آکاایران: درد شکم در سمت راست و بالا

آکاایران: درد شکم سمت راست و بالا همراه با علائم اضافی باید بررسی دقیق تر انجام شود و هر گونه درد شدید و مقاوم به درمان یا همراه با علائم عفونت مانند تب یا لرز را باید بی درنگ با پزشک مشورت نمایید. درد شکم سمت راست و بالا، درد ربع فوقانی راست نیز نامیده می شود. اکثر مردم به درد شکم به عنوان " درد معده" اشاره دارند در صورتی که بسیاری از ارگان های مختلف در منطقه شکم وجود دارد و معده قطعاً یکی از آنها است. با این حال، معده به داخل روده کوچک و آن نیز به داخل روده بزرگ تخلیه می شود.

دیگر دستگاه های هاضمه شامل اندام هایی هستند که به شما در هضم، سوخت و ساز غذاها و داروها کمک می کند و آنها شامل کیسه صفرا، کبد و لوزالمعده می باشد. شما اساساً چند سیستم عروق خونی قابل توجه و مهم دارید که عرضه خون به اندامها را به عهده دارند و همه آنها از آئورت یا سیستم وریدی پیچیده شروع می شوند که خون در متابولیت اندام ها اکسیژن زدایی شده و سپس برای پردازش و آغاز حذف به کلیه یا کبد خواهد رفت.
طحال در سمت چپ شکم قرار گرفته است و به عنوان ربع فوقانی چپ شناخته شده است بنابر این اگر درد در سمت راست است شما لازم نیست که در مورد طحال خود نگران باشید. کلیه ها در یک فضایی واقع در پشت تمام ارگان های دیگر قرار گرفته است و آنها می توانند مقدار زیادی از درد را در سمت خود ( سمت شکم، به سمت عقب) و یا در پشت باعث شوند. عفونت مثانه سبب درد در قسمت پایین شکم ( لگن ) می شود. منطقه لگن در وسط استخوان واقع در دو طرف و پایین شکم می باشد. زنان دارای دیگر اندام ها در لگن، از جمله رحم و تخمدان هستند در واقع گاهی اوقات تجربه درد در ربع فوقانی راست را دارند.

علل درد شکم در سمت راست بالا

درد ربع فوقانی راست می توانید انواع علل داشته باشد این علل معمولاً به ارگان زمینه، بافت، عضله و یا به ندرت استخوان مرتبط است درد ممکن است از چند مکان در خارج از شکم به ربع فوقانی راست ارجاع داده شود.
اختلالات کبدی. علل احتمالی درد شکم سمت راست بالا می تواند بیماری کبدی باشد هپاتیت A یکی از علل درد ربع فوقانی و راست است که در اثر مصرف غذای آلوده شده به مدفوع ( در اثر نشستن درست بعد از توالت ) رخ می دهد. هپاتیت B، C و انواع دیگر از هپاتیت منتقله از راه خون می تواند زردی، درد ربع فوقانی راست، تهوع، استفراغ و سبب از دست دادن اشتها می شود.
اختلالات کیسه صفرا. اختلالات کیسه صفرا شامل سنگ کیسه صفرا یا اسپاسم، پانکراتیت ( التهاب لوزالمعده ) و اختلالات کلیوی.
بیماری های معده. برخی از افراد مبتلا به درد مزمن شکمی تجربه آن را دارند و برخی از علل شامل بیماری کرون یا کولیت اولسراتیو نیز سبب آن است.
اختلالات قلب و عروق. گاهی اوقات، مشکلات قلبی عروقی می تواند سبب درد شکم شود به عنوان مثال، برخی از مردم با تجربه حمله قلبی ممکن است دچار درد در شکم خود نیز بشوند هر چند آنها به احتمال زیاد تجربه احساس ناراحتی در قفسه سینه و بالای دستان، گاهی اوقات با انتشار به فک یا گردن را دارند.
بیماری های تنفسی. همچنین یک بیماری تنفسی مانند ذات الریه، ممکن است در یکی از لوب های تحتانی ریه های شما واقع شده باشد و این ممکن است درد شکم به نظر آید شما سایر علائم تنفسی را نیز دارید با این حال، دکتر شما دلایل درد شکم را از مشکلات تنفسی رد می کند.
بیماری التهابی لگن. بیماری التهابی لگن یک عفونت شدید رحم است که توسط باکتری ایجاد می شود معمولاً انتقال جنسی است و از طریق مجرای واژن به گردن رحم ( دهانه رحم ) به رحم صعود خواهد کرد درد ربع فوقانی راست ممکن است اشاره به این عفونت باشد بیماری التهابی لگن معمولاً با ترشحات واژن همراه است.
عفونت. شامل عفونت در هر نقطه از دستگاه گوارش یا لگن می باشد شروع ناگهانی درد شکم همراه با تهوع، استفراغ یا اسهال، ممکن است به علت مسمومیت غذایی، که می تواند از انواع باکتری ها و ویروس های مختلف و مضر که معمولاً با خوردن مواد غذایی آلوده رخ می دهد.
بارداری. بارداری می تواند سبب درد ربع فوقانی و راست شکم با فشار دادن محتویات شکم شما به بالاتر شود زنان باردار ممکن است مشکلاتی با هضم در اثر عدم تعادل هورمونی و یا در نتیجه جابجایی مکانیکی دستگاه هاضمه در اثر رحم در حال رشد داشته باشند در مرحله ی دوم بارداری، برخی از زنان پره اکلامپسی را تجربه می کنند که این بیماری هنگامی که باعث درد ربع فوقانی راست شود بسیار جدی است این بیماری در ابتدا توسط فشار خون بالا، تورم در پا و پایین پاها مشخص می شود.
پزشک شما باید هر درد شکمی در دوران بارداری را به عنوان یک مشکل جدی در نظر بگیرد.

