آکاایران: علت تیک عصبی , راه درمان تیک عصبی , تیک عضلانی , داروهای تیک عصبی , نحوه برخورد با کسی که تیک عصبی دارد , انظباط ذهنی , اختلال رفتاری

گاهی اوقات افرادی را میبینیم که حرکت خاصی را مدام تکرار یا صدای خاصی را همیشه تولید میکنند. این افراد دچار اختلالی به نام «تیک» هستند. حتما این اصطلاح را شنیده اید اما بدون شک همه چیز را درباره آن نمیدانید. مطلب را با چند ادعا درباره تیک و توضیح آنها ادامه می دهیم.

آکاایران: علت بیماری تیک عصبی + راه های درمان موثر و شگفت انگیز

علت بیماری تیک عصبی + راه های درمان موثر و شگفت انگیز

1) تیک واکنشی نیمه ارادی است که فرد کنترل چندانی روی آن ندارد تیک معمولا یک حرکت نیمه آگاهانه محسوب میشود. افراد فقط تا یک جایی تیکشان را تحت کنترل دارند و اغلب اوقات میتوانند در برابر تیکشان کمی مقاومت کنند یا حتی آن را به تاخیر بیندازند. حتی برخی میتوانند تیک را از طریق نظم و انضباط ذهنی و آرامش کنترل کنند.

2) تیک توسط سازو کارهای عصبی ایجاد میشود در حالی که هیچ مدرکی مبنی بر اینکه مشکلات عصبی باعث تیک شود، وجود ندارد، تحقیقات نشان داده افراد مبتلا به تیک فعالیت مغزی بیشتری دارند که به افزایش رفلکسهای فعال و فعالیتهای شیمیایی مغز منجر میشود. هرچند این بیش فعالی با رفتاردرمانی و دارو درمانی تغییر میکند.

4) مشکلات روانی در فرد مبتلا به تیک این اختلال جزو اختلالهای حرکتی طبقه بندی میشود، اما هیچ مدرکی مبنی بر ارتباط آن با انواع شدید اختلالات روانی مانند شیزوفرنی، وجود ندارد. اما گاهی اوقات افراد مبتلا به تیک اختلالات دیگری هم دارند که باید جداگانه درمان شوند.

5) اگر فرد تیک داشته باشد به این معناست که به درستی رفتار نمیکند (نادرست) اگر چه تیک به عنوان یک اختلال تکانهای طبقه بندی میشود اما این به آن معنا نیست که فرد در مورد استفاده از کلمات روزانهاش هم تکانهای برخورد میکند. این حرکات چیزی بیش از یک تشخیص کلی شامل عاداتی مانند کشیدن مو یا جویدن ناخن نیست.

