به نقل از آکاایران: میکروسفالی، یک اختلال ژنتیک مادرزادی است که در آن مغز رشد کافی نمی کند و منجر به بروز معلولیت گسترده و ناتوانی های فراوان می شود. در واقع در این اختلال بافت مغز به طور غیرعادی کوچک می شود. این بیماری در کشور پاکستان شیوع زیادی دارد. باما همراه شوید.

 

بیماری میکروسفالی

آکاایران: میکروسفالی یک اختلال رشد عصبی است که در آن سر (مغز) بیمار کوچک است. تشخیص با اندازه گیری دور سر است.علل ژنتیکی مانندآنومالی های کروموزومی (سندرم داون)، میکروسفالی وابسته به X، سندرم فریاد گربه، علل اکتسابی جنینی مانند سکته مغزی، توکسوپلاسموز، سرخجه و سایتومگالوویروس، تماس با داروهایی مانند فنی توئین و الکل در دوران جنینی، تماس با یک تراتوژن از قبیل پرتو درمانی خصوصاً در هفته ۴ تا ۲۰ جنینی، سوء تغذیه، نارسایی جفت، دیابت حاملگی، هیپوتیروئیدیسم، فنیل کتونوریا.

بروز نقص در یک نوع ژنی که نقشی اساسی در رشد و تحول سلول های عصبی دارد. به گفته محققین دلایل محیطی مانند: تماس جنین با الکل، داروها و ویروس هایی همچون آبله مرغان وسرخک هم در ظهور این اختلال در نوزاد نقش مهمی دارند. اگرچه میکروسفالی یک بیماری نیست، اما یکی از علائم مهم ابتلا به بیماری های دیگر است. گاهی این مشکل در لحظه تولد خود را نشان نمی دهد و تا دو سالگی کودک پیشرفت می کند. میکروسفالی می تواند باعث ناتوانی گسترده و معلولیت گفتاری و حرکتی شود. برای این اختلال هنوز هیچ درمانی وجود ندارد.

میکروسفالی اصطلاحی است که وقتی سر فرد کوچک باشد، به کار برده می شود، وقتی نوزاد به دنیا می آید، دور سر او را اندازه می گیرند که نتیجه ی این اندازه گیری باید 33 تا 34 سانتی متر باشد اگر نوزاد دارای سر کوچک تر از این سایز باشد، به معنای کوچک بودن مغز سر اوست و این معضل میکروسفالی نامیده می شود، البته نوزدانی نیز هستند که دور سر آنها بیشتر از سایز استاندارد است که به آنها ماکروسفالی اطلاق می شود.

اگر استخوان ها زود جوش خورده باشند، باید تحت عمل جراحی قرار بگیرند، استخوان ها باز شده و دوباره به آنها فرصت داده شود تا جوش بخورند. در برخی موارد ممکن است، کودک ضایعات و اختلالات مغزی داشته، بدین معنا که کلا مغز رشد نکرده باشد، معمولا در این موارد اقدامات نگهدارنده صورت می پذیرد و سعی می شود مغز حفظ شود امابه طور کلی درمان اساسی نمی شود چرا که مغز ساخته نشده است.

بیماری های ژنتیکی در همه کشورها تنوع زیادی دارند. در بعضی مناطق که ازدواج فامیلی رواج دارد، شیوع این بیماری ها بیشتر است. بیشتر این بیماری ها درمان ندارند و معلولیت و ناتوانی در تمام طول عمر فرد همراه اوست. بنابراین بهترین راه برای جلوگیری از تولد نوزاد بیمار، انجام مشاوره ژنتیک قبل از ازدواج است. مشاوره ژنتیک، شاخه ای از علم ژنتیک است که به بررسی احتمال بروز بیماری های ژنتیکی در افراد می پردازد.

اغلب بیماران کندذهنی و عقب ماندگی رشد عصبی دارند. گاه به دلیل سایر علائم همراه می میرند. درمان خاصی برای اغلب موارد وجود ندارد و پیش آگهی خوبی ندارند. 

گردآوری: بخش سلامت آکاایران