آکاایران: آموزش درمان صحیح گزش کک ها

گزیدگی کک ها معمولاً یک یا چند برآمدگی قرمزرنگ ایجاد می کند که خارش دار و گاهی دردناک است. در وسط این برآمدگی معمولاً سوراخ بسیار ریزی وجود دارد کـه انتهای نیش حشره از آن بیرون زده است. به غیر از این سـوزش و خارش، نیش حشره خطر چندانی برای فرد نخواهد داشت، البته درصورتی که فرد به گزیدگی و نیش حشرات آلرژی نداشته باشد. امروز در بنیتا شیوه درمان این نیش ها را برایتان توضیح خواهیم داد.

کک ها حشرات ریز و آزاردهنده ای هستند که معمولاً به حیوانات خانگی آسیب می زنند اما اگر محیطی باشد که وجود کک در آن امری عادی به نظر بیاید احتمال کک گزیدگیِ شما نیز وجود دارد. گزششان همراه با خارش و احساس درد است. این گزش ها معمولا به شکل نقاط ریز و قرمز در تعداد سه تا چهارتایی در یک خط ظاهر می شوند. معمولاً روی قوزک پا یا خودِ پا ظاهر می شوند اگرچه در اطراف کمر، زیر بغل ها، آرنج ها و زانوها هم مشاهده می شوند.

خارش زیاد پوست می تواند منجر به آسیب پوست شود و زمینه را برای عفونت باکتریایی مهیا کند. برای درمان و پیشگیری از کک گزیدگی اول از همه باید از هجوم آنها جلوگیری کنید. روش های طبیعی برای مقابله با کک ها و گزششان وجود دارد که در اینجا ۱۰ روش خوب و مؤثر آورده شده است.

آموزش درمان صحیح گزش کک ها -آکاآموزش درمان صحیح گزش کک ها -آکا

۱ - یخ خشک

یخ خشک می تواند به تمام شدن خارش و دردِ کک گزیدگی کمک کند. این روش هم برای انسان و هم حیوان جواب می دهد. دمای پایین، باعث بی حس شدن انتهای عصب شده و به تسکین خارش کمک می کند و همچنین ورم را کاهش می دهد.

ابتدا موضع گزش و اطراف آن را با آب گرم و صابون بشویید.

چند تکه یخ را در لیف حمام بگذارید.

بسته یخ را برای دو تا سه دقیقه روی ناحیه آسیب بگذارید.

اندکی صبر کنید و سپس دوباره این کار را انجام دهید.

این کار را به مدت ۱۰ تا ۱۵ دقیقه برای چند بار در طول روز انجام دهید.

نکته: توجه کنید که یخ را مستقیماً روی پوست نگذارید چون ممکن است منجر به سوزش شود.

۲ - جوش شیرین

روش دیگر استفاده از جوش شیرین است. یک خنثی کننده اسید طبیعی که موجب توقف سریع خارش می شود. جوششیرین همچنین باعث کاهش ورم و التهاب عفونت می شود.

یک قاشق چای خوری از جوش شیرین را با مقدار کمی آب مخلوط کنید و خمیر رقیق حاصله را روی موضع آسیب بگذارید. اجازه دهید به مدت ۱۰ تا ۱۵ دقیقه روی پوست بماند سپس آن را با آب سرد بشویید. این روش را یک یا دو بار در روز تکرار کنید.

به جای روش بالا می توانید یک فنجان جوش شیرین را در وان حمام پر از آب سرد حل کنید. خوب آن را به هم زده سپس به مدت ۱۰ دقیقه در آن غوطه بخورید و سپس بیرون آمده و خود را با حوله ای نرم خشک کنید. این کار را یک بار در روز انجام دهید.

سگ ها و گربه ها برای جلوگیری از خارش پوست می توانند با خمیر حاصله از یک قاشق چای خوری جوش شیرین همراه با آب درمان شوند. از یک پارچه نخی برای مالیدن مخلوط بر روی موضع استفاده کنید. به مدت ۵ دقیقه بگذارید تا بر روی پوست بماند، سپس با آب خنک شستشو دهید. اگر خارش حیوانتان خیلی زیاد است می توانید آن را با یک یا نصف فنجان جوش شیرین که در وان حمام حل شده است، حمام دهید.

