آکاایران: دویدن یکی از معمول ترین فعالیت های ورزشی برای حفظ سلامت و تناسب اندام است. اکنون محققان پژوهشگاه رویان با آزمایش انواع روش های دویدن بر روی 48 موش نر بالغ توانستند بهترین روش دویدن برای چربی سوزی را شناسایی کنند.

همواره پزشکان حوزه سلامت به مردم پیشنهاد می کنند که برای دستیابی به تناسب اندام و حفظ سلامتی خود می بایست تمرینات ورزشی را انجام دهند. تمامی افراد می توانند برای اهداف گوناگون چون تقویت بدن یا چربی سوزی از روش های تمرینی مختلفی استفاده کنند، اما دویدن یکی از معمول ترین و ساده ترین فعالیت های ورزشی محسوب می شود که برای حفظ سلامت فواید زیادی دارد.

همواره پاسخ به این سوال که چه نوع از دویدن می تواند در چربی سوزی افراد تاثیر بیشتری داشته باشد به موضوع جذاب محققان تبدیل شده است، اما حالا محققان پژوهشگاه رویان انواع دویدن تند و عادی در سطح های مختلف چون سربالایی، سراشیبی و فاقد شیب را آزمایش کردند و پس از مقایسه نتایج با ژن های مربوط به متابولیسم و چربی سوزی در حیوان مدل آزمایشگاهی توانستند پاسخ این پرسش را پیدا کنند.

آزمایش بهترین روش دویدن برای چربی سوزی

محققان پژوهشگاه رویان برای این پژوهش 48 موش نر بالغ را به صورت تصادفی در 8 گروه مختلف شامل دویدن سریع در سربالایی با شیب 15 درجه، دویدن سریع در سطح فاقد شیب، گروه کنترل حاد فاقد ورزش، دویدن سریع در سراشیبی با شیب منهای 15 درجه، دویدن آرام و طولانی در سراشیبی با شیب منهای 15 درجه، دویدن آرام و طولانی در سربالایی با شیب 15 درجه، دویدن آرام و طولانی در سطح فاقد شیب و گروه کنترل مزمن فاقد ورزش دسته بندی کردند.

آکاایران: بهترین روش دویدن برای چربی سوزی شناسایی شد

دویدن در سراشیبی بهتر است

بر اساس گزارش منتشر شده ژن های مربوط به متابولیسم و چربی سوزی در تمام گروه هایی که ورزش های مختلف را انجام داده بودند به میزان قابل توجهی افزایش یافت کرد، اما نتایج دویدن در سراشیبی نسبت به دویدن در سربالایی و در سطح فاقد شیب بسیار بهتر بود. از این رو دویدن در سراشیبی بهترین نوع دویدن برای چربی سوزی محسوب می شود. گفتنی است این پژوهش توسط مهدی دهقانی، دکتر کامران قائدی، دکتر محمد حسین نصر اصفهانی و همکارانشان در پژوهشگاه رویان انجام شد و نتایج این پژوهش نیز در مجله بین المللی Gene به چاپ رسید.

منبعmehrnews
.

منبع : gadgetnews.ir