آکاایران: مفصل درباره بیماری واریسکول در مردان

آکاایران: مفصل درباره بیماری واریسکول در مردان 

مریضی واریسکول در مردان در ناحیه بیضه بوجود می آید که در آن سیاهرگ ها دچار تجمع خون می شوند و حالتی شبیه به واریس ساق پا رخ می دهد. بسیاری بر این باورند واریکوسل شبیه مریضی واریس در ساق پاهاست؛ اما در تعریف علمی عبارت هست از اتساع وریدهایی «سیاهرگ» که خون را از بیضه ها خارج می کنند.

گرچه یکی از علل شایع ناباروری در مردان، همین واریکوسل هست چون به ساخت و کیفیت اسپرم آسیب می زند، اما همۀ مردان مبتلا به واریکوسل هم مبتلا به ناباروری نیستند.

واریکوسل بر حسب شدت، درجه بندی می شود. نوع خفیف درجه یک، نوع متوسط درجه دو و نوع شدید درجه سه نامیده می شود. در نوع درجه سه تمامی کیسه بیضه همان طرف پر از عروق متسع هست؛ درست مانند اینکه کیسه بیضه پر از کرم خاکی هست.

چرا بعضی از آقایان دچار واریکوسل می شوند؟

سیاهرگ ها مسئول خارج کردن خون از عضو و هدایت آن به طرف قلب میباشند و برای اینکه خونی که به سمت بالا می رود به عقب برنگردد، داخل سیاهرگ ها دریچه هایی وجود دارند که از برگشت خون پیش گیری میکنند. حالا اگر این دریچه ها خراب شوند، خون براحتی به طرف عقب برمی گردد و موجب اتساع سیاهرگ ها خواهد شد.

باید بدانید سیاهرگ بیضه سمت چپ سرانجام به سیاهرگ کلیه چپ می ریزد. اگر یک مرد بالای 40 سال ناگهان دچار واریکوسل بیضه چپ شود، یک علت آن این هست که سرطان کلیه سبب مسدود شدن سیاهرگ کلیه و پس زدن خون در سیاهرگ بیضه همان طرف شده هست.

آیا واریکوسل علائم مشخصی دارد؟

معمولا بیمار متوجه وجود واریکوسل نمیشود و مریضی به دنبال بررسی علت ناباروری تشخیص داده می شود. حتی گاهی بیمار از دوستان و افراد فامیل میشنود فلانی برای درمان ناباروری عمل جراحی واریکوسل انجام داده هست و کنجکاو شده و به دکتر مراجعه میکند. گرچه بعضی مواقع بیمار مبتلا به واریکوسل احساس درد در بیضه همان طرف یا احساس سنگینی می کند.

همین طور ممکن هست بیمار به علت عدم تقارن بیضه ها به دکتر مراجعه کند و واریکوسل تشخیص داده شود. حتی بندرت بیمار متوجه رگ های برجسته در کیسه بیضه می شود و به دکتر مراجعه میکند؛ اما به طور کلی درد مبهم در ناحیه بیضه ها، احساس سنگینی یا کشیدگی در بیضه، رگ های متسع در داخل کیسه بیضه، احساس ناراحتی در بیضه یا کیسه بیضه و کوچکی بیضه مبتلا جزو مهمترین علائم مریضی میباشند.

واریکوسل قابل درمان هست؟

باید بدانید واریکوسل بسیار شایع هست به طوری که حدود 15 درصد مردان 25 تا 35 ساله دارای واریکوسل میباشند. درمان واریکوسل، عمل جراحی هست که معمولاً یک شکاف حدود سه سانتی متری در ناحیه بالای کشاله ران داده می شود و تمامی سیاهرگ های طناب بیضه قطع میشوند. بعضی از سیاهرگ های بیضه از داخل شکم عبور می کنند و جراح نمی تواند آن ها را ببیند.

حتی بعضی از مویرگ ها در داخل طناب بیضه قابل رویت نیستند، بنابراین بسته به نوع عمل جراحی، میزان عود بعد از عمل حدود 10 درصد هست. گاهی واریکوسل فوق العاده شدید بوده و صدها سیاهرگ متسع داخل کیسه بیضه وجود دارند. این واریکوسل ها نیز با عمل جراحی صد در صد قابل اصلاح نیستند.

گاهی بیمار در معاینه واریکوسل مشهود ندارد «واریکوسل بالینی» و با سونوگرافی رنگی مشخص میشود که بیمار دارای واریکوسل هست. این نوع واریکوسل را واریکوسل تحت بالینی میگویند و عده ای معتقد میباشند عمل جراحی این واریکوسل موجب بهبود کیفیت اسپرم می شود.

.

منبع :