نکته: از مالیدن جوش شیرین بر روی پوست خراشیده و زخم، خودداری کنید.

۳ - سرکه سیب

سرکه صاف نشده سیبِ نارس، یکی دیگر از روش های عالی طبیعی برای کک گزیدگی است که هم برای انسان و هم حیوان کاربرد دارد. این روش می تواند به خارش ناحیه آسیب دیده کمک کند و التهاب آن را تسکین دهد. استیک اسید موجود در آن هم مانع از عفونت است. یک تکه پنبه را در سرکه غوطه ور کنید، سپس آن را بر روی موضع گزش قرار داده و پس از ۵ دقیقه آن را بردارید. این روش مؤثر را روزانه چند بار انجام دهید تا کامل درمان شوید. اگر منجر به سوزش پوست می شود، سرکه را با افزودن مقداری آب، رقیق کنید سپس درمان را انجام دهید.

برای حیوانات ترکیب مساوی از سرکه ی سیب و آب را در آب پاش مخلوط کنید و سپس آن را بر روی حیوان خود اسپری کنید. مراقب باشید که آن را بر روی چشم، گوش و بینی حیوان اسپری نکنید. این کار را روزانه چند بار تکرار کنید. همچنین می توانید آن را بر روی نواحی پر از کک اسپری کنید.

۴ - آلوئورا

ژل آبکی آلوئورا هم برای پوست انسان و هم حیوان مفید است. ترکیبات فعال آن شامل ضد عفونی کننده ها و ضد التهاب ها به اتمام خارش و تورم ناشی از کک گزیدگی کمک می کند همچنین روند سلامتی را شتاب می بخشد.

ابتدا تکه ای از برگ آلوئورا را جدا کنید و ژل آن را استخراج کنید.

ژل را بر روی پوست خود و نواحی گزیدگی حیوانتان بمالید. بگذارید تا به مدت ۱۵ دقیقه بر روی پوست بماند سپس با آب ولرم آن را بشویید. این درمان را روزانه ۳ تا ۴ مرتبه انجام دهید و ژل باقی مانده را در یخچال نگهداری کنید.

۵ - یاس هندی

اگر می خواهید که از هجوم کک ها جلوگیری کنید یا علائم گزش کک ها را درمان کنید یاس هندی بسیار مؤثر است. برگ های آن دارای خاصیت ضد سوزش، ضد عفونت و ضد التهاب است و برای انسان ها و سگ ها و کسانی که می خواهند از راه طبیعی درمان شوند بسیار مورد استفاده قرار میگیرد. 

نکته: برگ های یاس هندی برای گربه ها مناسب نیست.

یک مشت از برگ های یاس هندی را به مدت ۱۵ تا ۲۰ دقیقه بجوشانید. آن را صاف کرده و بگذارید تا خنک شود. یک تکه پنبه را در آن بخیسانید سپس به مدت ۱۰ تا ۱۵ دقیقه بر روی موضع گزیدگی بگذارید. این روش را روزانه دو بار و به مدت چندین روز انجام دهید.

همچنین می توانید از کرم یا لوسیون آن روزانه چند بار استفاده کنید. برای سگ خود روغن رقیق گل یاس و روغن بادام را به نسبت ۱ به ۱۰ ترکیب کنید و بر روی مواضع آسیب دیده بمالید. روزانه چند بار این کار را انجام دهید.

برای کنترل گسترش و هجوم کک ها ۱۰ قطره درمانی روغن گل یاس را در یک آب پاش بریزید و بر روی نواحی مورد هجوم کک ها اسپری کنید. همچنین می توانید بر روی پشم های سگتان اسپری کنید و بگذارید تا خشک شود.

۶ - نارون کوهی

این گیاه یک داروی تند و تیز مؤثر است که می توانید برای درمان کک گزیدگی استفاده کنید. با توجه به تانین موجود در آن به کاهش سوزش و التهاب و قرمزی پوست کمک می کند. تانین دارای قبض کنندگی ملایم و مواد ضد التهاب مؤثر است که منجر به کاهش خارش و ورم می شود.

یک تکه پنبه را در محلول آن غوطه ور کنید و به مدت ۱۰ دقیقه بر روی موضع گزیدگی بگذارید. این کار را به اندازه لازم تکرار کنید.

