آکاایران: نوعی سوسمار در سواحل جنوبی آمریکای شمالی زندگی می کند که دارای نیش خطرناک و سمی است. بزاق این سوسمار دارای ماده ای است که موجب کاهش قندخون می شوددر این مقاله از مجموعه مقالات پزشکی آکاایران, به بیماری دیابت اشاده میکنیم و جدیدترین درمانی تعجبی که برای آن پیدا شده است را مورد بررسی قرار میدهیم.با ما همراه باشید.

دیابت چیست؟

دیابت یک بیماری مزمن است که روی چگونگی تولید و استفاده انسولین در بدن اثر می‌گذارد. اگر سلول های بدن در مقابل انسولین مقاومت نشان دهند و یا اگر بدن به اندازه کافی انسولین نسازد، در این صورت بدن درست کار نخواد کرد. اشخاصی که مبتلا به بیماری دیابت هستند معمولاً آثار فیزیکی مشاهده نخواهند کرد، مگر این که قندخونشان به بیش از دو برابر میزان نرمال برسد. در این حالت حتی برای کسانی که دیابت ندارد، علائم بیماری دیابت کم و بیش ظاهر می شود.

هنگامی که دیگران می‌شنوند شما دیابت دارید، شروع به فرضیه‌سازی‌ می‌کنند، که همیشه هم درست نیست. بسیاری از سردرگمی‌ها ناشی از این واقعیت است که دو نوع اصلی از دیابت وجود دارد، و هنوز بسیاری از مردم نمی‌دانند که این دو چقدر با هم متفاوت هستند.
دکتر گری شینر(Gary Scheiner)، متخصص دیابت در پنسیلوانیا می‌گوید: مثل یک لوزالمعده فکر کن، می‌گوید، مقایسه دیابت نوع 1 با دیابت نوع 2 مانند مقایسه سیب با تراکتور است. تنها نقطه‌ی مشترک آن دو عدم توانایی در کنترل قندخون است. در ادامه 5 تفاوت اصلی دیابت نوع 1 و دیابت نوع 2 را با هم می‌خوانیم.

مشکل انسولین در دیابت نوع 1 و نوع 2

دیابت زمانی بروز می‌کند که بدن شما با انسولین مشکل داشته باشد، هورمونی که در تبدیل قند موجود در غذاها به انرژی کمک می‌کند. زمانی ‌که در بدن شما انسولین کافی وجود ندارد، قند در جریان خون ذخیره می‌شود و می‌تواند شما را بیمار کند. افراد مبتلا به هر دو نوع دیابت نوع یک و نوع دو با این مشکل انسولین مواجه هستند، اما تفاوت آنها چیست؟

دیابت نوع یک

Image result for ‫دیابت نوع 1‬‎

اگر فرد مبتلا به دیابت نوع 1 باشد، بدن او به هیچ وجه انسولین تولید نمی‌کند. به همین دلیل، نوع 1 بیماری دیابت؛ یک بیماری خود ایمنی است، به نحوی که به سیستم ایمنی بدن حمله می‌کند و سلول‌های سازنده‌ی انسولین در پانکراس را از بین می‌برد. هیچ‌کس دقیقاً نمی‌داند چه چیزی باعث آن می‌شود، اما به احتمال زیاد نقش ژنتیک است.

دیابت نوع دو

Image result for ‫دیابت نوع 2‬‎

بدن افراد مبتلا به دیابت نوع 2، انسولین می‌سازند، اما یا مقدار آن کافی نیست یا استفاده از آنچه ساخته می‌شود، مشکل است. عوامل عمده در خطر ابتلا به دیابت نوع 2 چاقی (به ویژه اضافه وزن در ناحیه‌ی اطراف شکم) و کم تحرکی هستند. داشتن پیشینه‌ی خانوادگی نیز خطر ابتلا را افزایش می‌دهد.

کاهش میزان گلوکز خون با داروی بیماری آرتروز

داروها در جای خود اهمیت بسیار زیادی در درمان دیابت دارند ولی نباید فراموش کرد که درمان های غیر دارویی از جمله ورزش و رژیم غذایی نیز باید همزمان با مصرف داروها انجام شوند تا درمان به شکل مطلوب تری صورت پذیرد.
یکی از داروهای جدید کشف شده برای کاهش قند خون، داروی متداول برای آرتروز روماتوئید است که میزان قند خون را در افراد مبتلا به دیابت نوع 2 کاهش می دهد . این دارو که lefluonamide نام دارد قند خون را به مقدار قابل توجهی در مبتلایان به دیابت نوع 2 کاهش می دهد و موجب بازگشت مقاومت انسولین درموش آزمایشگاهی گردید. این درمان به عنوان یک درمان موثر آنتی بیوتیکی در نظر گرفته شد.
Image result for ‫دیابت نوع 2‬‎
داروی lefluonamide که داروی درمانگر آرتروز روماتوئید است پروتئین درگیر در بی حس کردن گیرنده انسولین را که مسئول آموزش سلول ها در شروع به جذب قند از جریان خون است را هدف قرار می دهد.دانشمندان پی بردند افرادی که از بیماری آرتروز روماتوئید رنج می برند و برای درمان این دارو را مصرف می نمایند ، دارای میزان قند خون کمتری بوده و همچنین بیماران چاق وزن کم کرده بودند.
lefluonamide یک دارو ضدالتهابی است که گیرنده انسولین را بی حس می کنند و از طریق تاثیر ضدالتهابی اش می تواند قندخون را کنترل کند.
قند خون بالا

 

دو داروی بسیار جدید و تزریقی برای کاهش گلوکز خون

  • مقلدهای این کرتین:

نوعی سوسمار در سواحل جنوبی آمریکای شمالی زندگی می کند که دارای نیش خطرناک و سمی است. بزاق این سوسمار دارای ماده ای است که موجب کاهش قندخون می شود و اثرات این کرتین (هورمون های تنظیم کننده قندخون ) را تقلید می کند. ماده استخراج شده ازبزاق این سوسمار غول پیکر EXENATIDE نامگذاری شده است که در سال 2007 توسط FDA مورد تایید قرار گرفته است. اگزناتاید، برای درمان افراد دچار دیابت نوع 2 موثر است. دیابتی هایی که قند خونشان حتی با رعایت رژیم غذایی و داروهای خوراکی ضد دیابت، کنترل نمی شود می توانند این دارو را استفاده کنند و قند خون خود را کنترل نمایند.
  •  پرام لینتاید:

پرام لینتاید همان هورمون آمیلین است که به همراه انسولین و گلوکاگون از سلول های بتا ترشح می شود و همراه با تزریق انسولین موثر است و تزریق آن، A1C را پایین می آورد. در دیابت نوع 1 و 2 پرام لینتاید را به همراه با انسولین تزریق می کنند اما نباید با ویال انسولین نباید مخلوط شود وحداکثر دوز آن 120 میکروگرم قبل از صبحانه است.