عوارض درد شکم در سمت راست بالا

شدید ترین عوارض درد شکم سمت راست و بالا شامل آبسه است آبسه مجموعه ای از چرک در اثر یک عفونت شکم است و ممکن است در کبد و کیسه صفرا باشد برای هر آبسه باید جراحی درناژ انجام شود چرا که آبسه دیواری غیر فعال دارد و معمولاً به درمان با آنتی بیوتیک پاسخ نمی دهد.
عوارض به خصوص نگران کننده درد شکم سمت راست و بالا در اثر هپاتیتC ، B یا دیگر هپاتیت منتقله در خون ( به عنوان غیرB ، غیر C شناخته شده ) همچنین می تواند شامل "کبد چرب" باشد و در صورت عدم درمان، به فیبروز و یا سخت شدن کبد پیشرفت کرده و در نهایت به بیماری شدید و سیروز پیشرفته پایانی تبدیل می شود.
بیماری کیسه صفرا که می تواند یک کیسه صفرا آلوده باشد که به عنوان کلانژیت پیشرفته شناخته شده است و سبب لرز، درد ربع فوقانی راست و حالت تهوع و یا استفراغ می شود.
اگر شما گاستریت شدید دارید در اثر پیشرفت بیماری زخم معده، زخم واقع در انتهای معده یا نزدیک (پروگزیمال) انتهای روده کوچک، می تواند سوراخ شده و منجر به درد شدید، خونریزی، شوک، پریتونیت یا یک عفونت از کل شکم شود که این یک اورژانس جراحی است.
درد در شکم می تواند با علائم دیگری مانند تهوع یا استفراغ همراه باشد همچنین در مورد عفونت مثانه درد می تواند همراه با ادرار کردن باشد یا اگر شما گاستریت یا زخم دارید ممکن است مدفوع تیره داشته باشید که می تواند حضور خون مخفی در اجابت مزاج را نشان دهد.
همچنین شما می توانید نفخ و گاز بیش از حد و یا اسهال داشته باشید و یا در مورد مشکلات تنفسی، ممکن است تنگی نفس نیز وجود داشته باشد.

درمان درد شکم در سمت راست بالا

اگر درد که برای شما ظاهر شده است علائم آن مانند یبوست یا احساس دفع گاز باشد و برای شما آشنا هستند شما باید مصرف آب خود را افزایش دهید و سعی کنید از فیبر در رژیم غذایی خود استفاده کنید
و عوامل احتمالی درد شکم باید بی درنگ توسط یک پزشک ماهر ارزیابی شود. اگر شما سابقه این درد شکم را داشته اید و می توانیدعلائم رایج این بیماری را تشخیص دهید ممکن است یک رویکرد محافظه کارانه تر را در نظر بگیرید. این همیشه مهم است که آگاه باشید درد ربع فوقانی راست ممکن است با شرایط تهدید کننده زندگی نسبتا ناچیز همراه باشد و اگر درد ربع فوقانی راست غیر معمول از حالت طبیعی است و یا همراه با سایر نشانه است دریغ نکنید و به دنبال مشاوره از یک پزشک باشید
در شروع ناگهانی درد شدید همراه با تب، لرز، تهوع یا استفراغ با پزشک مشورت کنید. هر گونه علائم دیگر، از جمله درد هنگام ادرار کردن، زردی ( زرد شدن پوست و یا در سفید پوستان زردی چشم )، درد شدید پشت همراه با درد قفسه سینه، عرق کردن، یا اسهال شدید برای طولانی تر از یک روز باید به نزد پزشک محلی خود یا بی درنگ به بخش اورژانس بروید. درد شکم حاد نیاز به مداخله جراحی دارد.
مطالب مرتبط

  • درد شکم
  • درد شکم در سمت چپ و پایین
  • درد تخمدان: علل احتمالی، تشخیص و درمان
  • بیماری التهابی لگن در زنان و دختران جوان

منبع :