آکاایران: آبسه کیسه‌ای حاوی مایعات چرکی است که در اطراف ریشه‌ی دندان عفونی‌شده ایجاد می‌شود و سن‌وسال هم نمی‌شناسد. اگر دندان‌تان آبسه کرده است، حواس‌تان باشد که آبسه‌ دندان به‌خودی‌خود درمان نمی‌شود، در این مقاله از مجموعه مقالات پزشکی آکاایران تصمیم داریم نسخه های گیاهی و روش های خانگی برای درمان عفونت و آبسه دندان را اموزش بدهیم. با ما همراه باشید.

آبسه دندان چیست؟

آبسه دندان، عفونتی است که به علت پوسیدگی دندانی، بیماری پریودنتال یا یک ترک دندانی بوجود می آید. این عوارض می توانند اجازه ورود باکتری ها به داخل پالپ ( بافت نرم دندان  شامل اعصاب، عروق خونی و بافت همبندی) را داده و منجربه مرگ پالپ شوند.

هنگامی که چرک در نوک ریشه دندان در استخوان فک تشکیل شود، یک پاکت چرکی  به نام آبسه را ایجاد می نماید. در صورتی که آبسه دندان درمان نشود، می تواند منجربه یک عفونت شدید در استخوان فک، دندانها و بافت های مجاورگردد.

 

مکانیسم آبسه دندان :

Image result for ‫مکانیسم آبسه دندان :‬‎

منطقه محدودی از چرک ناشی از عفونت باکتریایی است سیستم ایمنی بدن به عفونت واکنش نشان می دهد گلبول های سفید خون را به محلول عفونت می فرستد تا به مقابله با آن بپردازد. چرک مخلوطی از سلولهای مرده و زنده خون آنزیم ها و بقایای تخریب شده سلول ها و بافت هاست وقتی که راهی برای خروج چرک وجود داشته باشد آبسه دندان تشکیل می شود.

 

آبسه ها در هر جای بدن می توانند تشکیل شوند در دهان آبسه ها در بافت لثه یا در ریشه های دندان و بافت های اطراف دندان تشکیل می شود. علت آن می تواند تروما (غذا یا بقایای جمع شده در عمق لثه) باکتری ها ( که وارد فضای پالپ شده اند) یا یک پاکت پریودنتالی عمیق باشد.

 

افراد با مقاومت کم بدن در معرض تشکیل بیشتر آبسه ها هستند. در ابتدا آبسه دندان ممکن است موجب سردرد شود که می تواند شدید باشد.هنگام آبسه دندان عصب دندان می تواند عفونی شود عفونت از لثه گذشته و در دهان باز شود وقتی آبسه به دهان راه باز می کند درد کاهش می یابد اما درمان دندانپزشکی بایستی انجام شود.

 

علل آبسه دندان

آبسه دندان در بارداری

آبسه دندان می تواند باعث حساس شدن دندان آسیب دیده شود

 

هنگامی که داخل دندان شما آسیب می بیند، امکان دارد باکتری ها به این ناحیه وارد شده و باعث ایجاد عفونت شوند. گاهی اوقات شما یک ناحیه متورم پر از چرک را (پوسته ضخیم محتوی مایعی به رنگ سفید مایل به زرد) را در این زمان مشاهده می کنید. اگر امکان خارج کردن چرک از محل آن وجود نداشته باشد، ناحیه مورد نظر به تدریج متورم تر و دردناک تر خواهد شد و در اصطلاح به این مشکل آبسه دندان می گویند. آبسه  دندان یک پوشش را در اطراف چرک ایجاد می کند، با این کار بدن شما سعی می کند از پخش شدن عفونت ایجاد شده در سایر اعضا جلوگیری کند.

معمولاً در بسیاری از موارد، آبسه لثه و دندان بسیار سریع تشکیل می شود، گاهی اوقات حتی در طول یک یا دو روز پس از شروع عفونت ایجاد می شود.

