آکاآپ: استرابیسم (انحراف چشم) در کودکان و بزرگسالان و راههای درمان

آکاآپ: استرابیسم یا انحراف چشم

به نقل از دکتر یادگاری جراح زیبایی چشم استرابیسم یا انحراف چشم، یک مشکل بینایی است که در آن، دو چشم هم زمان به یک نقطه نگاه نمی کنند. در اکثر مواقع، استرابیسم در اوایل کودکی و طفولیت مشاهده می شود. این مشکل را گاهی تحت عنوان انحراف چشم یا لوچی یا تاب داشتن چشم می شناسند.

عضلاتی که به چشم متصل هستند، به طور عادی همزمان با هم کار می کنند تا هر دو چشم را هم زمان و در یک جهت حرکت دهند. استرابیسم هنگامی رخ می دهد که عضلات چشم کارشان را به خوبی انجام ندهند و حرکات چشم را به طور هماهنگ کنترل نکنند. وقتی که عضلات چشم آن طور که باید کارشان را انجام ندهند، چشم ها ممکن است نامتقارن شوند و مغز ممکن است قادر به ادغام کردن چیزی که یک چشم می بیند با چیزی که چشم دیگر می بیند نباشد.

به ندرت پیش می آید که یک کودک، پس از ابتلا به استرابیسم، این مشکل با رشد کردن او شدیدتر شود. در صورت عدم اقدام برای درمان، انحراف چشم می تواند موجب مشکلاتی دائمی در دید شود. به طور مثال، اگر کودک از یک چشم خود، به خاطر هم تراز نبودن آن، استفاده نکند، ممکن است دچار ضعیفی در آن چشم شود.

علت ابتلا به استرابیسم چیست؟

استرابیسم (انحراف چشم) در کودکان و بزرگسالان و راههای درماناسترابیسم (انحراف چشم) در کودکان و بزرگسالان و راههای درمان
استرابیسم چیست

استرابیسم یا انحراف چشم در کودکی اغلب هیچ علتی ندارد، اگرچه بیشتر جنبه ی ارثی دارد. گاهی اوقات استرابیسم هنگامی به وجود می آید که چشم ها می خواهند مشکلات بینایی را مانند دوربینی و یا آب مروارید جبران کنند. عوامل دیگری که می توانند خطر ابتلای کودک به انحراف چشم را بالا ببرند شامل عارضه هایی می شود که روی عضلات و عصب ها تأثیر می گذارند، تولد زودتر از موعد، سندروم داون، صدمه به سر و مشکلاتی دیگر.

بزرگ سالان نیز ممکن است به خاطر آسیب به چشم ها یا مجاری خونی، دچار انحراف چشم شوند. از دست دادن بینایی، تومور چشمی یا تومور مغزی، بیماری گریوز، سکته ی قلبی و اختلالات مختلف عصبی و عضلانی نیز ممکن است باعث بروز استرابیسم در افراد بزرگ سال شود. (برگرفته از سایت زیبایی رازی)

علائم این بیماری چیست؟

به نقل از متخصصین کلینیک زیبایی پرشین شایع ترین علائم و نشانه های این بیماری عبارت اند از:

  • چشم ها هم زمان به یک جهت نگاه نمی کنند. (اگر چشمان کودکتان تنها کمی انحراف داشته باشد، ممکن است متوجه آن نشوید).
  • چشم ها هماهنگ با هم حرکت نمی کنند.
  • در نور روشن روز، یک چشم لوچ یا بسته می شود.
  • برای نگاه کردن به چیزی، کودک سر را تکان می دهد و یا در جهت آن جسم می چرخاند.
  • زل زدن به اشیاء (استرابیسم، مشاهده و درک عمیق را محدود می کند.)

کودکان بزرگ تر ممکن است از تاری دید، خشتگی چشم ها، حساسیت نسبت به نور یا دوبینی شکایت کنند. این علائم ممکن است کم و زیاد شوند و هنگامی که کودک خسته یا مریض است، بدتر شوند.

چشمان نوزادان ممکن است در ابتدا ناهماهنگ و انحراف دار باشند؛ اما در طی 3 تا 4 ماه، چشم ها می باشند هماهنگ شده باشند. در برخی موارد، ممکن است به خاطر تیغه ی پهن بینی چشمان کودک ناهماهنگ به نظر بیایند؛ اما اگر چشمان کودکتان بعد از 4 ماه کلاً هماهنگ نشدند، حتماً کودکتان را برای معاینه ی چشم نزد پزشک ببرید.

استرابیسم چگونه تشخیص داده می شود؟

استرابیسم (انحراف چشم) در کودکان و بزرگسالان و راههای درماناسترابیسم (انحراف چشم) در کودکان و بزرگسالان و راههای درمان
استرابیسم

اغلب اوقات، پزشک تنها با نگاه کردن به چشمان کودک می توانند تشخیص دهد که انحراف چشم دارد. وقتی که چشم ها هم زمان در یک جهت حرکت نمی کنند، کاملاً مشخص است.

پزشک از کودک می خواهد تا در حالی که هر کدام از چشم هایش پوشیده شده و سپس بازشده اند، به جسمی نگاه کند. با این کار پزشک می تواند ببیند که کدام چشم و تا چه حدی چقدر منحرف می شود و در چه شرایطی به طور غیرعادی منحرف می شود. این تست ها به پزشک کمک خواهند کرد تا متوجه شود که آیا کودک تنبلی چشم دارد یا خیر که این عارضه گاهی همراه با استرابیسم رخ می دهد.

درمان

استرابیسم (انحراف چشم) در کودکان و بزرگسالان و راههای درماناسترابیسم (انحراف چشم) در کودکان و بزرگسالان و راههای درمان
عمل جراحی روی عضلات چشم

رایج ترین درمان ها برای استرابیسم در بزرگ سالان یا کودکان عبارت اند از:

  • عینک: استفاده از عینک گاهی می تواند استرابیسم خفیف را درمان کند.
  • پچ (چشم بند) موقتی چشم که در صورتی که کودک تنبلی چشم داشته باشد، بر روی چشم قویتر قرار می گیرد. این کار موجب قوی تر شدن چشم ضعیف تر می شود و در نتیجه ممکن است انحراف چشم را برطرف کند. کودک شما برای چند هفته یا چند ماه، باید گاهی اوقات یا در همه وقت این پچ را روی چشم خود داشته باشد. (برگرفته از سایت فروش تجهیزات پزشکی رازی )
  • عمل جراحی روی عضلات چشم. این عمل اغلب تنها راه برای بهبود دید و هماهنگی بیشتر چشم ها می باشد. این جراحی ممکن است به بیشتر از یک بار عمل نیاز داشته باشد و کودک ممکن است همچنان نیاز به عینک داشته باشد.

درمانهای دیگر شامل داروها و تمرینات چشمی می باشد. درمان استرابیسم باید در اسرع وقت انجام شود. به طور کلی، هر چه در هنگام شروع درمان، سن کودک کمتر باشد، شانس اصلاح این مشکل بیشتر خواهد بود. همچنین ادامه دادن مراجعات پزشکی برای مشکل کودکتان بسیار حائز اهمیت است.

.

منبع : 7ganj.org