6) مردم وقتی تیک فرد را میبینند دیدشان نسبت به او منفی میشود (نادرست) بزرگسالان معمولا به فردی که تیک دارد عادت میکنند. افراد معمولا اگر در محیط حمایتی قرار داشته باشند قبول میکنند که تیک بخشی از شخصیت فرد است. البته اگر تیک دیگران را آزار دهد (مثلا تولید صدای بلند) میتواند منجر به ادامه تحریک شود. افرادی که تیک دارند از داشتن تصویر منفی رنج میبرند و اتفاقا خیلی به ظاهرشان توجه میکنند. برعکس استراتژیای که برای پنهان کردن تیک به کار میبرند گاهی یک بیماری ساده درمان نمی خواهد ترس از تاریکی، تنهایی، هیولا و... ترسهای رایج در کودکان هستند که اغلب کودک رفتهرفته با بزرگ شدن بر آنها چیره میشود، اما اگر ترسی که در کودکتان وجود دارد بیش از حد، مزمن و پربسامد است، بهطوری که توانایی هایش را محدود و عملکرد روزانه اش را مختل میکند، حتما باید با دکتر راجع به این موضوع صحبت کنید. برای اینکه به فرزندتان کمک کنید تا با ترسش کنار بیاید، به این توصیه ها توجه کنید. - با او صادقانه راجع به ترسهایش صحبت و به درددلش گوش کنید. هرگز به او به خاطر این موضوع سرکوفت نزنید و ترسش را پیش پا افتاده و کوچک قلمداد نکنید. یعنی مثلا نگویید چرا از تاریکی میترسی؟ نباید بترسی، تاریکی که ترس ندارد و... در عوض بگذارید کودکتان بداند که شما کنارش هستید تا به حرفهایش گوش دهید و به او کمک کنید. بگذارید واقعا حس کند او را درک میکنید. کاری نکنید که ترسها بیشتر شوند بلکه کمک کنید کودک بر آنها پیروز شود. مثلا اگر فرزندتان از گربه همسایه میترسد، بهخاطر روبرو نشدن با آن، راهتان را عوض نکنید. به او کمک کنید با آن مقابله کند؛ مثلا خودتان بهعنوان یک سنگر و پایگاه امن منتظر باشید و او را تشویق کنید چند قدمی به گربه نزدیک شود و باز برای احساس امنیت به سمت شما برگردد. به مرور او را برای نزدیکتر شدن به گربه تشویق کنید و حتی به او جایزه بدهید. سرمشق رفتاری مناسبی برایش باشید. چون فرزندان با نگاه کردن به رفتار شما الگو برمیدارند. شما میتوانید به او نشان دهید که در مقابله با چیزی که از آن وحشت دارد، چطور واکنش نشان دهد. باید اول تظاهر کنید که از همان چیز ترسیده اید(طوری که او واقعا باور کند) بعد یک راهکار برای مقابله با ترستان نمایش دهید. Mayo Clinic حسادت شما را بیمار میکند با کودک ترسو چه کنیم؟ حسادت یکی از حسهای طبیعی است که انسانها تجربه میکنند ولی تحقیقات دانشمندان ثابت کرده است این حس میتواند باعث به خطر افتادن سلامت روان شود. یکی از ره های مقابله با این حس منفی تقویت اعتماد بهنفس است. برای این کار وقتی نقاط مثبت دیگران حسادت شما را برمیانگیزد، سعی کنید حتی برای لحظاتی نقاط ضعف خود را فراموش کنید و روی نقاط قوتتان متمرکز شوید. تمرکز روی نقاط قوت باعث تقویت اعتماد بهنفس میشود. این موضوع را هم به خاطر داشته باشید که مقایسه خود با دیگران مقدمه بروز حس حسادت است پس سعی کنید خودتان را با دیگران کمتر مقایسه کنید. تحقیقات نشان داده افراد مبتلا به تیک فعالیت مغزی بیشتری دارند که به افزایش رفلکسهای فعال و فعالیتهای شیمیایی مغز منجر میشود اوقات ممکن است توجه بیش از حدی که نسبت به خود میکنند رفتارهای عجیب و غریبی را بروز دهند.

7) افرادی که تیک دارند نسبت به افراد معمولی دیگر کمتر روی خودشان کنترل دارند (نادرست) تیک به نظر غیرقابل کنترل می آید ب هویژه وقتی به صورت سریالی بروز میکند. هرچند هیچ مدرکی وجود ندارد که نشان دهد افراد مبتلا به تیک کمتر روی خودشان کنترل دارند. تیک ممکن است در برخی وضعیتها تشدید شود اما در سایر اوقات زندگی معمولا فرد کنترل لازم را دارد.

8) هیچ درمانی برای تیک وجود ندارد (نادرست) تیک گاهی در کودکان خود به خود درمان میشود اما گاهی هم در بزرگسالان بروز میکند. به عبارت دیگر، شدت تیک نوسان دارد. درمان رفتار شناختی و دارو اثربخشی لازم را در کاهش مشکلات نشان میدهد.

9) افرادی که تیک دارند هوش پایینی دارند (نادرست) هیچ مطالعه ای نشان نداده که افراد مبتلا به تیک هوش کمتر یا حتی میزان تحصیلات کمتری نسبت به افرادی با مشکلات دیگر دارند و خیلی از افراد مبتلا به تیک بهخوبی در زندگی عمل میکنند.