 

عوامل موثر در ایجاد آبسه دندان

درمان خانگی آبسه دندان

مصرف زیاد شکلات خطر ابتلا به آبسه دندان را افزایش می دهد

 

عوامل زیر خطر ابتلا به آبسه دندان را افزایش می دهند:

◊ عدم رعایت بهداشت دهان و دندان: مراقبت نکردن صحیح از دندان ها و لثه ها، مثل مسواک نزدن روزانه دندان ها و نکشیدن نخ دندان، خطر ابتلا به پوسیدگی دندان، بیماری های لثه، آبسه دندان و سایر مشکلات دهان و دندان را افزایش می دهد.

 

مصرف زیاد مواد شیرین:خوردن و نوشیدن مکرر مواد غذایی شیرین مثل شیرینی ها، شکلات، نوشابه و ... باعث پوسیدگی دندان و در نتیجه آبسه دندان می شود.

 

انواع آبسه دندان

درمان خانگی آبسه دندان عقل

امکان درمان آبسه دندان به صورت خود به خود وجود ندارد

 

1- آبسه لثه (که در اصطلاح آبسه پریودنتال نامیده می شود):

معمولاً آبسه لثه باعث می شود یک عفونت در فضای بین دندان و لثه ایجاد شود. این عفونت ناشی از آبسه لثه ممکن است در اثر گیر افتادن مواد غذایی بین لثه و دندان ایجاد شود. افرادی که به بیماری پیشرفته پریودنتال مبتلا هستند، باکتری در زیر لثه و در محل استخوان نیز تشکیل شود.

 

2-  آبسه مربوط به دندان (که در اصطلاح آبسه پری اپیکال نامیده می شود):

آبسه دندان، در داخل دندان تشکیل می شود. این مشکل زمانی روی می دهد که عصب دندان مرده یا از بین رفته باشد. این نوع از آبسه دندان در سر ریشه دندان ایجاد می شود. سپس عفونت ایجاد شده به استخوان اطراف دندان نیز سرایت کرده و در استخوان پخش می گردد.

 

این مشکل در اکثر موارد دردناک است و به همین خاطر افراد سریعاً برای درمان آبسه دندان و دهان به دندان پزشک مراجعه می نمایند. گاهی اوقات عفونت ایجاد شده درد ندارد یا درد به نسبت کمی دارد. اگر آبسه دندان درمان نشده و به حال خود رها شود، عفونت می تواند برای چند ماه یا حتی چند سال باقی بماند. در حقیقت امکان درمان آبسه دندان به صورت خود به خود وجود ندارد و به همین خاطر نباید علائم آبسه دندان نادیده گرفته شود.

 

علائم آبسه دندان

درمان گیاهی آبسه دندان

از علائم آبسه دندان، می توان به ایجاد ورم در لثه و بالا رفتن دمای بدن اشاره کرد

 

آبسه دندان در همه افرادی که برای درمان مناسب یک دندان ترک خورده یا شکسته، ریشه های در معرض آسیب یا پوسیدگی عمیق دندان خود اقدام نمی کنند،ایجاد می شود، آبسه دندان در کودکان نیز می تواند بروز یابد.

 

افرادی که برای مدت طولانی به دندان پزشک مراجعه نمی کنند، به خاطر عدم دریافت درمان مناسب برای پوسیدگی های ایجاد شده در دهان تحت تاثیر عواملی همچون رعایت نکردن مناسب بهداشت دهان و مصرف زیاد شکر در رژیم غذایی یا محدودیت های مالی احتمالی، مستعد ابتلا به آبسه دندانی هستند.

 

افراد مبتلا به دیابت، بیماری خود ایمنی، یا کسانی که از شیمی درمانی برای درمان سرطان استفاده می کنند یا داروهای خاص که باعث ضعیف شدن سیستم ایمنی بدن می شود مصرف می نمایند، با درصد بالاتر به بیماری آبسه دندان مبتلا می شوند. علایم آبسه دندان شامل یک یا چند مورد از موارد زیر است:

از علائم آبسه دندان درد (درد دندان) که به سرعت تشدید می شود است. این درد می تواند شدید و ضربانی باشد.