برای حیوانات، قسمتی از گیاه را در آب پاش قرار دهید و هنگامی که سگ یا گربه تان شروع به خارش موضعی کرد آن را بر روی پوست ملتهبش اسپری کنید.

۷ - نمک فرنگی

آموزش درمان صحیح گزش کک ها -آکاآموزش درمان صحیح گزش کک ها -آکا

نمک فرنگی (منیزیم سولفات) برای تعدادی از مشکلات پوستی ازجمله کک گزیدگی مفید است. انسان ها هم مانند حیوانات خانگی می توانند از نمک فرنگی برای کاهش التهاب و آزار حاصل از کک گزیدگی ها استفاده کنند و با آن حمام کنند.

برای سگ ها و گربه ها ۴ تا ۶ قاشق سوپ خوری از نمک فرنگی را در یک گالن آب گرم حل کنید و با آن حیوان خانگی تان را ۱۰ تا ۱۵ دقیقه حمام کنید. این درمان را هفته ای یکبار انجام دهید. زمان حمام حیوان خود مراقب باشید که از این آب نخورد چون ممکن است باعث اسهال شود.

برای درمان خودتان ، یک فنجان از نمک را در یک وان حمام با آب ولرم حل کنید و خودتان را به مدت ۱۵ دقیقه شستشو دهید. از این نوع حمام هفته ای یک یا دو بار استفاده کنید و لذت ببرید.

۸ - آرد جو صحرایی

آموزش درمان صحیح گزش کک ها -آکاآموزش درمان صحیح گزش کک ها -آکا

آرد جو صحرایی به ویژه آرد جوی سَریشمی برای درمان طبیعی کک گزیدگی مفید است. آرد جو سریشمی نوعی از آرد جو صحرایی است که دارای پودری بسیار مناسب است. این ماده هم سموم خارشی ناشی از گزش را از پوست بیرون می کشد و هم اثرات التهاب و آزار ناشی از گزش را می کاهد.

برای گزش های موضعی، خمیری کلفت از ترکیب آرد جو و ماست ساده و مقدار کمی عسل تهیه کنید و به مدت ۳۰ دقیقه بر روی محل آسیب بگذارید و سپس آن را بشویید. روزانه این کار را انجام دهید تا بهبودی حاصل شود.

برای حیوانات خانگی یک فنجان از آرد جو صحرایی را در وان یا تشتی بزرگ حل کنید و حیوانتان را با آن حمام دهید. به مدت ۱۵ دقیقه پشم های حیوان را بخیسانید و سپس حیوان را بشویید. در هفته به مدت چند بار این عمل را انجام دهید.

برای مواضع بی مو آرد را پخته بگذارید تا سرد شود سپس به مدت ۱۰ تا ۱۵ دقیقه بر روی موضع آسیب قرار داده و سپس بعد از آن با آب خنک، آن را بشویید. روزانه یک مرتبه این کار را انجام دهید.

۹ - لیمو (آب لیمو)

آموزش درمان صحیح گزش کک ها -آکاآموزش درمان صحیح گزش کک ها -آکا

یکی دیگر از درمان های طبیعی و مؤثر برای کک گزیدگی انسان ها و حیوانات است. همچنین می تواند به منع گسترش و هجوم کک ها به حیوان و خانه تان کمک کند. این ماده قابض طبیعی می تواند جوش های حاصله از کک گزیدگی را بخشکاند و خارش را متوقف کند. همچنین سرخی و ورم را می کاهد و مانع از عفونت می شود.

یک تکه پنبه را در آبلیمو غوطه دهید و بر روی موضع گزش بگذارید.

بگذارید تا خشک شود و سپس موضع آسیب را بشویید.

چند بار در طول روز این کار را انجام دهید.

این روش هم برای انسان و هم برای حیوان کارامد است.

۱۰ - چای سبز

آموزش درمان صحیح گزش کک ها -آکاآموزش درمان صحیح گزش کک ها -آکا

چای سبز می تواند کک گزیدگی را بهبود بخشد. این ماده می تواند پوست را تسکین دهد، خارش را پایان بخشد، ورم را کم کند و بهبود را با توجه به خواص ضد سوزش و ضد التهابش تسریع کند.

به اندازه چند فنجان، چای سبز دم کنید و بگذارید تا خنک شود. از آن برای شستشوی گزیدگی پوست خود و حیوانتان استفاده کنید. به اندازه لازم این روش را ادامه دهید.

