به نقل از آکاایران: سینه پهلو یا ذات الریه وضعیت التهابی ریه است که عمدتاً کیسه های میکروسکوپی هوا موسوم به آلوئول ها را تحت تأثیر قرار می دهد. درواقع ذات الریه عفونتی است که منجر به التهاب و پرشدن فضاهای داخل ریه و مجاری هوایی از مایع می گردد. به دنبال ایجاد عفونت، گلبول های سفید به طرف ریه ها حرکت می کنند تا با عفونت مبارزه نمایند. اما این جریان منجر به بروز اختلال در عملکرد اصلی ریه یعنی دریافت اکسیژن از هوا و انتقال آن به سیستم گردش خون می گردد.

ذات الریه یا سینه پهلو

آکاایران: اگر حواسمان نباشد با سرد شدن هوا ممکن است در یک چشم به هم زدن سینه پهلو شویم. سینه پهلو یا ذات الریه بیماری ای است که قدمت شناخت آن به ۴۷۰ سال پیش از میلاد برمی گردد. با این حال، هنوز درمانی قطعی برای این بیماری وجود ندارد و هر سال چهار تا پنج میلیون کودک زیر پنج سال در دنیا بر اثر این بیماری جان خود را از دست می دهند. ایران هم از این آمار مستثنا نیست.

در بیشتر موارد یک سینه پهلو یا عفونت ریه با یک سرماخوردگی شروع می شود، حتی بعضی به دلیل این که به سرماخوردگی های مقطعی و سرفه های طولانی مدت عادت کرده اند، از ابتلایشان به سینه پهلو خبر ندارند و فکر می کنند سرفه جزئی از زندگی شان است، اما سرفه علامت یک بیماری تنفسی است. تکرار تنفس در کودکان و درد قفسه سینه یا سرفه های خلط دار در بزرگسالان از عواملی است که می تواند نشان دهنده یک بیماری تنفسی باشد که باید جدی گرفته شود. معمولا باید با استفاده از روش های تشخیصی مانند رادیولوژی دلیل اصلی این مشکل مشخص شود. بیماران باید زیر نظر پزشک، درمانشان را هفت تا ده روز ادامه دهند. بعضی اوقات بیماران از پزشکی به پزشک دیگر مراجعه می کنند و درمان های متفاوتی می گیرند. این کار باعث می شود سرا نجام میکروب به آنتی بیوتیک های مختلف مقاوم شود. بنابراین تا حدی خود بیماران در طولانی و دشوار شدن درمان مقصرند.

یک هفته پس از آغاز بیماری در حدود یک سوم از بیماران دچار افزایش تعداد گلبول های سفید خون  می شوند. دوره بیماری بین چند روز تا یک ماه و گاهی هم بیشتر ادامه خواهد داشت.

علت بیماری

میکروب های متفاوتی عامل ذات الریه هستند. اگرچه بعضی از این میکروب ها شایع و تشخیص آنها آسان است، اما در مواردی تشخیص عامل بیماری بسیار مشکل می باشد. عفونت ریه می تواند در اثر باکتری ،ویروس یا قارچ ایجاد شود. در اغلب موارد باکتری ها عامل اصلی ایجاد بیماری هستند.

علائم بیماری

ذات الریه بسته به عامل ایجادکننده می تواند علائم مختلفی داشته باشد. تب، درد قفسه سینه، سرفه، کاهش اشتها و ضعف علائم اصلی بیماری هستند.سرفه در ابتدا ممکن است خشک باشد، اما یک تا دو روز بعد سرفه خلط دار می شود. خلط معمولا زرد رنگ است و ممکن است رگه های خونی داشته باشد.تنفس بیمار سریع و سطحی می شود و ممکن است بیمار به نفس نفس زدن بیفتد. در موارد شدید اکسیژن رسانی کاهش می یابد و ممکن است علائم کمبود اکسیژن در فرد بروز کند.

تنفس عمیق یا سرفه ممکن است منجر به ایجاد درد عمقی در قفسه سینه شود. این علامت ممکن است نشان دهنده گسترش عفونت به پرده پوشاننده ریه ها باشد. علائم شایع آن عبارتند از: سرفه، درد قفسه سینه، تب، و اشکال در تنفس. ابزار تشخیصی آن شامل استفاده از اشعه ایکس و کشت خلط است. واکسن هایی برای جلوگیری از انواع خاصی از سینه پهلو در دسترس می باشد. درمان بستگی به علت زمینه ای دارد. سینه پهلو باکتریایی با آنتی بیوتیک درمان می شود. اگر سینه پهلو شدید باشد، معمولاً فرد مبتلا در بیمارستان بستری می گردد.

درمان بیماری کاملا با توجه به علت آن انجام می شود. گاهی بیمار به صورت سرپایی درمان می شود و گاهی نیاز به بستری شدن در بیمارستان دارد. البته در اکثر بیماران درمان این عفونت در منزل انجام می گیرد.

مصرف داروهای ضد باکتری، ضدویروس یا ضد قارچ به صورت خوراکی یا تزریقی، فیزیوتراپی قفسه سینه و در مواردی اکسیژن، درمان های اصلی بیماری محسوب می شوند.

برای درد خفیف، تب و احتقان ممکن است از داروهایی نظیر استامینوفن یا قطره های بینی، اسپری ها یا قرص های ضداحتقان استفاده شود.بیماران می توانند از یک دستگاه مرطوب کننده با بخار سرد برای مرطوب کردن هوا استفاده کنند. برای تخفیف درد سینه می توان از یک بالشتک گرم کننده یا کمپرس گرم بر روی قفسه سینه استفاده کرد. پزشکان توصیه می کنند برای کمک به تخلیه ترشحات ریوی (خلط)، بیمار سرفه کند و تنفس عمیق بکشد.

گرداوری: بخش سلامت آکاایران