 

  ایجاد ورم در لثه که می تواند باعث حساس شدن آن شود نیز از نشانه های آبسه دندان است.

 

ورم صورت. پوست روی آبسه دندان ممکن است قرمز و متورم شود.

 

آبسه دندان می تواند باعث حساس شدن دندان آسیب دیده شود که حتی در صورت تماس با اجسام خارجی می تواند با لق شدن دندان در دهان همراه شود.

 

یکی از علائم آبسه دندان، بالا رفتن دمای بدن (تب) و احساس ناخوشی عمومی در بدن می باشد.

 

در موارد جدی، ممکن است هنگام ابتلا به آبسه دندان، عضلات فک دچار اسپاسم و گرفتگی شوند.

 

عوارض آبسه دندان

آبسه دندان بدون درمان دندانپزشکی، بهبود نمی یابد.

اگر آبسه دندان پاره شود، درد دندان خیلی کم می شود، ولی همچنان نیاز به درمان دندانپزشکی دارد.

اگر چرک آبسه دندان خالی نشود، عفونت به سمت فک و سایر قسمت های سر و گردن میرود. حتی ممکن است فرد دچار عفونت خون (سپسیس) شود که عفونتی کشنده است و در تمام بدن پخش می شود.

 

اگر سیستم ایمنی بدن شما ضعیف باشد و آبسه دندان خود را با مراجعه به دندانپزشک درمان نکنید، خطر ابتلای شما به عفونت گسترده بدن بیشتر از بقیه است.

 

تشخیص آبسه دندان

درمان خانگی آبسه دندان ولثه

آبسه دندان بدون درمان دندانپزشکی، بهبود نمی یابد

 

معمولاً دندان پزشک برای تشخیص آبسه دندان و لثه ابتدا وضعیت دهان شما را بررسی میکند. در این رابطه دندان پزشک ممکن است ناحیه متورم لثه یا آبسه دندان را فشار دهد. علاوه بر این ممکن است عصب (پالپ) دندان آسیب دیده بررسی شود تا زنده بودن آن مشخص شود. معاینه پالپ دندان می تواند شامل فعالیت های زیر باشد:

* ضربه زدن آهسته به دندان

* آزمون دما

* استفاده از ابزار معاینه الکتریکی

بهترین نسخه های گیاهی طب سنتی برای درمان آبسه و عفونت دندان و لثه

آب گریپ فروت موثر در درمان آبسه دندان:

آب گریپ فروت یکی از راه های موثر برای کمک به درمان آبسه دندان است. آب گریپ فروت حاوی مقادیر بالایی از ویتامین C و سایر مواد معدنی است که به بدن ما کمک می کند تا با باکتری ها مبارزه کند. بنابراین، گریپ فروت نیز یکی از موثرترین درمان های خانگی برای آبسه دندان است.

برای اعمال این درمان، لطفا مراحل زیر را دنبال کنید:

 1. 1 گریپ فروت و 3 قاشق غذاخوری عسل آماده کنید.
 2. گریپ فروت را در دستگاه آبمیوه گیری بریزید تا آب گریپ فروت خالص بدست آورید.
 3. آب گریپ فروت را در یک لیوان بریزید، 3 قاشق غذاخوری عسل اضافه کنید و خوب مخلوط کنید.
 4. این مخلوط را بنوشید .
 5. این مخلوط را هر روز برای کمک به درمان آبسه دندان، هرروز بنوشید.

 درمان خانگی آبسه دندان کودکان

 

درمان آبسه دندان با عسل:

برای استفاده از این درمان، لطفا مراحل زیر را دنبال کنید:

 1. دندان هایتان را به صورت معمول مسواک کنید.
 2. سپس مقداری عسل را در ناحیه آبسه دندان قرار دهید.
 3. 10 دقیقه صبر کنید و دهان خود را با آب بشورید.
 4. این درمان کمک می کند تا باکتری ها از بین بروند و با التهاب مبارزه می کند.
 5. با این حال، شما باید توجه داشته باشید که فقط عسل در لثه قرار گیرد. عسل نباید به دندانها زده شود.

