدن را دچار مشکل می کند. از طرفی دیگر، پرخوری، بدخوری و حتی رژیم های سخت لاغری می توانند موجب سوءتغذیه شوند.

کودکانی که غذای کافی مصرف نمی کنند اغلب دچار گرسنگی می شوند و همین گرسنگی آنها را به سمت سوءتغذیه سوق می دهد، اما همیشه کمبود موادغذایی موجب سوءتغذیه نمی شود. بسیاری از کودکان با وجود در دسترس بودن موادغذایی مفید، دچار این عارضه می شوند، چرا که موادغذایی مناسب، ویتامین ها و مواد معدنی مورد نیاز بدن را مصرف نمی کنند و به جای آن از موادی با ارزش غذایی پایین استفاده می کنند. 

نشانه ها و علائم سوءتغذیه:

سوءتغذیه می تواند ذهن و جسم را تحت تاثیر قرار دهد. فردی که دچار سوءتغذیه زیاد است، حتما مشکلات جسمی بیشتری دارد.

نشانه های سوءتغذیه بر اساس کمبود موادغذایی یک فرد، می تواند شامل موارد زیر باشد:

خستگی و کمبود انرژی 
عدم تعادل 
سیستم ایمنی ضعیف در بدن (که می تواند موجب کاهش مقاومت بدن در مقابله با عفونت ها شود) 
خشکی پوست 
متورم شدن و خونریزی لثه ها 
پوسیدگی دندان ها 
ضعیف و آهسته شدن عکس العمل و مشکل تمرکز و توجه 
کاهش وزن 
رشد ضعیف 
ضعف عضلانی 
تورم شکم 
پوکی استخوان و شکنندگی آن 
مشکل در یادگیری

درمان بیماری

نوع درمان نسبت به میزان سوءتغذیه، متفاوت است. ممکن است تغییرات خاص در نوع و مقدار موادغذایی مصرفی کودک، نتیجه دلخواه را به ارمغان آورد. گاهی استفاده از مکمل ها مثل ویتامین و مواد معدنی، کارساز است. به هر حال پزشک، با توجه به وضعیت کودک، درمان مناسب را آغاز خواهد کرد. 
نکته مهم این است که والدین بویژه مادران، باید نسبت به تغذیه فرزندان خود حساس بوده و میزان مصرف غذاهای ناسالم و فست فود را تا جای ممکن کاهش دهند. با مشاهده هر گونه کاهش در سطح انرژی کودک یا کاهش رشد او تا قبل از این که خیلی دیر شود سریعا با پزشک فرزندتان مشورت کنید. 
نکته آخر این که به تغذیه کودک در مدرسه توجه کنید و تا حد امکان مانع از خرید موادغذایی غیرمفید توسط کودک شوید. سعی کنید خودتان خوراکی های مناسب را در منزل تهیه و در کیف فرزندتان قرار دهید و از او بخواهید که از آنها استفاده کند. فرهنگ تغذیه صحیح را از کودکی به فرزندتان بیاموزید تا همواره سالم، شاداب و پرانرژی بماند!

گردآوری: بخش سلامت آکاایران