آکاایران: سازمان بهزیستی کشور فهرست پایگاه های غربالگری تنبلی چشم در کشور به تفکیک استان را منتشر کرد.

آکاایران: فهرست پایگاه های غربالگری تنبلی چشم منتشر شد

والدین برای اطلاع از نشانی پایگاه های غربالگری تنبلی چشم به تفکیک می توانند به سایت سازمان بهزیستی به نشانی http://www.behzisti.ir/ مراجعه کنند.
بنا به این گزارش، طرح ملی غربالگری تنبلی چشم کودکان سه تا 6 سال از اوایل آبان ماه جاری آغاز و تا پایان آذرماه ادامه دارد.
طی 21 سال گذشته حدود 75 درصد کودکان زیر 6 سال تحت پوشش برنامه ملی غربالگری تنبلی چشم بهزیستی قرار گرفته‎اند که این رقم بیانگر آن است که این برنامه برای پوشش جمعیت هدف بسیار موفق عمل کرده است. رشد و تکامل مرکز بینایی هر فرد از دوران جنینی تا حدود هشت سالگی ادامه دارد که حداکثر سرعت رشد در 2 سال اول است؛ از این رو هدف اصلی برنامه ملی غربالگری تنبلی چشم که به ابتکار سازمان بهزیستی کشور انجام می‎شود، کشف به هنگام کودکانی است که در ظاهر سالم به نظر می‌رسند، اما امکان دارد به دلیل نابرابری خطای انکساری چشم‌ها، یکی از آنها در خطر تنبلی چشم باشد و از دید طبیعی برخوردار نباشد.
اختلال تنبلی چشم به دلیل آنکه اختلاف نمره دو چشم با یکدیگر تفاوت قابل توجه دارد و چشم ضعیف‎‎تر قادر به دریافت تصاویر واضحی از اشیا نیست، ایجاد می‎شود؛ در این حالت چشم تنبل که در اکثر موارد ظاهری طبیعی دارد، ممکن است، انحراف پیدا کند که خوشبختانه می‎توان با تشخیص به موقع، این عارضه در کودکان سه تا 6 سال را با احتمال موفقیت بالا برطرف کرد.
والدین می‌توانند برای معاینه چشم کودکان سه تا 6 سال خود تا پایان آذر امسال به پایگاه‌های غربالگری تنبلی چشم در استان یا شهرستان‌های محل سکونت خود مراجعه کنند تا از نابینایی و کم‌بینایی کودکان پیشگیری کنند. 
-
ایرنا

منبع :