 تیک عضلانی
علت بیماری تیک عصبی + راه های درمان موثر و شگفت انگیز

10) تیک تنش را از بین میبرد (نادرست) تنش عضلانی یکی از مشکلات شایع در افراد مبتلا به تیک است بهخصوص در مناطق مرتبط با حرکات غیرارادی اندامها. به نظر میرسد تولید حرکات غیرارادی اندامها بهطور موقت تنش را تسکین میدهد اما متاسفانه در نهایت منجر به تنش مزمن میشود.

11) علت تیک، استرس است (نادرست) تیک ناشی از استرس نیست. در واقع استرس میتواند تیک را بیشتر کند. شواهد نشان میدهد تیک بخشی از یک زنجیره عادات پیچیده مانند کشیدن مو، جویدن ناخن و کندن پوست است. این عادات ویژگیهای مشترکی با تیک دارند و ممکن است زمانی که فرد خلق و خوی نامناسب دارد، تشدید شوند.

12) افراد مبتلا به تیک عصبی ترند(نادرست) بهطور معمول این افراد عصبی تر از دیگران نیستند، برخلاف آنکه نام «تیک عصبی» روی این اختلال گذاشته میشود ثابت نشده که افراد با تیک سطح بیشتری از اضطراب را دارند.

13) افراد مبتلا به تیک تهاجمیتر از دیگرانند (نادرست) تیک گاهی اوقات مربوط به سرخوردگی افراد میشود زیرا از تیکشان ناامید و خسته میشوند. درگذشته تصور می شد در کودکانی که نشانگان تورت دارند گاهی این سرخوردگی منجر به خشم میشود اما حالا این نظریه روانشناختی رد شده است و دستکم این تعبیر در بزرگسالان درست نیست.

14) تیک صدا مشابه تیک عضلانی است تیک صدا یا تولید صداهای غیرارادی هم با تنش تولید میشود و مانند تیک عضلانی است و به همان صورت درمان میشود.

15) تیک همیشه وجود دارد تیک زمانی تمام مدت وجود دارد که شما همه توجهتان را روی آن گذاشته باشید. فراوانی تیک میتواند از چند بار تا چند صدبار در روز باشد اما اغلب اوقات در ساعاتی از روز بهتر میشود.

16) تنها راه مقابله با تیک این است که مقاومت یا پنهانش کنید (نادرست) شاید با خودتان فکرکنید با سرکوب تیک به خودتان کمک میکنید درحالی که شما با تنش عضلانی در اصل تیک را تقویت میکنید. این تنش تیک را تحریک میکند.

17) تیک نتیجه یک اختلال عملکردی مغز است هیچ مطالعه ای این را ثابت نکرده که افرادی که تیک دارند در پردازش اطلاعات متفاوت از افراد عادی عمل میکنند. با این حال ممکن است مشکلاتی در برنامهریزی اقدامات کارآمد به طور همزمان داشته باشند.

18) آرامش به کنترل تیک کمک میکند کاملا درست است. یکی از اهداف اصلی درمانگران مدیریت فعالیت مغز و البته آرامش بخشی است تا این مورد کمتر شود.

19) اگر تیک را سرکوب کنیم بعدا به شکلی دیگر بروز میکند چون سطح تنش افزایش پیدا میکند (نادرست) هیچ مطالعه ای نشان نداده که تیک مانند یک سیستم فشار هیدرولیک عمل و فشار را به نحوی دیگر آزاد میکند. اگر تیک همچنان وجود داشته باشد به این معناست که سطح کلی تنش بالاست. آموزش کنترل و تنظیم این مشکل کمک میکند این اختلال کمتر بروز پیدا کند.

20) دارو تنها راه کنترل حرکات غیرارادی است (نادرست) داروهای ضد روانپریشی و شلکننده عضلانی به کاهش تعداد و شدت تیک کمک میکند اما هیچ وقت به طور کامل آن را از بین نمیبرد. این احتمال وجود دارد که این داروها بر مدارهای نوروشیمیایی درگیر در فعالسازی موتور مغز عمل کنند اما تمرینات رفتاری جایگزین بهتری برای این مشکل هستند.

21) تیک به مرور زمان بدتر میشود (نادرست) تیک در طول زمان در نوسان است گاه خود بخود به طور کامل از بین می رود و گاه حتی میتواند در سایر نقاط بدن ظاهر شود و گاه ممکن است برای سال ها باقی بماند.

منبع :