آکاایران: متأسفانه در سال های اخیر به علت سبک زندگی مدرن، میزان ابتلا به بیماری های کبدی افزایش یافته است. کبد عضوی بسیار حساس و حیاتی برای بدن است که بیمار شدن آن، فرد را در درازمدت مستعد ابتلا به سرطان کبد می کند. سرطان کبد یک بیماری خاموش و خطرناک است که در مرحله ی اولیه هیچ علامتی ندارد. اولین علائم آن معمولا با گسترش بیماری ظاهر می شوند اما علائمی مبهم و عمومی مانند خستگی، کم اشتهایی، حالت تهوع و… وجود دارد که در اکثر مواقع فرد به آنها توجهی نمی کند و وقتی متوجه بیماری اش می شود که دیگر نمی توان کار زیادی برای درمان انجام داد. بنابراین بهترین و آسان ترین راه، پیشگیری از آن است. در مطلب زیر به معرفی کامل این بیماری، مراحل پیشرفت، راه های درمان و پیشگیری از آن می پردازیم.

حتما بخوانید:

 • انواع بیماری های کبد، علائم، روش های تشخیص و درمان
 • علائم، راه های درمان و پیشگیری از کبد چرب
 • مواد مفید برای کبد؛ ۱۱ خوراکی که به سلامت کبد کمک می کند

کبد که در پایین ریه ی راست و در زیر قفسه ی سینه قرار دارد، یکی از بزرگ ترین ارگان های بدن انسان است. کبد وظایف متعددی همچون حذف سموم از بدن دارد و برای ادامه ی حیات ضروری است.

سرطان کبد عبارت است از وجود تومورهای کبدی بدخیم در داخل یا روی کبد.

تبلیغات
 • بلیط هواپیما

هر سال در ایالات متحده حدود ۲۲ هزار مرد و ۹ هزار زن مبتلا به سرطان کبد شناسایی می شوند که از این تعداد، حدود ۱۷ هزار مورد آن در مردان و ۸ هزار مورد آن در زنان خطرناک است.

حقایقی در مورد سرطان کبد

 • سرطان کبد، شانس زنده ماندن (نرخ بقا) پایینی دارد.
 • عوامل خطر عمده عبارت اند از مصرف بیش ازحد الکل، هپاتیت و دیابت.
 • علائم عموما تا زمانی که سرطان پیشرفت کند، ظاهر نمی شوند.
 • گزینه های درمانی برای سرطان کبد عبارت اند از جراحی و پیوند کبد.

علائم

آکاایران: علائم سرطان کبد، علل، مراحل پیشرفت و روش های درمان آن

علائم و نشانه های سرطان کبد معمولا هنگامی آشکار می شوند که سرطان به مرحله ی پیشرفته رسیده باشد.

سرطان کبد ممکن است باعث بروز علائم زیر شود:

 • زردی (یرقان)؛
 • درد شکمی؛
 • کاهش وزن فاقد دلیل؛
 • بزرگ شدن کبد؛
 • خستگی؛
 • حالت تهوع؛
 • استفراغ؛
 • درد پشت؛
 • خارش؛
 • تب.

مراحل

مرحله بندی سرطان به پزشک امکان می دهد تا در مورد دوره ی درمان تصمیم گیری کند.

سرطان کبد به چهار مرحله طبقه بندی می شود:

 • مرحله ی ۱: تومور در کبد قرار دارد و به یک عضو یا محل دیگر گسترش نیافته است.
 • مرحله ی ۲: در مرحله ی ۲، یکی از این حالت ها اتفاق می افتد: چندین تومور کوچک وجود دارند که همگی در داخل خود کبد باقی مانده اند یا یک تومور وجود دارد که به یک رگ خونی رسیده است.
 • مرحله ی ۳: چندین تومور بزرگ یا یک تومور وجود دارد که به رگ های خونی رسیده است. همچنین سرطان ممکن است به کیسه ی صفرا نیز گسترش یافته باشد.
 • مرحله ی ۴: سرطان متاستاز شده است. این بدان معناست که سرطان به سایر قسمت های بدن گسترش یافته است.

