آکاایران: جراح «فرانکنشتاین» ۷ ماه دیگر اولین پیوند سر در جهان را انجام می دهد

آکاایران: مجله علمی ایران : یک دکتر جراح مغز و اعصاب ایتالیایی امیدوار است که در دسامبر آینده (اواسط آذرماه) بتواند برای اولین بار در جهان یک سر را با اتصال دوباره رگ ها و رشته های عصبی آن به ستون فقرات یک بدن اهدائی، پیوند بزند.

به گزارش Observer، دکتر «سرجیو کاناوارو» که چند سالی طرح پیوند سر را برای نخستین بار در جهان مطرح کرده است، حدود چهار ماه پیش اعلام کرده بود که این کار را از طریق فناوری واقعیت مجازی انجام خواهد داد و به تازگی نیز اعلام کرده است که اقدامات لازم را برای این کار انجام داده است و قرار است دسامبر آینده این ایده بزرگ را عملی کند.

وی در مقاله ای شرح داده است که در سال ۱۹۷۰ نخستین بار پیوند سر میمون انجام شده است. تازه در آن زمان فناوری های لازم برای اتصال مجدد ستون فقرات به سر وجود نداشت و به همین دلیل، این تحقیقات دنبال نشدند.

دکتر کاناورو در ماه ژوئن ۲۰۱۵ از جراحان دیگر برای انجام نخستین پیوند سر و مطالعات اولیه این جراحی بزرگ کمک گرفت. نخستین انسانی که تحت این جراحی قرار خواهد گرفت، «والری اسپیریدینوف» (Valery Spiridinov)، یک جوان ۳۱ ساله روسی است که از بیماری تحلیل عضلانی نخاعی رنج می برد. این یک بیماری نادر است که مانع از رشد ماهیچه های او می شود. وی به تمامی خطرات و وقایعی که بعد از این جراحی برایش رخ خواهد داد، واقف است اما ترجیح می دهد بمیرد تا اینکه فرصت هایی را که در زندگی اش به وجود می آیند را از دست بدهد.

جراح «فرانکنشتاین» ۷ ماه دیگر اولین پیوند سر در جهان را انجام می دهد جراح «فرانکنشتاین» ۷ ماه دیگر اولین پیوند سر در جهان را انجام می دهد

ژیائوپینگ رن، یک جراح چینی است که به تازگی به گروه جراحان کاناوارو پیوسته است. وی اشتیاق بسیاری برای این جراحی دارد اما به دلیل نگرانی های حقوقی و قانونی اصرار دارد که این جراحی در چین انجام شود و به جای والری یک چینی جراحی شود. با این حال، کاناورو ترجیح می دهد که این جراحی را در ویتنام یا بریتانیا انجام دهد اما هنوز تصمیم جدی در این مورد گرفته نشده است.

گفتنی است که ۱۸ جراح از روسیه، چین و کره جنوبی در این پیوند سر که تخمین زده می شود ۳۶ ساعت طول بکشد و هزینه ای بالغ بر ۱۰ میلیون دلار دربرگیرد، مشارکت خواهند کرد. این گروه قرار است در ماه ژوئن آینده (خرداد ماه) در کنفرانسی در بالیتمور، در آمریکا، شرکت و خود را معرفی کنند و طرح خود را شرح بدهند.

وی می گوید: «سیستم برش این جراحی که طراحی کرده ایم، شامل یک نگهدارنده تیغ یک بار مصرف با یک تیغه برش الماس می شود که این نانوتیغه برش حالت چرخشی دارد و می تواند سر را برش دهد. این تیغه برش قابلیت جمع شدن دارد و زمانی که تیغه به اعصاب می رسد، جمع می شود و از برش رشته های عصبی مانع می شود».

نحوه پیوند سر

برای این جراحی، پزشکان سر را پس از تخلیه خون از مغز به صورت تقریبی منجمد می کنند و پس از کاهش گردش خون، سر را با استفاده از نانوتیغ ها از نخاع برش می دهند و در نهایت به بدن نوین، پیوند داده می شود. پس از آن، جریان خون را در سر پیوندی به حالت عادی باز می گردانند.

کاناورو مدعی است که بیمار پیوند سر، پس از چند ماه توان بخشی قادر به راه رفتن خواهد بود. البته ناگفته نماند که جامعه پزشکی، ایده دکتر کاناورو را به کل زیر سوال برده اند و این کار را غیرعملی می دانند. به طور مثال، لورنزو پینسی، مدیر کلینیک مغز و اعصاب دانشگاه ایتالیا، می گوید: «این روش به هیچ وجه عملی نیست. این جراحی کاملا دیوانه وار است».

اما برخی پزشکان نیز اقدام کاناوارو را تقدیر می کنند. دکتر مایکل سار، استاد برجسته در زمینه عمل جراحی در میو کلینیک و سردبیر ارشد نشریه The Surgery، می گوید: «کاناوارو کمی خیال پرداز است اما در کارش جدی است. او برای خودنمایی این کار را انجام نمی دهد و برای او این امر داستان علمی- تخیلی نیست. او از نظر علمی دارد پیش می رود. او در مورد مفهوم هم جوشی غشاء (فوسوژن) کارهای تجربی زیادی انجام شده است».

با این حال، برخی پزشکان این کار کاناوارو را امری مخالف مسائل اخلاقی می دانند و او را با «فرانکنشتاین» مقایسه می کنند و معتقدند که هنوز هم فناوری های لازم برای انجام چنین جراحی ای موجود نیست.

در ادامه می توانید ویدئوی تشریح این جراحی را تماشا کنید:

.

منبع : irsci.com