به نقل از آکاایران: پدومتر یا گام شمار دستگاهی بسیار کوچک٬ سبک و کم حجم می باشد ,که با وصل شدن به کمرشما در هنگام پیاده روی برای شمارش تعداد گام هایتان در طی روز به کار می رود. با ما همراه شوید و این مقاله را مطالعه کنید تا با این دستگاه بیشتر آشنا شوید.

گام شمار

آکاایران: علت اهمیت شمارش گام ها در این است ,که با ضرب کردن تعداد گام در طول گام می توان میزان مسافت پیموده شد را محاسبه کرد. و همین طور میزان کالری مصرف شده نیز قابل محاسبه است . از آنجا که هر فرد باید در طول روز مقدار کالری مشخصی را برای حفظ سلامتی بسوزاند ، از پدومتر به عنوان دستگاه کنترل کننده وضعیت سلامت در حین پیاده روی استفاده می شود. 

متخصصین تغذیه وتندرستی حداقل 10000 قدم راه رفتن در روز را برای سلامتی ضروری می دانند. 

استفاده از قدم شمار در کشور هایی مثل انگلستان, امریکا, استرالیا, فرانسه و ژاپن بعنوان وسیله ای بی خطر برای پیشگیری وگریز از چاقی بخصوص در کودکان پیشنهاد شده است.در برخی کشورها واحد سلامت شهرداریها ,قدم شمار را به همراه جدولی یرای ثبت روزانه قدم ها ومیانگین هفتگی در اختیار مردم قرار می دهند,در تعیین اهداف سلامتی زندگی استفاده از قدم شمار توصیه شده است.طبق تحقیقات کسانی که از قدم شمار استفاده می کنند ,انگیزه بیشتری برای راه رفتن دارند.  این ویسله بخصوص برای بیماران قلبی ,دیابتی وافرادی که مایل به کاهش وزن هستند مناسب است. قدم شمار برای خانم های خانه دار هنگام انجام کارهای روزمره بسیار مناسب است. 

راهنمای استفاده از قدم شمار: 

طبق دستورالعمل داخل جعبه ,دستگاه را به مسافت یک قدم خود بهCm و وزن خود بهKg تنظیم نمایید. 

قدم شمار را به کمربند یا کمر شلوار خود به صورت عمودی در جلوی استخوان لگن متصل کنید. 

با هر حرکت لگن به طرف بالا وپایین,قدم شمار یک قدم ثبت می کند . 

همچنین سایر حرکات روزانه مثل خم شدن ,بالاوپایین رفتن از پله ودویدن را هم که در فعالتر بودن فرد موثر است ,ثبت می کند. 

تعداد 2000 قدم معادل (حدود 1,5 کیلومتر) و10,000 قدم (حدود 8 کیلومتر) می باشد.فردی که 10,000 قدم در روز راه می رود با توجه به وزن خود حدود 2000تا 3500 کالری در هفته می سوزاند ,در صورتیکه مثل سابق به غذا خوردن ادامه دهد (بدون رژیم غذایی) 0.3تا 0.5 کیلو کاهش وزن در4 هفته خواهد داشت. 

با تنظیم میزان کالری مصرفی خود و تعداد قدم هایتان می توانید به وزن ایده آل خود دست پیدا کنید ودر وزن مورد نظز خود باقی بمانید.

مزایای استفاده از پدومتر

۱- آشکار کردن سطح فعالیت های فیزیکی و بدنی شما

۲- فراهم کردن یک روش اندازه گیری نوین برای حرکات شما و رسیدن به تندرستی

۳- ایجاد کردن انگیزه قوی در شما در هنگام پیاده روی همراه با ایجاد قدرت تحمل و استقامت

۴- ایجاد کردن حالت روحی و روانی بهتر در هنگام پیاده روی

۵- ایجاد حالت نشاط و شادابی

6 - بهبود جریان گردش خون و جلوگیری از افزایش کلسترول و بیماریهای قلبی ٬عروقی

7 - افزایش دادن سطح انرژی بدن

8 - تفکر مثبت در جهت رسیدن به هدف

9 - تشویق به ورزش

این دستگاه با ایجاد انگیزه قوی باعث می گردد که در پایان هر پیاده روی و کنترل آیتم های مربوطه شما را در رسیدن به هدف یاری نماید.

گردآوری: بخش سلامت آکاایران