هنگامی که مرحله ی سرطان تشخیص داده شد، یک دوره ی درمان می تواند آغاز شود.

درمان

برای افرادی که سرطان کبدشان در مرحله ی اولیه قرار دارد و درمان می شود، فقط عمل جراحی و برداشتن تومور به طور کامل، به بهبودی منجر خواهد شد.

گزینه های جراحی عبارت اند از:

هپاتکتومی جزئی

وقتی تومور کوچک است و قسمت کوچکی از کبد را اشغال می کند، آن بخش از کبد را می توان از طریق عمل جراحی برداشت.

با این حال بسیاری از افراد مبتلا به سرطان کبد در ایالات متحده، سیروز دارند. این بدان معناست که هپاتکتومی باید بافت سالم کافی در کبد باقی بگذارد تا کبد بتواند پس از این روند درمان، وظایف ضروری اش را انجام دهد.

ممکن است پزشک در حین جراحی به این نتیجه برسد که این روش برای درمان بیمار مناسب نیست یا ریسک جراحی برای بیمار، بیش از حد بالاست؛ در این صورت هپاتکتومی در وسط کار متوقف می شود.

هپاتکتومی جزئی فقط برای افرادی درنظر گرفته می شود که به جز سرطان کبد، مشکل کبدی دیگری ندارند. اگر سرطان به سایر بخش های کبد یا سایر اندام های بدن گسترش یابد، دیگر از این روش استفاده نمی شود.

جراحی کبد در این مقیاس ممکن است به خون ریزی بیش از حد و مشکلات انعقاد خون و همچنین عفونت و پنومونی (ذات الریه) منجر شود.

پیوند کبد

علائم سرطان کبد، علل، مراحل پیشرفت و روش های درمان آن علائم سرطان کبد، علل، مراحل پیشرفت و روش های درمان آن

کاندیدهای پیوند کبد نباید یک تومور بزرگ تر از ۵ سانتی متر یا چندین تومور بزرگ تر از ۳ سانتی متر دارا باشند. اگر تومورها بزرگ تر از این اندازه ها باشند، خطر بازگشت سرطان بسیار بالاست و درنتیجه روش پرخطری مانند پیوند کبد توصیه نمی شود.

خطر بازگشت سرطان با یک پیوند موفقیت آمیز تا حد زیادی کاهش می یابد و عملکرد طبیعی کبد از سرگرفته می شود.

با وجود این ممکن است سیستم ایمنی بدن، عضو نوین را پس بزند و به عنوان یک جسم بیگانه (خارجی) به آن حمله کند. به علاوه فرصت های محدودی برای انجام پیوند کبد وجود دارد. هر سال فقط حدود ۶۵۰۰ کبد اهدایی موجود است و بسیاری از آنها برای درمان بیماری هایی به غیر از سرطان کبد استفاده می شوند.

داروهایی که سیستم ایمنی را برای پذیرفتن کبد نوین سرکوب می کنند نیز می توانند به عفونت های جدی و گاهی اوقات حتی به گسترش تومورهایی منجر شوند که از قبل متاستاز (گسترش و مهاجرت سلول های سرطانی از یک بافت به بافت های دیگر) شده اند.

درمان برای تومورهای علاج ناپذیر

از سوی دیگر شانس زنده ماندن در سرطان کبد پیشرفته، بسیار پایین است. با این حال اقداماتی وجود دارد که یک تیم پزشکی می تواند برای درمان علائم سرطان و کُند کردن روند رشد تومور انجام دهد.