یا به جای آن می توانید از بسته های چای به طور مستقیم بر روی پوستتان استفاده کنید. ابتدا بسته های چای را به مدت ۳۰ دقیقه در یخچال بگذارید تا خنک شود. به اندازه ای که لازم است تکرار کنید.

به جز چای سبز می توان از چای سیاه، چای سنفیتون، چای بابونه و گل های تازه و خشک اسطوخودوس نیز برای درمان کک گزیدگی استفاده کرد.

دو توصیه تکمیلی:

نیش حشرات و آلرژی

فردی که نسبت به نیش حشرات آلرژی دارد باید حتماً کارتی همراه خود داشته باشد تا افراد دیگر از آلرژی او باخبر شوند. اگر پزشک برای واکنش آلرژیک شما، دارو درمانی تجویز کرده است، حتماً از طریقه ی مصرف آن مطمئن شوید.

چطور از گزیدگی دوری کنیم

اگر تعداد زیادی زنبور شما را احاطه کرده اند، خیلی آرام سعی کنید از آن محل دور شوید. به هیچ عنوان سعی نکنید که با تکان دست آن ها را از آن محیط دور کنید. حرکات شدید فقط آن ها را بیشتر برای نیش زدن تحریک می کند. استفاده از اسپری های کشنده ی حشرات می تواند کمک کننده باشد. از ضربه زدن به کندوی زنبور اجتناب کنید چون در چنین موقعیتی زنبورها سریعاً نیش می زنند. از چیزهایی که حشرات را تحریک می کند مثل گل، درخت، و چوب دوری کنید. هنگام نوشیدن یا خوردن، به ویژه چیزهای شیرین در بیرون از منزل بسیار دقت کنید. بو و رنگ های روشن حشرات را تحریک می کند. از زدن کرم های بودار و عطرهای قوی در محیط بیرون تا حد ممکن خودداری کنید.

پوشیدن لباس هایی با آستین بلند، پاچه ی بلند، جوراب و دستکش شما را در مقابل نیش حشرات حفظ می کند.

برای جلوگیری از ورود حشرات به داخل، پنجره های خانه و ماشین را ببندید.

در صورت وجود هر نوع آشیانه ی حشره در خانه یا حیاطتان، سریعاً آن را به جای دیگری منتقل کنید.

نکته:

خانه تان را برای جلوگیری از هجوم و گسترش کک پاکیزه و منظم کنید.

حیوان خانگی تان را با شامپوی توصیه شده توسط دامپزشکتان حمام دهید.

از کرم گل همیشه بهار برای رفع سوزش و جلوگیری از بدتر شدن جوش ها استفاده کنید.

از لوسیون کالامین یا کرم هیدروکورتیزون برای رفع سوزش استفاده کنید.

از برگ ریحان له شده بر روی گزیدگی ها استفاده کنید.

آنتی هیستامین می تواند شما را از سوزش و خارش خلاص کند. با دکتر خود درباره ی اینکه کدام آنتی هیستامین برای حیوانتان مفید است مشورت کنید.

از خارش پوست خود اجتناب کنید چون می تواند ایجاد عفونت کند.

در رژیم غذاییتان از سیر استفاده کنید. کک ها از سیر فراری اند و این مانع از گزش آن ها می شود. البته ممکن است سیر برای رفیق پشمالویتان مناسب نباشد.

گاهی اوقات رفتارهای حرفه ای کنترل افت برای جلوگیری از هجوم و گسترش لازم است.

اگر از مطلب خوشتان آمد می توانید یک سری هم به "دفع کنندگان حشرات مختلفی در بازار موجود است ولی بهتر است از دفع کننده های سالم استفاده کرد" بزنید.

 

    مقالات مرتبط
  • آموزش درمان صحیح گزش کک ها -آکاآموزش درمان صحیح گزش کک ها -آکا
    شناسایی حشرات موذی و نیش های آن ها [قسمت اول]
  • آموزش درمان صحیح گزش کک ها -آکاآموزش درمان صحیح گزش کک ها -آکا
    دفع کنندگان حشرات مختلفی در بازار موجود است ولی بهتر است از دفع کننده های سالم استفاده کرد

.

منبع :