 درمان خانگی ابسه دندان در بارداری

آب نمک برای درمان آبسه دندان

یکی از قدیمی ترین نسخه های درمان عفونت دندان و لثه استفاده از آب نمک است ، به این روش که :یک قاشق چای خوری نمک را به یک لیوان آب ولرم اضافه کرده و حل کنید. با این محلول دهان خود را بشویید و برای درمان آبسه این کار را 2 الی 3 بار در روز تکرار کنید.

درمان آبسه دندان با استفاده از کیسه چای سیاه 

 1. یک کیسه چای سیاه را چند دقیقه داخل آب ولرم بگذارید و سپس آن را خارج کرده و فشار دهید.
 2. حالا کیسه را روی دندان مورد نظر قرار دهید و چند ساعت یا کل شب را منتظر بمانید.
 3. سپس دهان خود را با آب نمک ولرم بشویید و برای درمان این کار را به مدت چند هفته و روزی یک بار انجام دهید.

 درمان خانگي آبسه دندان

 

عصاره نعناع برای درمان آبسه دندان

چند قطره عصاره نعناع روی ناحیه مورد نظر بمالید تا درد ناشی از آبسه دندان را تسکین دهید. 

زردچوبه موثر در درمان آبسه دندان

 1. یک قاشق چای خوری پودر زردچوبه را با کمی آب مخلوط کنید تا خمیری به دست آید.
 2. بعد از مسواک زدن دندان ها، این خمیر را مستقیماً روی ناحیه مورد نظر قرار دهید.
 3. 15 الی 20 دقیقه منتظر بمانید، سپس دهان خود را با آب ولرم بشویید.

 درمان خانگی آبسه دندان با جوش شیرین

 

روتین روزانه برای درمان و تسکین آبسه دندان :

علاوه بر درمان های خانگی بالا که در بخش سلامت نمناک گفته شد برای آبسه های دندان، برای جلوگیری از درمان آبسه دندانی یا حمایت از آن، همچنین باید روال روزانه خود را به صورت زیر داشته باشید:

 • استفاده از آب آشامیدنی فلوراید دار.
 • دندان هایتان را حداقل دو بار در روز با خمیر دندان فلوراید مسواک کنید.
 • نخ دندان کشیدن مرتب.
 • جایگزین مسواک در هر سه یا چهار ماه و یا هر زمان که موهای مسواک ضعیف شدند.
 • داشتن یک رژیم متعادل و محدود کردن شیرینی ها و میان وعده های بین وعده های غذایی اصلی.
 • چکاپ توسط دندانپزشک برای بررسی های منظم و تمیز کردم حرفه ای .
 • استفاده از دهانشویه فلوئورید دار یا آنتی بیوتیکی برای ایجاد یک لایه حفاظت روی دندان و کمک به دندان ها در برابر خراب شدنشان.

درمان خانگی ابسه دندان و ورم صورت

 

گفته می شود که داروهای طبیعی خانگی ذکر شده قادر به کاهش درد آبسرد دندان هستند؛ اگرچه درمان های خانگی بسیار وقت گیر هستند، آهسته عمل می کنند، اما نتایج آنها شگفت انگیز است. برخی از آنها را انتخاب کنید و آنها را در درمان خود قرار دهید تا ببینید که چقدر موثر هستند.

 

 

روغن زیتون و روغن گل میخک برای درمان آبسه دندان:

برای استفاده از این درمان، لطفا مراحل زیر را دنبال کنید:

 1. 50 میلی لیتر روغن زیتون و 100 میلی لیتر روغن گل میخک را تهیه کنید. می توانید مقدار بیشتری را با توجه به نیازهای خود آماده کنید.
 2. تمام این مواد را مخلوط کرده و خوب هم بزنید.
 3. از یک تکه پنبه برای زدن مخلوط به لثه ها و دندان های دردناک استفاده کنید.
 4. پس از چند دقیقه دندان درد به طور کامل ناپدید می شود.
 5. هر زمان که درد دوباره بازگشت، این درمان را 3-4 بار در روز انجام دهید.
 6. این کار به شما احساس راحتی بیشتری می دهد.