 • درمان حذف کننده: مواد خاصی مانند الکل به طور مستقیم به داخل تومور تزریق می شوند. ممکن است از لیزر و امواج رادیویی نیز استفاده شود.
 • پرتودرمانی: پرتو به طرف تومور یا تومورها هدایت می شود و تعداد زیادی از آنها را از بین می برد. در این روش، بیماران ممکن است به تهوع، استفراغ و خستگی دچار شوند.
 • شیمی درمانی: در این روش، داروهای خاصی به داخل کبد تزریق می شوند تا سلول های سرطانی را از بین ببرند. در کموامبولیزیشن، خون رسانی به تومور به روش جراحی یا به طور مکانیکی مسدود می شود و داروهای ضدسرطان به طور مستقیم به داخل تومور تزریق می شوند.
 • داوطلب برای مطالعات بالینی: از پزشک تان بپرسید آیا هیچ گونه آزمایش بالینی وجود دارد که شما بتوانید در آن شرکت کنید یا نه.

گزینه های درمانی ممکن است براساس نوع سرطان کبد، متفاوت باشند.

علل

علت دقیق سرطان کبد مشخص نیست. با این حال اکثر موارد آن با زخم شدن کبد – که به سیروز کبدی معروف است – مرتبط هستند. با توجه به انجمن سرطان ایالات متحده، هپاتیت C، شایع ترین علت سرطان کبد در ایالات متحده است.

افراد مبتلا به هپاتیت B یا C در مقایسه با سایر افراد سالم، در معرض خطر بسیار بالاتری برای ابتلا به سرطان کبد قرار دارند، چون هر دو نوعِ این بیماری می تواند به سیروز کبدی منجر شود.

برخی از بیماری های ارثی کبد مانند هموکروماتوز (زیادیِ آهن در خون) باعث سیروز می شوند و همچنین خطر ابتلا به سرطان کبد را افزایش می دهند.

سایر عوامل خطر برای ابتلا به سرطان کبد عبارت اند از:

 • دیابت نوع ۲: افراد مبتلا به دیابت، به خصوص اگر هپاتیت هم دارا باشند یا به طور منظم مقدار زیادی الکل مصرف کنند، بیشتر احتمال دارد که به سرطان کبد دچار شوند.
 • سابقه ی خانوادگی: اگر مادر، پدر، خواهر یا برادر یک فرد سرطان کبد داشته باشد، احتمال ابتلای او به این بیماری بیشتر از سایر افراد خواهد بود.
 • استفاده ی زیاد از الکل: مصرف الکل به طور منظم و در مقادیر زیاد، یکی از علل عمده ی سیروز در ایالات متحده است.

علائم سرطان کبد، علل، مراحل پیشرفت و روش های درمان آن علائم سرطان کبد، علل، مراحل پیشرفت و روش های درمان آن

 • قرارگیری طولانی مدت در معرض آفلاتوکسین: آفلاتوکسین ماده ای است که یک قارچ آن را می سازد. این ماده می تواند در گندم، بادام زمینی، ذرت، آجیل و سویای کپک زده (فاسد) وجود داشته باشد. خطر ابتلا به سرطان کبد فقط در اثر قرارگیری طولانی مدت در معرض این ماده افزایش می یابد. این مورد در کشورهای صنعتی چندان شایع نیست.
 • سیستم ایمنی ضعیف: افرادی با سیستم های ایمنی ضعیف – مانند کسانی که به اچ آی وی یا ایدز مبتلا هستند – پنج برابر بیشتر از افراد سالم احتمال دارد که به سرطان کبد دچار شوند.
 • چاقی: چاق بودن، خطر ابتلا به بسیاری از سرطان ها ازجمله سرطان کبد را افزایش می دهد.
 • جنسیت: مردان در مقایسه با زنان، بیشتر به سرطان کبد دچار می شوند. برخی از کارشناسان معتقدند که این مسئله به دلیل جنسیت نیست؛ بلکه به خاطر ویژگی های سبک زندگی است. مردان معمولا در مقایسه با زنان، بیشتر سیگار می کشند و الکل می نوشند.
 • سیگار کشیدن: افراد مبتلا به هپاتیت B یا C در صورت سیگار کشیدن، در معرض خطر بالاتری برای ابتلا به سرطان کبد قرار می گیرند.
 • آرسنیک: افرادی که به طور مرتب از چاه های آب حاوی سطوح طبیعی آرسنیک استفاده می کنند، ممکن است درنهایت در معرض خطر بسیار بالاتری برای ابتلا به چندین بیماری از جمله سرطان کبد قرار بگیرند.

