آکاایران: مجموعه: اخبار پزشکی
تاریخ انتشار : دوشنبه, 01 بهمن 1397 17:47

آکاایران: مصرف نوشابه پس از ورزش به کلیه ها آسیب می زند

بررسی ها نشان می دهد مصرف نوشابه پس از ورزش کردن به کلیه ها آسیب می زند.

 

نوشابه های کافئین دار که سرشار از فروکتوز هستند در تمامی نقاط جهان شناخته شده اند. نقش این نوشیدنی ها در بحران های چاقی و دیابت مورد انتقاد بوده و نتایج بررسی اخیر حاکی از خطر دیگری است که مصرف این نوشیدنی ها برای سلامتی به همراه دارد.

 

گروهی از متخصصان تغذیه و سلامت در آمریکا به تازگی تاثیر مصرف نوشابه را بر سلامت کلیه ها موقع ورزش کردن و پس از آن مورد ارزیابی قرار دادند.

 

زمانیکه در محیط های گرم ورزش می کنیم جریان خون در کلیه ها کاهش پیدا می کند این شرایط  به تنظیم فشار خون و ذخیره آب بدن کمک می کند. این واکنش طبیعی به حساب می آید و با خطری همراه نیست. اما در شرایط بالینی افت ناگهانی جریان خون در کلیه ها به نارسایی حاد کلیه ها منجر می شود زیرا با کاهش اکسیژن دریافتی بافت ها همراه است.

 

به گزارش مدیکال نیوز تودی، پیش تر نیز نتایج مطالعات حاکی از آن بوده که ورزش کردن به طور کلی و به ویژه در دماهای بالا شاخص های نارسایی حاد کلیه ها را افزایش می دهد. همچنین نتایج بدست آمده در بررسی اخیر نشان می دهد مصرف نوشابه های سرشار از فروکتوز خطر نارسایی حاد کلیه ها را در موش هایی که دچار کمبود آب هستند، افزایش می دهد.

 


.

منبع :