آکاایران: آیا احساس می کنید شکم بزرگی دارید؟ در این مقاله شما یاد می گیرید چگونه نفخ خود را برطرف کنید و احساس و ظاهر بهتری داشته باشید و با راه های رفع چربی شکم آشنا می شوید. با بنیتا همراه باشید.

آکاایران: آیا متورم شدن شکم شما به خاطر چربی است یا نفخ معده؟ [قسمت اول]

آن عده از شما که گاهی از متورم شدن شکم رنج برده اید، آگاهید که این اتفاق چه به لحاظ بدنی و چه به لحاظ روحی می تواند تجربه ای ناگوار و ناراحت کننده باشد. چیزی که ممکن است ندانید علت بروز این عارضه است. درحالی که عده ای معتقدند تورم معده و شکم فقط به خاطر چربی رخ می دهد، ممکن است علت آن فقط به خاطر نفخ شکم باشد. اینکه بتوانیم این دو موضوع را از هم متمایز کنیم امر خیلی مهمی است و هرکدام نشانه ی بروز مشکلی در سلامتی است که دقیقاً با شیوه ای برعکس دیگری٬ سلامتی را تهدید می کند. اگر درباره این مشکلات آگاهی و دانش کافی نداشته باشید ممکن است به شیوه ی اشتباهی برای رفع این بیماری ها بکوشید که نه تنها مشکل شما را حل نمی کند بلکه تشدید هم می کند. برای ادامه ی مطلب با بنیتا همراه باشید.

چگونه می توانید تفاوت بین چربی شکمی و نفخ شکم را دریابید؟

آیا متورم شدن شکم شما به خاطر چربی است یا نفخ معده؟ [قسمت اول] -آکامتورم شدن شکم

Credit: foodsng

زمانی که با عارضه متورم شدن شکم مواجه می شوید، اول از همه باید علائمی را که در بدن شما هست رصد کنید تا بتوانید علت بروز آن را دریابید. این گونه شما قادر خواهید بود در مورد اینکه چگونه با مشکل برخورد کنید آگاهانه تصمیم گیری کنید و این اطمینان را می دهد که شما به دنبال دوره های درمانی مناسبی که نتیجه بخش خواهند بود می روید. با در نظر گرفتن این مطالب، چهار نکته ی مهمی که برای تمییز دادن نفخ شکم و چربی شکمی باید در نظر بگیرید عبارت اند از:

۱- آیا تورم در ناحیه شکمی شما موضعی است یا گسترده؟

برای شروع، به لحاظ ظاهری شکم خود را نگاه کنید. آیا متورم شدن محدود به یک نقطه شده و در یک ناحیه متمرکز است و یا اینکه می توانید در نواحی دیگر بدنتان هم آن را ببینید و تشخیص بدهید؟ اگر پاسختان به سؤال قبلی مثبت است، شما به احتمال زیاد از نفخ رنج می برید که معده و حفره ی بطنی شما را آزار می دهد. اگر شما متوجه برآمدگی های دیگری در نقاط دیگر بدن به ویژه باسن و ران ها شدید، پس احتمالاً شما دچار چربی اضافه اید.

۲- آیا این تورم٬ شکم شما را سخت محکم کرده یا شکمتان حالت اسفنجی دارد؟

در این مرحله شما باید شکمتان را به ویژه در نقاط متورم شده فشار بدهید. به عنوان یک قاعده کلی و عمومی، اگر نقاطی که روی آن ها فشار اعمال می شود حالت اسفنجی دارا باشند نشان دهنده چربی شکمی است. درحالی که نفخ باعث می شود شکم شما سفت شده و درنتیجه زیر فشار دست٬ محکم و سخت حس می شود. به عنوان نتیجه ی این بخش می توان گفت که اگر کسی بتواند بیش از یک اینچ از شکم خود را بین دو انگشت بگیرد، حامل چربی اضافی است.

۳- آیا تورم در شکم شما دائمی است یا به طور متناوب می آید و بعد رفع می شود؟

طول مدتی که تورم معده شما ادامه دارد یک شاخص کلیدی٬ پیدا کردن ریشه علت آن است. به این صورت که سلول های چربی در طول زمان و به احتمال زیاد به صورت دائمی به همان حال باقی می مانند. برعکس آن، نفخ به صورت متناوب رخ می دهد، به این معنی که شکل معده شما در بازه های مختلف روز متفاوت بوده و بالا و پایین می رود.

