آکاایران: حریرچی گفت: هموطنان بالای ۳۰ سال باید فشار خون خود را به طور مرتب اندازه گیری و کنترل کنند و از پزشک بخواهند با هر مراجعه حتما فشار خونشان را اندازه گیری کند.

به گزارش  حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، ایرج حریرچی معاون کل وزارت بهداشت درباره بسیج ملی فشار خون با اشاره به اینکه، پرفشاری خون یکی از عوامل بسیار مهم بیماری زایی در جهان و از جمله ایران است، اظهار کرد: متاسفانه درصد بالایی از افراد از پرفشاری خون خود بی اطلاعند و حدود ۴۰ تا ۶۰ درصد هم کسانی هستند که از پرفشاری خون خود مطلعند، اما کنترل نمی‌کنند و تلاشی برای تغییر سبک زندگی و یا مراقبت‌های بهداشتی درمانی لازم انجام نمی‌دهند.

وی در ادامه افزود: بسیج ملی فشار خون از اول خرداد شروع شده و تا ساعت ۱۰ و نیم شب گذشته فشار خون تعداد ۲۲ میلیون و ۹۴۹ هزار نفر را اندازه گرفتیم که ۴۲۴ هزار نفر (حدود ۲ درصد) خودشان در سامانه خوداظهاری فشار خون بسیج ملی اندازه گرفته و ثبت کردند و ۶ میلیون نفر از هموطنان با مراجعه به ایستگاه‌های ثابت و سیار سنجش فشار خون در سراسر کشور، فشار خون خود را اندازه گیری کرده اند.

معاون کل وزارت بهداشت تصریح کرد: از تعداد افرادی که فشار خون آن‌ها اندازه گیری شده است، ۹.۲ دهم درصد (دو میلیون و ۸۷ هزار و ۳۴۹ نفر) دچار پرفشاری خون بودند که از آن بی اطلاع بوده اند.

حریرچی همچنین از هموطنان بالای ۳۰ سال خواست که فشار خون خود را به طور مرتب اندازه گیری و کنترل کنند و به هر دلیلی که به مراکز درمانی مراجعه می‌کنند، از پزشک درخواست کنند که حتما فشار خون شان را اندازه گیری کند تا درصورت مشاهده پرفشاری خون، اقدامات درمانی و اصلاح سبک زندگی انجام شود.

مصرف نمک ایرانیان تقریبا سه برابر متوسط جهانی است

وی در ادامه بیان کرد: پرفشاری خون را قاتل خاموش نامیده اند؛ چراکه منجر به مرگ افراد بسیاری می‌شود و اقدام اصلی و مهم برای مهار این معضل، تغییر و اصلاح سبک زندگی و نحوه تغذیه افراد است. در حال حاضر، میزان مصرف نمک ایرانیان تقریبا سه برابر متوسط جهانی است که نیمی از این نمک مصرفی از نان حاصل می‌شود و مابقی از غذا‌های فرآوری شده و کارخانه‌ای است.

معاون کل وزارت بهداشت از رسانه‌های خواست تا درخصوص کاهش مصرف نمک اطلاع رسانی کنند و در این راستا حتی پویشی درخصوص حذف نمکدان از سر سفره هم می‌تواند نقش بسیار مهمی در کاهش مصرف نمک داشته باشد.

وی افزود: پیرو صحبت‌های انجام شده با نانوایی‌ها در یک سال اخیر ۱۰ درصد از نمک نان کاهش یافته و همچنین ۱۰ درصد هم میزان نمک مواد غذایی فرآوری شده و کارخانه‌ای نیز کاهش داشته است.

معاون کل وزارت بهداشت ضمن توصیه به همه هموطنان برای مراجعه به مراکز بهداشتی، درمانی و ایستگاه‌ها برای سنجش فشار خون اظهار کرد: تمام مراکز جامع سلامت شهری و روستایی، پایگاه‌های سلامت، خانه‌های بهداشت و ایستگاه‌های ثابت و سیار در سراسر کشور تا روز شنبه ۱۵ تیر ماه آماده سنجش فشارخون هموطنان هستند.

انتهای پیام/

.

منبع : https:yjc.ir