آکاایران: معمولا، یک دوره اسهال تنها چند روز طول می کشد و بدون درمان، خود به خود بهبودی حاصل می شود. با این حال، اسهال شدید، اسهالی که بیش از چند روز طول می کشد و یا اسهال طولانی مدت، دلایلی برای ملاقات با یک دکتر است زیرا ممکن است عامل جدی تر را نشان دهد این نیز مهم است که به یاد داشته باشید که درمان اسهال برای بزرگسالان، به خصوص دارو، ممکن نیست همان اثر را برای کودکان مبتلا به اسهال داشته باشد

بنابر این همیشه قبل از دادن هر نوع دارو به کودکان با پزشک اطفال مشورت کنید. ما اغلب، موارد بد اسهال را در مراحلی از زندگی تجربه کرده ایم. موارد بد اسهال، می تواند در اثر تعدادی از منابع ایجاد شود که عبارتند از:
سرماخوردگی
آنتی بیوتیک ها
مسمومیت غذایی
یک عفونت ویروسی
آب آلوده
انواع خاصی از عمل جراحی
تعدادی از بیماری های دستگاه گوارش

تشخیص اسهال حاد و مزمن

حاد و مزمن: موارد اسهال معمولاً به دو دسته تقسیم می شوند. معمولاً موارد اسهال حاد چند روز به طول می انجامد. و به داشتن دو تا سه مدفوع شل در روز تعریف شده است. اسهال مزمن به اسهالی که بیش از 14 روز طول می کشد تعریف شده است. این موارد معمولاً در نتیجه یک بیماری جدی تر پزشکی که نیاز به توجه پزشکی دارد رخ می دهد.
اسهال عموماً با بچه های جوان است. معمولاً یک عفونت ویروسی علت آن است. اسهال مسافرتی نوع دیگر از اسهال معمول است. این می تواند وقتی شما به مناطق توسعه نیافته و دارای آب تصفیه نشده سفر کنید رخ دهد.
کودکان، زنان باردار و سالمندان مبتلا به اسهال باید بسیار مراقب باشد. این می تواند برای کودکان و افراد مسن مرگبار و احتمالاً می تواند سبب القاء زایمان برای زنان باردار باشد.

داروهای بدون نسخه در درمان اسهال

با نظارت پزشک، چند داروی بدون نسخه می تواند به درمان اسهال کمک کند. داروهایی مانند بیسموت (Pepto-Bismol)، آتاپولگیت (Kaopectate) و لوپرامید (Imodium) بدون درمان علت بیماری، به کاهش علائم اسهال کمک می کند. افراد با اسهال مزمن نباید این داروها را بدون مشورت با پزشک استفاده کنید.
شما مخصوصاً اگر فرزندتان اسهال دارد باید محتاط باشید. کم شدن آب بدن ناشی از اسهال می تواند برای کودکان بسیار جوان خطرناک باشد. قبل از دادن هر دارو با یک دکتر مشورت کنید.

در اسهال از خوردن غذاهای خاص اجتناب کنید

هنگامی که شما اسهال دارید نظارت بر آنچه می خورید و نوشیدنی ها بسیار مهم است. کم شدن آب بدن در اثر اسهال می تواند در کودکان و افراد مسن مرگبار باشد. مهم ترین کاری که شما می توانید انجام دهید حفظ هیدراته ( تامین مایعات ) بدن است.
الکل، شیر، نوشابه و سایر نوشیدنی های گازدار و یا کافئین دار می تواند علایم را بدتر کنند. غذاهای سرخ شده و چرب را محدود نمایید و از خوردن میوه ها و سبزیجات مانند ( کلم بروکلی، لوبیا، نخود فرنگی، ذرت، آلو، نخود و فلفل) که می تواند باعث ایجاد گاز شود اجتناب کنید.
محصولات لبنی در کاهش علائم اسهال به شما کمک نخواهد کرد.

پروبیوتیک ها

پروبیوتیک ها طبیعی هستند و به صورت بدون نسخه برای اسهال مفیدند آنها اساساً برای زیست باکتری ها بر روی برخی مواد غذایی خاص مانند ماست ضروری هستند. آنها همچنین در شکل پودر یا قرص هستند.
آنتی بیوتیک ها اغلب باکتری های خوب را که در روده زندگی می کنند از بین می برد. آنها همچنین می توانند سبب اسهال شوند. پروبیوتیک به بازگرداندن باکتریایی خوب در روده کمک می کند لاکتوباسیلوس  GG، اسیدوفیلوس، بیفیدوباکتریا سه نوع رایج از پروبیوتیک ها هستند.

ساکارومیسس بولاردی

ساکارومیسس بولاردی مخمری است که برای بازگرداندن عملکرد روده کار می کند. ساکارومیسس بولاردی برای اسهال وابسته به آنتی بیوتیک و موارد خاصی از اسهال مسافرتی موثر هستند. این می تواند به روده های شما در مبارزه با پاتوژن های ناخواسته کمک کند و اطمینان حاصل شود که آنها در حال جذب مواد مغذی به درستی هستند.

طب سوزنی

طب سوزنی اولین چیزی نیست که شما در درمان برای اسهال به آن فکر می کنید. با این حال، دانشمندان چینی با استفاده از طب سوزنی، نتایج مثبتی برای درمان اسهال حاد در کودکان مبتلا به فلج مغزی دیده اند.
طب سوزنی همراه با دارو ممکن است رنج و عذاب ناشی از علائم اسهال در بزرگسالان را کاهش دهد.

هومیوپاتی

وقتی که راه حل های دیگر برای درمان اسهال کارآمد نیست داروهای هومیوپاتی ممکن است سبب تسکین اسهال شود داروهای هومیوپاتی عبارتند از:
Arsenicum album
Veratrum album
گوگرد
Podophyllum
carbonica Calcarea
بابونه ( Matricaria chamomilla )
مرکوری Mercurius
هر کدام از این راه حل ها ادعا می شود که برای درمان نوع خاصی از اسهال موثر است. هیچ کدام از این راه حل ها بدون نظر پزشک برای شما توصیه نمی شود. هومیوپات تمام علائم، تاریخچه و دیگر ویژگی های یک فرد را برای تشخیص دادن آنها در نظر می گیرد.
چند مطالعه برای تعیین اثر بخشی این درمان انجام شده است. با دکتر خود قبل از این درمان برای اسهال صحبت کنید.


مطالب مرتبط

  • تغذیه در اسهال
  • تغذیه کودک مبتلا به اسهال

منبع :