۴- آیا تورم شکم شما دردناک است یا خیر؟

و آخرین نکته مهم این است که بررسی کنید آیا متورم شدن شکم شما با درد همراه است یا نه. چراکه نفخ معده تقریباً همیشه تجربه ای دردناک است (گرچه درجه درد ممکن است هر بار فرق کند) درحالی که چربی اضافی باعث ناراحتی جسمی نمی شود. همچنین وجود گاز معده بیش ازحد می تواند یکی از علل نفخ باشد، مخصوصاً اگر مقارن با این باشد که معده شما بادکند.

چگونه می توان نفخ شکمی را درمان کرد؟

وقتی علائم دقیق را در بدنتان بررسی کنید، نشانه ای روشن از ریشه ی تورم شکمی به دست می آورید. در این مرحله شما می توانید یک دوره مشخص از درمان ثابت شده را آغاز کنید. این امر بسیار مهم و ضروری است چراکه اشتباه در تشخیص و تمایز بین نفخ و چربی شکمی باعث می شود بسیاری از مردم متورم شدن شکم را به عنوان مسئله ای پیش پاافتاده و غیرمهم که فقط روی ظاهرشان تأثیر گذاشته ارزیابی کنند.

این اشتباه سهوی بزرگی است چراکه نفخ شکمی ممکن است حاکی از یک خطر جدی شناخته شده برای سلامتی به نام دیابوسیس یا ناتراز شدن زیستی باشد. این بیماری ناشی از عدم تعادل بین باکتری های خوب و باکتری های بد موجود در حفره شکمی شماست. جایی که در آن موجودات ناسالم و مضری مثل مخمرها و تک یاخته ها در روده ها رشد می کنند و الگوهای تغذیه ای بدن را تغییر می دهند.

این عدم تعادل مانع رشد ۴۰۰ باکتری موجود و مفید که به طور طبیعی در شکم وجود دارند می شود که علاوه بر نفخ٬ علت اصلی خیلی از مشکلات سلامتی دیگر هم هست که فرد را آزار خواهد داد. ( ازجمله سوءهاضمه، اسهال و تهوع، کمبود آهن، خستگی و حتی ناراحتی های پوستی.) پس اگر شما تشخیص داده اید تورم شکمی شما ناشی از نفخ است نه چربی، ما در اینجا برای شما یک سری مراحل اولیه و پایه ای مقابله با این مشکل را ذکر می کنیم:

۱- تمام مدت بدنتان را هیدراته نگه دارید

بیایید با اصول اولیه شروع کنیم. وقتی شما به میزان کافی مایعات نمی خورید بدنتان برای جلوگیری از کم آبی سلول ها٬ شروع به جمع آوری و ذخیره آب می کند. پس با نوشیدن بیشتر مایعات در طول روز (حداقل شش لیوان هشت اونسی) بدنتان را هیدراته نگه دارید تا متابولیسم شما ناچار به احتباس آب نشود. فقط در انتخاب نوشیدنی خود دقت کنید و سعی کنید تمرکز نوشیدنی ها بیشتر بر روی آب باشد و از مصرف نوشیدنی های خیلی شیرین و دارای طعم های مصنوعی خودداری کنید.

۲- وعده های غذایی حاوی پروتئین بالا مصرف کنید

به طور مشابه، وعده های غذایی حاوی پروتئین بالا، می تواند احتباس آب و درنتیجه علائم نفخ کردن را کاهش دهد. علت آن هم این است که چنین رژیم هایی کمک می کنند مایعات از طریق ادرار دفع شوند، و بافت های بدن در طول زمان خشک باقی بمانند. این امر به ویژه برای زنان که بیشتر  از جمع شدن آب در بدنشان و نفخ کردن رنج می برند می تواند خیلی مؤثر باشد.

۳- مصرف کربوهیدرات ها را کاهش دهید

برای آگاهی بیشتر شما باید بگوییم که سندروم روده تحریک پذیر (IBS) شایع ترین اختلال گوارشی در جهان است که حدود ۱۴ درصد از مردم از آن رنج می برند. (بیشتر موارد حتی تشخیص داده نشده اند). نفخ کردن یکی از علائم شایع این بیماری است، ولی اگر شما حتی ازIBS  هم رنج نمی برید، دانستن این شرایط ممکن است به یافتن علل مشکل شما کمک کند.

