آکاایران: درمان های خانگی هموروئید

آکاایران: هموروئید یک رگ خونی متورم و ملتهب در رکتوم یا ناحیه مقعد است این در اثر افزایش فشار در ناحیه لگن و مقعد ایجاد می شود یبوست مزمن و اسهال مزمن از علل شایع بواسیر هستند زنان در مراحل بارداری به عنوان افرادی که اضافه وزن دارند نیز حساس می باشد.

مقاربت مقعد گاهی اوقات می تواند باعث هموروئید شده و زخم می تواند داخلی یا خارجی باشد هموروئیدهای داخلی در داخل رکتوم رخ می دهند اگر آنها به اندازه کافی بزرگ باشند و یا به اندازه کافی تقریبا مقعد باشند آنها ممکن است در طول اجابت مزاج متورم شوند.
هموروئیدهای خارجی در منطقه باز اطراف رکتوم رخ می دهد اگر آنها به شدت تحریک شوند و لخته در زیر پوست ایجاد شود آنها می توانند یک توده سخت ایجاد کنند که به آن هموروئید ترومبوزه نامیده می گویند.
در صورت شک به یک هموروئید، آن مهم است که نشانه های این بیماری را بدانید در اینجا نشانه ای از بواسیر داخلی و خارجی می باشد.
هموروئیدهای داخلی: بارز ترین علامت هموروئیدهای داخلی خونریزی روشن همراه با اجابت مزاج است شما خون قرمز روشن را در هنگام تمیز کردن خودتان می بینید در اغلب موارد، آنها باعث درد نمی شود.
هموروئیدهای خارجی: هموروئیدهای خارجی سبب خارش و سوزش در ناحیه مقعد می شود آنها اغلب باعث درد و گاهی اوقات خونریزی به ویژه هنگام پاک کردن پس از اجابت مزاج می شوند گاهی اوقات، نشستن با بواسیر خارجی بسیار ناراحت کننده است.
در حالی که بواسیر معمولاً جدی نیست خونریزی از رکتوم می تواند با دیگر شرایط وخیم جسمی از جمله سرطان روده بزرگ یا مقعد، دیورتیکولیت و یا یک عفونت باکتریایی همراه باشد اگر شما تجربه هر نوع خونریزی رکتال نوین را دارید این مهم است که با دکتر خود تماس بگیرید و درمان صحیح انجام دهید.

درمان هموروئید ( بواسیر ) در خانه

منطقه را تمیز نگه دارید. هر چند که پاک کردن ناحیه مقعد می تواند دردناک باشد به آرامی آن را با یک لیف حمام نرم، آب گرم و صابون ملایم بشویید.
کرم هیدروکورتیزون، مسکن موضعی مانند لیدوکایین یا بنزوکائین استفاده نمایید.  
آلوئه ورا: آلوئه ورا روان کننده و تسکین دهنده است شما می توانید ژل آلوئه ورا از داروخانه خرید نمایید و در موضع بمالید.
سرکه: سرکه سفید و یا سرکه سیب می تواند به تسکین خارش، سوزش و التهاب کمک کند یک توپ پنبه با سرکه خیس کنید و به موضع بمالید.
هیدراته بمانید: آب قابل شرب مدفوع شما را نرم می کند و نیاز به فشار در هنگام دفع را کاهش می دهد هنگامی که شما گمان یک هموروئید دارید مصرف آب خود را به هشت تا 10 لیوان آب در روز افزایش دهید.
فیبر بیشتری مصرف کنید. فیبر یکی دیگر از نرم کننده های مدفوع بسیار عالی است شما می توانید آن را با خوردن غذاهای با فیبر بالا یا با استفاده از یک مکمل فیبر و یا هر دو به رژیم غذایی خود اضافه کنید.
حبوبات بیشتر، غلات سبوس دار، دانه ها، میوه ها و سبزیجات بخورید.
شما می توانید از داروهای فاقد نسخه مانند مکمل های پسیلیوم مانند Citrucel یا موسیل استفاده نمایید.
نشستن در وان آب گرم. آب گرم تسکین دهنده هموروئید است اطمینان حاصل کنید که آب گرم است نه داغ.
اضافه کردن مواد تسکین دهنده در وان آب گرم.  آب گرم به تنهایی تسکین دهنده خواهد بود اما شما می توانید نمک طعام، نمک فرنگی اصل، بابونه، بومادران و کالندولا را به آن اضافه نمایید.
بعد از هر اجابت مزاج 20 دقیقه در وان آب گرم بنشینید.
به آرامی ناحیه تناسلی را با یک حوله نرم خشک کنید.
کمپرس سرد. بسته یخ و یا کمپرس سرد تورم، التهاب و درد را کاهش می دهد بسته یخ را در ناحیه مقعد به مدت 15 دقیقه قرار داده و یا فشرده سازی نمایید و دو تا سه بار در روز تکرار کنید.