کسانی که در معرض خطر بالای ابتلا به سرطان کبد قرار دارند، باید به طور منظم غربالگری و آزمایش های سرطان کبد را انجام بدهند. درمان سرطان کبد در صورتی که در مرحله ی اولیه تشخیص داده نشود، بسیار سخت تر خواهد بود. تنها راه برای تشخیص سرطان کبد در مراحل ابتدایی، از طریق غربالگری است، چون علائم این سرطان در مراحل اولیه بسیار خفیف بوده یا اصلا وجود ندارند.

این شامل افراد مبتلا به هپاتیت B و C، بیماران مبتلا به سیروز کبدی ناشی از الکل و آنهایی می شود که در نتیجه ی هموکروماتوز دچار سیروز شده اند.

چشم انداز

چشم انداز سرطان کبد، چندان جالب نیست، چون این بیماری اغلب در مرحله ی پایانی تشخیص داده می شود؛ یعنی در مرحله ای که سرطان قبلا به سایر ارگان ها یا بخش های دیگر کبد گسترش یافته است.

هرچه مرحله بندی سرطان کبد به مرحله ی ۴ نزدیک تر شود، شانس زنده ماندن (نرخ بقا) کاهش می یابد. نرخ بقای ۵ ساله در افرادی که بیماری شان در مرحله ی اولیه تشخیص داده شود، ۳۱ درصد است. با گسترش سرطان و پیشرفت آن به مراحل بعد، این نرخ بقا می تواند به ۳ درصد برسد. درمان سرطان کبد اغلب شامل جراحی های خطرناک است و احتمال بروز عوارض بسیار بالاست. این مورد نیز می تواند بر چشم انداز این بیماری تأثیر بگذارد.

تشخیص

تشخیص سرطان کبد در مرحله ی اولیه، شانس زنده ماندن را به طور چشمگیری بهبود می بخشد.

پزشک شما اول از همه برای رد هرگونه عوامل خطر بالقوه برای سرطان، سؤالاتی درباره ی سابقه ی پزشکی تان از شما خواهد کرد. سپس شما را معاینه می کند تا ببیند جایی از شکم تان ورم کرده یا سفیدی چشم هایتان زرد شده است یا نه. هر دوی اینها از نشانگرهای قوی مشکلات کبدی هستند.

پس از دیدن این نشانه ها اگر پزشک به سرطان کبد مشکوک باشد، آزمایشات دیگری انجام خواهد داد، ازجمله:

علائم سرطان کبد، علل، مراحل پیشرفت و روش های درمان آن علائم سرطان کبد، علل، مراحل پیشرفت و روش های درمان آن

 • تست های خون: اینها شامل آزمایش هایی برای بررسی نحوه ی لخته شدن خون، بررسی سطوح سایر مواد در خون و اندازه گیری میزان گلبول های قرمز، سفید و پلاکت ها هستند.
 • تست هایی برای تشخیص هپاتیت ویروسی: پزشک تان وجود ویروس هپاتیت B و C را در خون شما بررسی خواهد کرد.
 • اسکن های تصویربرداری: MRI و CT اسکن هر دو می توانند اندازه و میزان گسترش سرطان را نشان دهند.
 • بیوپسی:یک نمونه ی کوچک از بافت تومور برداشته و تجزیه وتحلیل می شود. این آنالیز می تواند نشان دهد که آیا یک تومور سرطانی است یا غیرسرطانی.
 • لاپاروسکوپی: این یک روش جراحی سرپایی است که با بیهوشی عمومی یا بی حسی موضعی انجام می شود. در این روش یک لوله ی بلند و انعطاف پذیر که در سر آن یک دوربین وصل شده است، از طریق برش کوچکی در شکم وارد بدن می شود. این روش به پزشک امکان می دهد که کبد و نواحی اطراف آن را به دقت مشاهده کند.