 درمان خانگی آبسه دندان کودک

 

درمان آبسه دندان با روغن نارگیل:

 1. حدود 15 میلی لیتر روغن نارگیل آماده کنید.
 2. آنرا در حفره های دهان بریزید.
 3. پس از 15 دقیقه، روغن نارگیل را بیرون بریزید و دهان خود را با آب نمک بشورید.
 4. شما باید از روغن نارگیل دوبار در روز، صبح هنگام بیدار شدن و در شب قبل از رفتن به رختخواب استفاده کنید.
 5. هرروز با روغن نارگیل غرغره کنید، تا آبسه دندان را درمان کنید.

لطفا توجه داشته باشید که خرید روغن نارگیل خالص و با کیفیت بالا بسیار مهم است.این نتایجی که این روش به شما می دهد را تعیین می کند.

 درمان گیاهی آبسه دندان کودک

 

 

سرکه سیب برای درمان آبسه دندان:

روش 1: غرغره کردن با سرکه سیب :

 1. 1-2 قاشق غذاخوری سرکه سیب را آماده کنید.
 2. قبل از مسواک زدن دندان ها، از سرکه سیب برای شستن دهان خود استفاده کنید.
 3. پس از 2-3 دقیقه، سرکه سیب را از دهانتان بیرون بریزید.
 4. دندان هایتان را به طور عادی مسواک کنید.
 5. این روش را 2 تا 3 بار در هفته به طور منظم برای بهبود وضعیت آبسه خود انجام دهید.

شما می توانید از سرکه سیب رقیق شده نیز استفاده کنید، اما توجه داشته باشید که با استفاده زیااد از سرکه سیب سرکه باعث حساسیت دندان ها می شود. علاوه بر این، شما همچنین می توانید پد پنبه را در سرکه فرو کنید و سپس آن را به مدت چند دقیقه روی آبسه دندان خود بگذارید. این روش را 2-3 بار در هفته انجام دهید.

 داروی گیاهی آبسه دندان

 

روش 2: سرکه سیب و نمک دریا:

 1. 1-2 قاشق چای خوری سرکه سیب، 1/2 قاشق چای خوری نمک دریا و چند آب گرم تهیه کنید.
 2. تمام این مواد را با هم مخلوط کنید.
 3. قبل از مسواک زدن دندان ها، از این مخلوط برای شستن دهان خود استفاده کنید.
 4. پس از 2-3 دقیقه، سرکه سیب را بیرون بریزید.
 5. دندان هایتان را به طور عادی مسواک بزنید.
 6. این روش را 2 تا 3 بار در هفته برای بهبود آبسه های دندانی خود و حذف پلاک و سایر باکتری های مضر در دهان خود انجام دهید.

 درمان گياهي آبسه دندان

 

روش 3: سیب سرکه و جوش شیرین:

جوش شیرین همراه با سرکه سیب دو ماده ای هستند که به طور موثر می تواند آبسه های دندان را درمان کند.

 1. 1 قاشق چای خوری سرکه سیب و 2 قاشق چای خوری جوش شیرین تهیه کنید.
 2. همه این مواد برای تهیه یک کرم سفت، مخلوط کنید .
 3. سپس با یک مسواک، این مواد را روی دندانتان بکشید .
 4. دهان خود را بشویید و دندانهایتان را طبق معمول بشویید.
 5. این روش را 2 تا 3 بار در هفته انحام دهید تا بهترین نتیجه را بدست آورید.

توجه داشته باشید که چون سرکه سیب حاوی مقدار زیادی اسید است، نباید از آن زیاد استفاده کرد.استفاده بیش از حدش دندان های شما را حساس خواهد ساخت.