اقدامات برای پیشگیری از عود مجدد بواسیر

هنگامی که بواسیر شفا یافت شما می توانید اقداماتی را برای جلوگیری از عود مجدد انجام دهید برخی از پیشنهادات مانند حفظ یک رژیم غذایی پر فیبر و نوشیدن مقدار زیادی آب. در اینجا برخی از ایده های دیگر بیان می شود.
هنگامی که نیاز به توالت دارید به دشتشویی بروید و مدفوع خود را نگه ندارید زیرا نگه داشتن مدفوع سبب سفت و خشک شدن آن در راست روده می شود و اجابت مزاج را مشکل می کند.
زمان زیادی در توالت صرف نکنید. صرف مدت زمان طولانی و نشستن در دستشویی سبب فشار در ناحیه مقعد می شود بیش از 10 دقیقه در توالت ننشینید اگر شما یبوست دارید خود را تمیز کرده استراحت کنید و مقداری آب بنوشید و یک پیاده روی داشته باشید و سعی کنید دوباره برای اجابت مزاج بروید.
از دست دادن وزن. اگر اضافه وزن عامل بواسیر شما است از دست دادن وزن ممکن است به شما کمک کند.
بیشتر ورزش کنید. ورزش عملکرد روده را تحریک  کرده و دفع مدفوع را آسانتر می کند. سعی کنید 20 دقیقه در روز تمرین هوازی متوسط داشته باشید. راه رفتن یک روش عالی برای شروع است. اگر شما یک کار کم تحرک دارید در هر ساعت بلند شده و در اطراف راه بروید ورزش بیشتر همچنین می تواند به شما در از دست دادن وزن کمک کند.
ایجاد تغییرات در رژیم غذایی برای کمک به نرم کردن مدفوع. مدفوع نرم تر به معنی کمتر زور زدن است فشار کمتر بر روی ناحیه مقعد وارد شده و زمان کمتری صرف نشستن در توالت می شود تغییرات رژیم غذایی به معنای هر دو اضافه کردن، حذف و یا کاهش مصرف غذاهای خاص می باشد در اینجا چند نمونه عبارتند از:
غذاهای برای اضافه کردن: شامل مقدار زیادی آب، آلو یا آب آلو، بذر کتان زمینی، غذاهای با اسیدهای چرب امگا، سبزیجات، سبزیجات خام و میوه می باشد.
غذاهای برای حذف و یا کاهش: شامل غذاهای سرخ شده، کربوهیدرات های تصفیه، محصولات لبنی و سدیم می باشد.
ایجاد تغییرات در رژیم غذایی برای حمایت از سلامت رگ های شما است بسیاری از غذاها و گیاهان حاوی ترکیبات هستند که سلامت ورید با تقویت دیواره رگهای خونی را پشتیبانی کند. برخی از این غذاها و گیاهان نیز التهاب را کاهش می دهند که عبارتند از:
فلاونوئیدها (موجود در مرکبات، توت سیاه، گیلاس و بسیاری از میوه ها و سبزیجات دیگر)
گیاه دارویی کوله خاص  Butcher"s broom
شاه بلوط هندی
درخت جینکو بیلوبا
کالندولا
گاهی ممکن است با رعایت موارد گفته شده بواسیر بهبود پیدا نکند لذا در موارد زیر به پزشک مراجعه نمایید.
طول مدت علایم: اگر خونریزی و درد به طور معمول پس از دو تا سه روز حل و فصل نشود. اگر این علائم طولانی تر از یک هفته شد با دکتر خود تماس بگیرید.
زمان علائم: خونریزی از بواسیر معمولاً تنها با حرکات روده رخ می دهد. اگر شما در حال تجربه خونریزی مقعدی در هر زمان دیگر هستید با دکتر خود تماس بگیرید.
تغییرات در علائم: تغییرات در علائم شما می تواند به معنای بدتر شدن وضعیت شما باشد. همچنین می تواند به این معنی باشد که مشکل دیگری وجود دارد. اگر خونریزی از روشن به قرمز تیره تغییر کرد با دکتر خود در اسرع وقت تماس بگیرید.
شدت علائم: اگر شما در منزل هموروئید را درمان کردید بواسیر شما باید بهبود یابد. اگر علائم شما بدتر یا شدید شوند با دکتر خود تماس بگیرید.

