آکاایران: قربانی گفت: دارو های تولید داخل تمامی استاندارد های بین المللی را دارا هستند و ۱۰۰ درصد مارکتینگ بازار روسیه را کسب کرده اند.

آکاایران: کمبود پزشک عمومی در مناطق محروم/ ۱۰۰ درصد مارکتینگ بازار روسیه در اختیار دارو های ایرانی است

علیرضا قربانی نایب رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، اظهار کرد: خوشبختانه امروزه تعداد فارغ التحصیلان رشته‌های پزشکی در سطح کشور به یک استاندارد بین المللی رسیده است به طوری که بیش از ۵۴ دانشکده پزشکی، ۱۹۰ دانشکده پرستاری و بیش از ۵۰ دانشگاه پزشکی در کشور مشغول به تربیت نیرو هستند.
وی ادامه داد: امروزه در رشته‌های پزشکی عمومی و تخصصی با استاندارد‌های بین المللی کمی فاصله داریم و کشور نیاز جدی و ضروری به تربیت نیروی متخصص به خصوص در رشته پزشکی عمومی دارد.
نائب رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس تاکید کرد: توزیع نیروی انسانی متخصص در حوزه‌های مختلف به خصوص در مناطق کم برخوردار به خوبی و با برنامه ریزی دقیقی انجام نشده است به همین دلیل کمبود پزشک در برخی از مناطق ایران دیده می‌شود.

راهکار وزارت بهداشت برای مقابله با کمبود پزشک در مناطق محروم

وی بیان کرد: وزارت بهداشت باید ساز و کار مناسبی را برای ماندگاری پزشکان و تربیت نیروی متخصص در مناطق کم برخوردار و محروم ایجاد کند تا این افراد بعد از انجام تعهد خود در همان مناطق بمانند، خوشبختانه در حال حاضر طرح ۳۰ درصد مازاد ظرفیت برای مناطق محروم و ماندگاری پزشکان به تصویب رسیده است و این طرح کمک می‌کند تا پزشکان برای انجام تعهدشان در مناطق بومی خود حضور دارا باشند.
 
نائب رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس افزود: بر اساس طرح پذیرش ۳۰ درصد ظرفیت مازاد ویژه افراد بومی فارغ التحصیلان رشته‌های پزشکی باید ۳ برابر مدت تحصیل یعنی ۲۱ سال در مناطق بومی خود مشغول به ارائه خدمات درمانی به مراجعه دهندگان باشند.
قربانی ادامه داد: یکی از مشکلات ما در حوزه پزشکی کمبود نیروی متخصص زن در حوزه‌هایی مانند رادیولوژی و متخصص زنان در مناطق کم برخوردار است که باعث می‌شود تا بیماران زن برای  سونوگرافی و رادیولوژی به مناطق دیگری مراجعه کنند.
قربانی با اشاره به تامین داروی بیماران خاص ادامه داد: داروی بیماران خاص اغلب وارداتی و بسیار گران قیمت هستند و خوشبختانه دارو‌های تولید داخل از نظر کیفیت تمامی استاندارد‌های بین المللی را دارا هستند و داروی ایرانی ۱۰۰ درصد مارکتینگ بازار روسیه را کسب کرده است.
وی گفت: امروزه ۹۷ درصد از دارو‌های مورد نیاز مردمبه صورت داخلی تولید و توزیع می‌شود و فقط در حدود ۳ درصد دارو‌های خاص از خارج از کشور وارد می‌شود که امیدوارم هر چه سریعتر دانشمندان جوان ایرانی بتوانند دانش تولید این دارو‌ها را فرا بگیرند.

انتهای پیام/
.

منبع : https:yjc.ir