 درمان گیاهی برای آبسه دندان

 

درمان آبسه دندان با سیر:

روش 1: سیر خشک را مستقیما بر روی دندان قرار دهید.

این یک راه آسان برای کاهش درد دندان است. برای اعمال این روش، لطفا مراحل زیر را دنبال کنید:

 1. کمی سیر خشک را آماده کنید .
 2. سیر را به تکه های نازک برص دهید.
 3. این تکه های سیر را روی دندان ها بگذارید و هر بار حدود 15 دقیقه بماند.
 4. در روز اول، می توانید مخلوط را به طور مداوم در حدود هر 3 ساعت یکبار انجام دهید.
 5. روزهای بعد، این زمان را می توانید کاهش دهید، اما فراموش نکنید که قبل از خواب انجام دهید.
 6. هر روز به طور مداوم انجام دهید و به زودی متوجه اثر غیر منتظره این روش خواهید شد.

 درمان گیاهی آبسه دندان

 

روش 2: ترکیب سیر با نمک دریا و زنجبیل:

برای اعمال این روش، لطفا مراحل زیر را دنبال کنید:

 1. 1 سیر خشک، 1 زنجبیل تازه و 1 قاشق چای خوری نمک دریا تهیه کنید.
 2. پوست زنجبیل و سیر را بکنید.
 3. زنجبیل را با سیر و نمک خرد کنید.
 4. این مخلوط را روی دندانتان بکشید.
 5. 3-4 بار در روز، هر بار حدود 10 دقیقه برای تسکین درد، این کار را انجام دهید.
 6. بیماران می توانند این روش را برای 7 تا 10 روز ادامه دهند، یا هر زمان که دندان درد گرفتند انجام دهند.

 درمان گیاهی آبسه لثه

 

روش 3: آب سیر :

علاوه بر این روش ها، شما همچنین می توانید آب سیر را بخورید یا سیر را به غذاهایتان به عنوان ادویه اضافه کنید.

این کار نه تنها به طعم غذای شما کمک می کند، بلکه باعث تقویت سیستم ایمنی بدن شما نیز می شود. چون، همان طور که در بالا ذکر شد، افراد مبتلا به سیستم ایمنی ضعیف بیشتر از آبسه رنج می برند.

اگر شما بوی آب سیر را دوست ندارید، می توانید آب سیر را با آب گرم مخلوط کنید و بنوشید.

 درمان گیاهی ابسه دندان کودکان

 

 

تاثیر جوش شیرین در درمان آبسه دندان:

روش 1: فقط جوش شیرین:

برای اعمال این درمان، لطفا مراحل زیر را دنبال کنید:

 1. 1 قاشق چایخوری جوش شیرین و کمی آب گرم تهیه کنید.
 2. همه اجزا رو باهم مخلوط کنید.
 3. از آب برای شستشو دهان خود استفاده کنید.
 4. اگر احساس درد در آبسه ها کردید، این کار را اغلب انجام دهید.

علاوه بر این، شما می توانید جوش شیرین را به طور مستقیم به منطقه آبسه بزنید.این نیز یک روش بسیار موثر برای درمان آبسه دندان است.

 درمان گیاهی آبسه دندان در بارداری

فواید بینظیر جوش شیرین برای درمان آبسه دندان

روش 2: جوش شیرین و نمک دریا:

برای اعمال این روش، لطفا مراحل زیر را دنبال کنید:

 1. 1 قاشق چای خوری جوش شیرین و 1 قاشق چای خوری نمک تهیه کنید.
 2. این مواد را با هم مخلوط کنید.
 3. یک تکه پنبه را در آن قرار دهید و سپس آن را به منطقه آسیب دیده بزنید.
 4. بعد از 3-5 ساعت، پد پنبه را بردارید و دهان خود را بشویید.

خیلی اوقات این روش را انجام دهید، حتی اگر احساس درد در ناحیه آبسه بهبود یافته باشد.

 درمان گیاهی آبسه ریشه دندان