کربوهیدرات های غیرقابل هضم که در اصطلاحات پزشکی FODMAPS خوانده می شوند، به شدت نفخ معده را افزایش می دهند و علائم بیماری IBS را بدتر می کنند. بنابراین کاهش میزان کربوهیدرات هایی که مصرف می کنید یا حداقل اصلاح الگوی مصرف آن ها، می تواند در طول زمان به بهبود چشمگیر حال شما منجر شود.

اگر شما از چربی شکمی رنج ببرید چه کاری می توانید بکنید؟

برای کسانی که خیلی واضح می دانند دچار چربی اضافی هستند ما در اینجا یک سری از راهنمایی ها و تکنیک ها را ذکر کرده ایم که می تواند به اصلاح این وضعیت کمک کند و ظاهر فیزیکی بهتر و سالم تری را به شما برگرداند.

۱- از مصرف کربوهیدرات های ساده و قندهای تصفیه شده اجتناب کنید

نفخ شکمی

Credit: s.eatthis-cdn

جالب است بدانید کسانی که از چربی شکمی رنج می برند نیز می بایست به دقت مصرف کربوهیدرات های خود را کنترل کنند. اجتناب از مصرف کربوهیدرات های ساده که خود را به صورت چربی ظاهر می کنند نقطه شروع خوبی است که می تواند حذف شکر تصفیه شده در موادی مثل شکلات و شیرینی و نوشابه های انرژی زا از رژیم غذایی باشد.

۲- با مصرف پروتئین و فیبرهای غنی شده بدن خود را بازسازی کنید

مصرف پروتئین و فیبر علاوه بر توانگر کردن بدن، در طول زمان به کاهش چربی شکمی نیز کمک می کند. پروتئین به کاهش تمایل بدن به غذاهای ناسالم کمک می کند (تا حدود ۶۰ درصد) درحالی که میزان کالری آن برای بالا بردن متابولیسم فقط حدود ۸۰ تا ۱۰۰ کالری است. یک رژیم غذایی که حاوی فیبرهای محلول باشد نیز باعث آهسته شدن فرایند گوارش می شود که موجب می شود شما مدت طولانی تری احساس سیری کنید و اشتهای طبیعی شما را کاهش می دهد.

فقط در نظر داشته باشید که به لحاظ پیچیدگی ساختاری٬ فیبرها هم مثل کربوهیدرات ها عمل می کنند، پس شما باید در مورد اینکه کدام فیبرها می توانند به کاهش وزن کمک کنند و در بهبود سلامتی مؤثر باشند درست تصمیم بگیرید.

۳- رژیم غذایی را با تمرین های ورزشی ترکیب کنید

هنگامی که به یک بدن خوش اندام و تراشیده فکر می کنیم، کنار گذاشتن کلید اصلی آن (تمرین های ورزشی) غیرممکن است. برای رسیدن به نتایج بهینه، باید ورزش را هم تراز و در ترکیب با رژیم ورزشی قرار داد. اگرچه رسیدن به توازن بین تمرین های عضلانی و قلبی-عروقی نیز امری بسیار مهم است. انجام ورزش های شکمی به تنهایی برای کاهش چربی های شکمی کافی نیست و شما باید در فعالیت های شدیدتری به منظور سوزاندن چربی ها و کاهش وزن خود شرکت کنید. 

قسمت دوم این مطلب را از دست ندهید.

مقاله ۱۴ حرکت پیاده روی برای سوزاندن چربی و تقویت انرژی در بدن را نیز به شما توصیه می کنیم. 

 

  مقالات مرتبط
 • چربی شکمی
  ۷ نکته در مورد جرم گوش که سلامت شما را نشان می دهد
 • آیا متورم شدن شکم شما به خاطر چربی است یا نفخ معده؟ [قسمت اول] -آکامتورم شدن شکم
  قاتل خاموش: ۷ غذایی که با فشار خون بالا مبارزه می کنند
 • نفخ شکمی
  ۱۰ عادت آزاردهنده که شما در باشگاه دارید

 

.

منبع :