آکاایران: افزایش قد با چند روش ساده

آکاایران: افزایش قد توسط هورمونی به نام هورمون رشد صورت می گیرد. با انجام راه کارهایی می توانید ترشح این هورمون را بیشتر کنید تا افزایش قد قابل توجهی داشته باشید.

افزایش قد

بلندی قد هر فرد، بستگی به ژنتیک وی دارد. در واقع قد یک صفت ژنتیکی است که از پدر و مادر به ارث می رسد اما گاهی شما در خانواده ای فردی را می بینید که از پدر و مادرش هم بلند تر است. اگر این صفت ژنتیکی است چطور امکان دارد کسی خیلی بلندتر از پدر و مادرش باشد؟

سن بلوغ برای دختران 9 سالگی و برای پسران تقریبا 11 سالگی رخ می دهد. حدود 4 تا 6 سال فرایند بلوغ کامل به طول می انجامد. در این زمان شاهد افزایش قد چشمگیری در افراد خواهیم بود. بیشتر رشد قد در همین زمان خواهد بود اما تا بیست سالگی هر چند کم، ادامه دارد و بعد از 20 سالگی با سخت شدن غضروف استخوان ها و توقف رشد طولی آن ها، فرد دیگر افزایش قد نخواهد داشت. البته در برخی مطالعات نشان داده شده است که افزایش قد تا سن 25 سالگی ادامه دارد و امکان دارد بین 20 تا 25 سالگی حدود دو الی سه سانتی متر، افزایش قد ایجاد شود. هورمونی به نام هورمون رشد باعث تحریک مناطق غضروفی استخوان ها می شود و در نهایت به افزایش استخوان سازی کمک می کند.

درست است که صفت قد ژنتیکی است اما با راه کارهایی می توان رشد استخوان ها را تحریک کرد. در این صورت ممکن است شما فردی را در یک خانواده ببینید که خیلی بلند تر از افراد دیگر در خانواده باشد.

راه های بلندتر شدن قد

هورمون بلندی قد یا هورمون رشد چیست؟

هورمون بلندی قد، هورمونی است که در قسمت غده هیپوفیز مغز ترشح می شود و روی رشد استخوان ها و افزایش قد تاثیر می گذارد. میزان ترشح این هورمون تحت تاثیر تحریکات عصبی، فعالیت های فیزیکی، میزان خواب و تغذیه مناسب و ... است. هر قد فعالیت و تحریکات عصبی بیشتر باشد افزایش قد بیشتر خواهد بود.

روش های افزایش قد

روش های افزایش قد، روش هایی است که منجر به ترشح بیشتر هورمون رشد می شود. به همین دلیل است که علاوه بر ژنتیک، می توان با راه هایی به افزایش قد دست یافت.

خواب منظم و کافی

50 درصد هورمون بلندی قد یا همان هورمون رشد زمانی ترشح می شود که افراد در خواب به سر می برند. این هورمون به افزایش قد کمک می کند و پیداست که با خواب کافی ترشح این هورمون نیز زیاد خواهد شد.

 ورزش مداوم

بلندتر شدن

تاکنون دقت کردید کسانی که ورزش می کنند خصوصا ورزش والیبال و بسکتبال قد بلندی دارند؟ این افراد از کودکی به طور مداوم ورزش کردند و بعد از مدتی اثر این ورزش در رشد استخوان هایشان مشاهده شده است. ورزش کردن ترشح هورمون رشد را زیاد می کند و باعث افزایش قد می شود. مهم نیست که این ورزش والیبال یا بسکتبال باشد. هر ورزشی حتی ورزش صبحگاهی هم در افزایش قد موثر است. هورمون افزایش قد با انجام حرکات ورزشی بیشتر ترشح می شود.

قرص مولتی ویتامین

هر چقدر هم که شما تغذیه مناسبی داشته باشید باز هم خوردن قرص های مولتی ویتامین برای شما توصیه می شود. کمبود کلسیم و کمبود ویتامین مانع رشد خوب استخوان ها و افزایش قد می شود. خوردن این قرص ها این کمبودها را بر طرف می کند و در نهایت به افزایش قد از طریق رشد استخوان ها کمک می کند.

شیر و لبنیات

بعد از ورزش و قبل از صرف صبحانه مصرف یک یا دو لیوان شیر در افزایش قد موثر است. شیر و لبنیات دارای کلسیم هستند که باعث تراکم استخوان ها نیز می شوند.

تزریق هورمون رشد

هورمون رشد همان طور که گفته شد در افزایش قد موثر است. زمانی که غده هیپوفیز هورمون رشد را به طور کافی ترشح نمی کند با مراجعه به پزشک می توانید هورمون رشد تزریق کنید. تزریق هورمون رشد ممکن است عوارضی ایجاد کند پس حتما به سراغ پزشک متخصص بروید و از هر کسی آمپول رشد را دریافت نکنید.

جراحی افزایش قد

جراحی افزایش قد به کسانی که پاهای یکسانی ندارند و یکی از پاها کوتاه تر از دیگری است پیشنهاد می شود. اگر قد شما متوسط یا نرمال است به جراحی افزایش قد به عنوان عمل زیبایی نگاه نکنید. جراحی افزایش قد بسیار دردناک است و بعد از 2 سال ممکن است 8 سانتی متر به قد شما اضافه شود. در این جراحی استخوان ها شکسته می شود و دستگاهی شبیه جک به دو سر استخوان شکسته وصل می شود. جراحی افزایش قد عوارض زیادی دارد و فقط در شرایط خاص به افراد پیشنهاد می شود.