هنگامی که پزشک، مرحله، محل و نوع سرطان را تعیین کرد، قادر خواهد بود در مورد احتمال درمان مؤثر و مطمئن (بی خطر) آن تصمیم بگیرد. این، دوره ی درمان را مشخص می کند.

پیشگیری

سرطان کبد یک بیماری جدی است و نرخ بقا (شانس زنده ماندن) پایینی دارد. به همین دلیل باید تمام اقدامات لازم برای کاهش خطر ابتلا به سرطان کبد و افزایش شانس تشخیص آن در مراحل اولیه انجام شود.

هیچ راهی برای پیشگیری از سرطان کبد به طور کامل موجود نیست. با این حال اقدامات زیر ممکن است به کاهش خطر ابتلا به آن کمک کنند:

مصرف محدود الکل: مصرف مقادیر زیاد الکل به طور منظم می تواند در درازمدت، احتمال ابتلا به سیروز کبدی را افزایش دهد. این به نوبه ی خود احتمال بروز سرطان کبد را افزایش می دهد.

محدود کردن مصرف الکل یا ترک کردن آن به طور کامل می تواند خطر ابتلا به سرطان کبد را به طور چشمگیری کاهش دهد.

محدود کردن مصرف تنباکو نیز می تواند به پیشگیری از سرطان های کبد و سایر اعضای بدن کمک کند.

علائم سرطان کبد، علل، مراحل پیشرفت و روش های درمان آن علائم سرطان کبد، علل، مراحل پیشرفت و روش های درمان آن

واکسیناسیون هپاتیت B: افراد زیر باید واکسن هپاتیت B دریافت کنند:

 • افرادی که به مواد مخدر اعتیاد دارند و از سوزن های مشترک استفاده می کنند.
 • افرادی که با شُرکای جنسی پرخطر که در معرض خطر ابتلا به هپاتیت B هستند، روابط جنسی محافظت نشده دارند.
 • پرستاران، پزشکان، دندان پزشکان و سایر کارشناسان پزشکی که مشاغل آنها خطر آلوده شدن شان را افزایش می دهد.
 • افرادی که دائما به مسافرت می روند؛ به خصوص آنهایی که به مناطقی از جهان که هپاتیت B در آنجا شایع است، سفر می کنند.

هیچ راه قطعی برای پیشگیری از هپاتیت C و هیچ گونه واکسیناسیون برای آن موجود نیست. با این حال ممکن است استفاده از کاندوم در طول رابطه ی جنسی بتواند به کاهش خطر ابتلا به عفونت کمک کند.

حفظ وزن سالم: از آنجا که چاقی عاملی خطرساز است و بیماری کبد چرب می تواند به سرطان کبد و دیابت منجر شود، مراقبت از سلامت جسمی و توجه به وزن تان می تواند خطر ابتلا به سرطان کبد را کاهش دهد.

درمان بیماری های زمینه ای: برخی بیماری ها در ابتلا به سرطان کبد نقش دارند، مانند دیابت و هموکروماتوز. درمان این بیماری ها قبل از آنکه به سرطان کبد تبدیل شوند، می تواند خطر عوارض را کاهش دهد.

مقالات صوتی
علائم سرطان کبد، علل، مراحل پیشرفت و روش های درمان آن علائم سرطان کبد، علل، مراحل پیشرفت و روش های درمان آن
مجموعه صوتی پرطرفدارترین مقالات با موضوع علائم، پیشگیری و درمان بیماری ها

سلامتی ارزشمندترین دارایی انسان است

14000تومان 7000تومان

مشاهده محصول
.

منبع : chetor.com