توصیه های بیشتر

روغن نارگیل یک مرطوب کننده طبیعی است که همچنین ممکن است به علایم هموروئید کمک کند. اعمال روغن نارگیل ممکن است باعث کاهش تحریک و تورم شود و همچنین ممکن است باعث کاهش میل به خراش شود.
پوسته اسفرزه
پوسته Psyllium منبع طبیعی فیبر خالص است که به صورت پودر به فروش می رسد. مطالعات نشان می دهد که الیاف گیاهی مانند پوسته Psyllium می توانند در هنگام اجابت مزاج، فرکانس خونریزی را کاهش می دهد و از یبوست جلوگیری کنند. هنگام استفاده از پوسته Psyllium ، مطمئن شوید که مقدار زیادی آب بنوشید.
غذاهای داغ و تند به شدت با هموروئید شما واکنش تلاش می کنند. ادویه جات که در غذاهایی مانند چیلی قرار دارد باعث ایجاد درد و ناراحتی هموروئید می شود. اگر از هموروئید رنج می برید این غذاهای تند را از رژیم غذایی خود حذف کنید تا کاهش درد را متوجه شوید.
اگر هموروئید دارید باید تلاش کنید که از غذاها و نوشیدنی هایی که ممکن موجب نفخ و گاز می شود اجتناب کنید. تلاش برای عبور گاز می تواند هموروئید داخلی و خارجی را تحریک کند. از آنجایی که این غذاها موجب گاز می شوند باعث درد بیشتری می شوند باید از خوردن آنها اجتناب کنید.
با افزایش مصرف ویتامین A، می توانید به کاهش درد و ناراحتی هموروئید کمک کنید و حتی ممکن است برخی از التهاب ورید های متورم را کاهش دهید. چوب هویج و آب هویج ویتامین A مورد نیاز را تامین می کنند. و مشکلات کمتر با هموروئید را متوجه خواهید شد.
رژیم غذایی شما شامل نمک کمتری باشد. اگر غذاهایی که نمک زیاد دارد بخورید می تواند بخش های مختلف بدن شما از جمله هموروئید شما را افزایش دهد. کاهش مصرف نمک شما می تواند باعث بهبودی و جلوگیری از هموروئید و کاهش فشار خون شما شود. نه تنها از استفاده از توالت آسانتر خواهد بود بلکه شما به طور کلی احساس سالم تر خواهید داشت.
هنگامی که به هموروئید مبتلا هستید از خوردن قهوه داغ یا خوردن سوپ داغ جلوگیری کنید. غذاهای داغ می تواند سطح پوست شما را تحریک کند و درد را که در طول شب احساس می کنید افزایش می دهد.
برای کاهش احتمال ابتلا به هموروئید، وزن سالم را حفظ کنید. داشتن اضافه وزن باعث فشار بیش از حد بر ناحیه لگن و رگهای لگنی می شود. بهترین راه برای حفظ وزن سالم و جلوگیری از هموروئید، این است که مقدار زیادی ورزش انجام دهید و یک رژیم غذایی متعادل که دارای فیبر زیاد است بخورید.
بلند کردن اجسام سنگین باعث ایجاد هموروئید می شود. اگر مشکل هموروئید شما مزمن است باید به طور کامل اجتناب شود.
همچنین برخی از موارد مهم برای جلوگیری از درمان هموروئید در خانه وجود دارد. دستمال مرطوب بچه یا دستمال توالت عطری که در بسیاری از خانوارها رایج است باید اجتناب شود.
هموروئید بسیار حساس است و عطر و دیگر مواد شیمیایی ممکن است علائم را بدتر کند. همچنین مهم نیست که مقعد را با صابون بشویید در حالی که هموروئید وجود دارد. این می تواند سبب خشک تر و تحریک هموروئید را حتی بیشتر کند.
آسپرین نیز باید اجتناب شود زیرا ممکن است خون را رقیق کند و خونریزی بدتر شود.

مطالب مرتبط

.

منبع :