ماساژ کف پا

با ماساژ دادن کف پا به ویژه شست پا، سبب افزایش ترشح هورمون رشد می شوید و در نهایت باعث افزایش قد خواهید شد.

تغذیه مناسب داشته باشید

مصرف چیپس و پفک در سن بلوغ، خوردن نوشابه های گازدار، غذاهای شور، مصرف داروهای نیروزا و مصرف کم مواد غذایی حاوی کلسیم مانع رشد استخوان ها می شود. با کنار گذاشتن این موارد می توانید به افزایش قد خود کمک کنید.

ترک عادت های غلط

کشیدن سیگار، خواب ناکافی، مصرف الکل، کم تحرکی و داشتن استرس سبب کاهش قد می شود. برای افزایش قد خود این عادت های غلط را کنار بگذارید.

دلایل کوتاهی قد

پیش تر در رابطه با اثرات ژنتیک و ورزش در رشد قد فرد گفتیم، اینک به بررسی عواملی که در کوتاه ماندن قد افراد نقش بسزایی دارد می پردازیم. در این میان می توان به اختلالات رشد جنین در رحم اشاره کرد. مصرف داروهایی که در آنها کورتن وجود دارد یکی دیگر از دلایل کوتاهی قد در کودکان است. کورتن مانع افزایش قد در کودکان می شود. دچار شدن به بیماری هایی از قبیل: بیماریهای قلبی، کلیوی، کبدی، گوارشی، نرمی استخوان و...هم از عوامل رشد ناکافی در افراد هستند. به این لیست می توان کمبود ویتامین D و کلسیم را که  افراد به خاطر تغذیه نادرست به آن دچار هستند را اضافه کرد. یکی دیگر از موارد کوتاهی قد به سن 2 سالگی افراد برمیگردد که رشد استخوانی آنها نسبت به سرعت رشدشان در سال عقب تر است. البته لازم به ذکر است که این مورد عموما رفع شدنی است و مشکلی در رشد طبیعی کودک ایجاد نمی کند.

بلند کردن قد

چند تکنیک برای افزایش قد که نیاز به محیط ورزشی خاصی ندارد و به راحتی در منزل، پارک و هرجایی می توان از آن بهره جست را به صورت مختصر بیان می کنیم:

  1. یکی از موثرترین حرکات ورزشی برای افزایش قد، ایستاده خم شدن است. این حرکت ساده تمام بدن را مانند کشاله، زردپی پشت زانو، عضلات پشت ران، گردن و لگن همه تحت تاثیر قرار میدهد. انجام این عمل ورزشی روزی 3 بار به مدت 30 ثانیه بسیار موثر است. البته به مرور زمان باید مدت زمان تمرین را طولانی تر کرد. برای این تمرین ابتدا به اندازه عرض شانه پاهای خود را باز کنید، دستان خود را پشت ران های خود قرار دهید،کف دستان خود را آهسته آهسته به سمت قوزک پا برده و سعی کنید زانوها خم نشوند و تا حد امکان پایین بروید و در همان وضعیت بمانید. سعی کنید سرتان را به زانوها نزدیک کنید، این کار را  با فشاری که به وسیله دستانتان به پا وارد می کنید انجام دهید.
  2. یکی دیگر از حرکات ورزشی مفید، یکی از تمرینات ورزش یوگاست که به خم شدن درجه به سمت زمین  یا Adho mukha svanasana معروف است. برای انجام این کار ابتدا زانوها و کف دستانتان را روی زمین قرار دهید، به اندازه عرض شانه پاهایتان را باز کنید و کم کم زانوها را از زمین جدا کنید، سر در میان دو بازو قرار می گیرد. توجه کنید که کمر نباید خم شود و بازوها به سمت جلو کشیده است. بدن باید در حالت کاملا کشیده قرار داشته باشد و نقطه فشار به روی  انگشتان پا کف دست باشد.
  3. جاذبه زمین را در افزایش قد دست کم نگیرید!جاذبه زمین مدام بر بدن شما وارد می شود و شما را به سمت خود می کشد،آویزان شدن باعث می شود از فشرده تر شدن بدن که از اثرات جاذبه زمین است جلوگیری شود،این کار باعث افزایش قد بین 1 تا 3 اینچ می شود. با داشتن یک میله افقی به راحتی می توان این حرکت ورزشی انجام داد. اگر ارتفاع میله از زمین کم است می توانید پاهای خود را خم کنید. توجه داشته باشید باید تمام بدن کاملا کشیده شود.
  4. در بیرون از آب شنا کنید! حالت شنا در آب یکی دیگر از حرکات ورزشی موثر در افزایش قد است. برای این کار بازوها به طرف جلو، کف دست ها به طرف پایین، بازوی چپ بالاتر از بازوی راست قرار بگیرد و پای مخالف (پای راست) را تا حد ممکن از زمین جدا کنید و حداقل 4 ثانیه در این حالت باقی بمانید و به مرور زمان به 20 ثانیه این مدت را افزایش دهید. کشش ایجاد شده نباید خیلی سریع انجام گیرد، باید آرام آرام طی چند ثانیه انجام شود
  5. یکی از تمرینات بسیار ساده ولی موثر در افزایش قد که  اغلب فیتنس کاران از آن استفاده می کنند بالاگرفتن شکم و لگن است. با انجام این حرکت ورزشی می توانید به خوبی کشش ایجاد شده در ماهیچه های پهلو، ستون فقرات و لگن را حس کنید.

راه کارهای افزایش قد

هورمون رشد

ترشح هورمون رشد

کوتاهی قد کودکان، با این بیماری ها!

افزایش قد

افزایش قد به طور طبیعی چطور ممکن است؟

.

منبع :