آکاایران: مجموعه: اخبار پزشکی
تاریخ انتشار : سه شنبه, 13 فروردین 1398 08:25

آکاایران: مادران چاق موجب بروز مشکلات قلبی نوزادشان می شوند

محققان دریافتند رژیم غذایی پرچرب و پرقند در موش های مادر قبل و در طول بارداری موجب بروز مشکلات قلبی در نوزادشان می شود.

به گزارش مهر، محققان دانشکده پزشکی دانشگاه واشنگتن دریافتند تغییرات قلبی ناشی از رژیم غذایی در نوزاد، تنها از مادر به نوزاد منتقل نمی شود. بلکه نوزاد نر یک مادر چاق که با یک ماده سالم تغذیه شده با رژیم غذایی نرمال جفت گیری می کند هم مشکلات مشابه قلبی را منتقل می نماید.

 

نکته قابل توجه این است که محققان دریافتند مشکلات قلبی چندنسلی، حتی زمانیکه نوزاد موش چاق نبوده و در طول زندگی اش رژیم غذایی عادی داشته باشد، همچنان وجود دارد.

 

محققان همچنین از روش باروری درون آزمایشگاهی (IVF) برای کاشت تخم های بارورشده از موش های چاق به درون موش های دارای وزن نرمال استفاده کرده و آنها را باردار کردند. مشخص شد نوزاد این موش ها هم دارای نقایص قلبی بودند که اثبات کننده این مطلب است که مشکلات قلبی به تخمک اصلی و اولیه از مادر تغذیه شده با رژیم غذایی شیرین و پرچرب مربوط می شود و صرفاً مرتبط به عوامل محیطی در طول بارداری یا شیردهی نمی شود.

 

محققان معتقدند ایجاد نقص در میتوکندری قلب احتمالاً ناشی از تغییرات اپی ژنتیک در DNA تخمک های مادر چاق است. طبق فرضیه محققان، این تغییرات اپی ژنتیک در تخمک در تمامی سلول های نوزاد، از جمله در سیستم تناسلی آنها، وجود دارد.

 

 

.

منبع : beytoote.com