آکاایران: مکان یابی و درمان تومور سینه با نانوذرات پلیمری

به گزارش گروه اخبار علمی ایرنا از پایگاه خبری مدیکال ساینس، مهمترین چالش در درمان سرطان، تشخیص مکان تومورهای کوچک و درمان آن ها قبل از متاستاز است. محققان مرکز پزشکی باپتیست فارست برای حل این مشکل از نانوذرات فلوروسنس استفاده کردند که می تواند تومور را پیدا کند و با استفاده از نور مادون قرمز و ایجاد حرارت حاصل از آن، سلول های سرطانی را نابود کند.
این نانوذرات H-DAPP نام دارند. آنچه محققان را شگفت زده کرد، این است که نانوذرات فاقد هیچ عامل هدفمندی (targeting agent) تومورها را به طور موثر و دقیق مکان یابی می کنند. این نانوذرات نور مادون قرمز را به شدت جذب کرده و آن را به گرما تبدیل می کنند. نانوذرات H-DAPP از پلیمرهای رسانای جریان الکتریسیته ساخته شده اند که قطرشان کمتر از ۱۰۰ نانومتر است. سایز کوچک و سطح فاقد اصطکاک این ذرات باعث می شود به راحتی با جریان خون عبور کنند و به محل تومور برسند. مطالعات بیشتری لازم است تا محققان از بی خطر بودن این روش برای استفاده در انسان اطمینان یابند. این روش در مراحل اولیه برای مکان یابی و درمان سلول های سرطان سینه درنظر گرفته شده است.
به رشد کنترل نشده سلول های پوشش داخلی مجرای شیری یا لوبول، سرطان سینه گفته می شود. هر سینه از ۱۵ تا ۲۰ بخش به نام لوب تشکیل شده که به صورت خوشه ای در کنار هم قرار دارند. لوب ها مجموعه ای از غدد شیری هستند. هر لوب از بخش های کوچکتری به نام لوبول تشکیل شده است. سرطانی که از لوبول آغاز شود، سرطان لوبولار نامیده می شود. سرطان سینه در زنان شایع تر است، گرچه احتمال ابتلای مردان نیز به سرطان سینه وجود دارد.
معمولا پس از تشخیص سرطان و نمونه برداری، درمان آغاز می شود که شامل پرتودرمانی، هورمون درمانی و شیمی درمانی است. در برخی موارد و در صورت عدم گسترش تومور، به تشخیص پزشک پرتودرمانی کفایت می کند.
نتایج این مطالعه در نشریه ACS Applied Materials منتشر شده است.
علمی (۶) ** ۹۲۵۹*۲۰۱۷

انتهای پیام /*

نوین ترین اخبار حوزه سلامت را در ایران استایل دنبال کنید

سلامت – پزشکی – دکتر – بیماری – درمان – قرص – نشانه ها – عوامل

.

منبع : iranstyle.ir