آکاایران: بی اختیاری ادرار عبارتست از خروج بی ارادی و تصادفی ادرار از مجرا که باعث خیس شدن فرد می ­گردد. علیرغم اهمیت بی اختیاری ادرار، کمتر به آن پرداخته شده است، لذا بطور خلاصه ضمن تقسیم بندی انواع بی اختیاری، اشاره کوتاهی به درمان و کنترل آن میکنیم. برای مطالعه جزییات بیشتر در ادامه مطلب با ما همراه باشید.

بی اختیاری ادراری و یا  فقدان کنترل مثانه یک مشکل رایج است که اغلب باعث خجالت می شود. دامنه ی شدت، از خروج گاه و بیگاه ادرار در هنگامیکه شما سرفه یا عطسه می کنید تا نیاز فوری به دفع ادرار که بصورت بسیار ناگهانی و شدید بوده شما نمی توانید به موقع به توالت برسید، می باشد.

چنانچه بی اختیاری ادراری، فعالیت های روزانه ی شما را تحت تاثیر قرار می دهد، بدون تردید و تامل به پزشک خود مراجعه نمایید. برای اغلب افراد، تغیرات ساده در شیوه زندگی یا درمان های پزشکی، می تواند سختی را آسان و یا باعث توقف بی اختیاری ادراری شود.

تصویر مرتبط
 
نشانه ها
 
بعضی از مردم گاهی نشت و خروج مقدار جزئی ادرار را تجربه می کنند و بقیه خیلی اوقات لباس هایشان را خیس می کنند.

انواع بی اختیاری اداراری شامل موارد زیر می شود:

•    بی اختیاری استرسی (ناشی از فشار): ادرار وقتی نشت می کند که شما روی مثانه خود با سرفه، عطسه، خندیدن، ورزش کردن یا بلندکردن چیزهای سنگین، فشار وارد می کنید.

•    بی اختیاری فوری: شما نیاز ناگهانی و فوری به دفع ادرار دارید و به دنبال آن خروج غیر ارادی ادرار صورت می گیرد. شما ممکن است لازم باشد که به کرات مثلاً در تمام طول شب، دفع ادرار داشته باشید. بی اختیاری فوری ممکن است ناشی از یک عارضه کوچک مثل عفونت و یا یک عارضه جدی تر مثل اختلال عصبی یا دیابت باشد.

•    بی اختیاری سرریزی: شما چکیدن مکرر یا دائمی ادرار ناشی از عدم خالی شدن کامل مثانه را تجربه می کنید.

•    بی اختیاری عملکردی: اختلالی جسمی یا روانی مانع از حضور به موقع شما در توالت می شود. بعنوان مثال، اگر شما آرتروز شدید دارید، ممکن است نتوانید دکمه شلوارتان را به موقع باز کنید.

•    بی اختیاری مختلط: شما بیش از یک نوع از بی اختیاری های ادارای را تجربه می کنید.

چگونه می توان بی اختیاری ادرار را مدیریت کرد

برخی افراد با فاصله انداختن بین نوشیدن مایعات در طول روز و مصرف نکردن مایعات قبل از خواب می توانند مشکلشان را رفع کنند. مراقب باشید که به خاطر بی اختیاری ادرار مصرف آبتان را بیش از حد کم نکنید چون منجر به عفونت مثانه می شود که بی اختیاری ادرار را بدتر می کند.

 

عضلاتتان را تقویت کنید

نتیجه تصویری برای عضلاتتان را تقویت کنید

پدهای بهداشتی به شما کمک می کند

تصویر مرتبط

پدهای بهداشتی جلوی نشت ادرار را گرفته و کمک می کنند اعتماد به نفستان بالا برود.

کاهش استرس به کنترل بی اختیاری ادرار کمک می کند

تکنیک های آرامش بخش مانند تمرینات تنفس و مدیتیشین ممکن است به بهبود علایم شما کمک کند.  باید یاد بگیرید چطور بدن و عضلاتتان را آرام کنید.

دستگاه های مخصوص نشت ادار

نتیجه تصویری برای ‫رول کاتتر های catheter‬‎

رول کاتتر های ncatheters roll خارجی که  مثل کاندم روی آلت را پوشانده و ادرار را به کیسه های خاص منتقل می کنند می توانند در طول شب جلوی نشت ادرار را بگیرند. این کیسه ها را می تواند در طول روز زیر لباس بچسبانید.

تمرین و تقویت مثانه

هر نیم ساعت یک بار دستشویی بروید و کم کم بعد از چند روز یا چند هفته فاصله بین دستشویی رفتنتان را افزایش دهید تا در نهایت زمان به 3 تا 4 ساعت و تحت کنترل خودتان افزایش پیدا کند.

همیشه آمادگی داشته باشید

نتیجه تصویری برای کنترل ادرار در افراد مسن

بی اختیاری ادرار ممکن است شما را غافلگیر کند. شاید در رستوران یا فروشگاه فرصت کافی برای رفتن به دستشویی نداشته باشید. یا در سفر و جاده باشید و دسترسی به دستشویی نداشته باشید. پس همیشه برای مواقع ضروری باید آماده باشید.
و همیشه از یکی از اعضای خانواده بخواهید که حواسش به پشتیبانی از شما باشد.
از گروه های پشتیبانی و درمان گر و پزشک برای کمک در روند درمان خود استفاده کنید و به یاد داشته باشید که بی اختیاری ادرار همیشه قابل درمان است.

درمان دارویی بی اختیاری ادرار

نتیجه تصویری برای درمان دارویی بی اختیاری ادرار

برخی داروها عضلات را آرام می کند تا از انقباض ناخواسته جلوگیری کند. دیگر داروها سیگنال های عصبی بی موقع به مثانه را خنثی می کنند. داروهای مخدر که برای پروستات بزرگ شده تجویر می شوند به دلیل خاصیت دیورتیکی که دارند، ممکن است باعث بدتر شدن نشت ادرار شوند.

جراحی بی اختیاری ادرار و سایر گزینه ها

تصویر مرتبط

برای درمان بی اختیاری فشاری یا استرسی می توان از جراحی استفاده کرد. موادی خاص اطراف مجاری ادرار را می پوشاند تا هنگام عطسه یا سرفه یا فعالیت شدید دچار نشت ادرار نشوید. ممکن است از یک اسفنکتر مصنوعی برای فشار به ورودی مثانه یا دستگاه ضربان ساز برای ریلکس شدن اعصاب مثانه و کف لگن استفاده شود.

زمان ادرار کردن خود را یادداشت کنید

برای کمک به پیدا کردن علت بی اختیاری چند روز نوشیدنی های مصرفی و زمان نشت ادرار ، بلند کردن اجسام سنگین و کارهای دیگر را یادداشت نمایید و برای پیدا کردن سر نخ با پزشکتان در میان بگذارید.

قبل از نوشیدن فکر کنید

تصویر مرتبط

در برخی افراد کافئین باعث تحریک مثانه می شود. نوشابه و سایر نوشیدنی های گازدار اثر مشابهی دارند. الکل، چای، قهوه و نوشابه اثر دیورتیک دارند و باید مراقب مصرفشان باشید.

 

 

تنظیم رژیم غذایی برای کنترل بی اختیاری ادرار

غذاهای تند و یا اسیدی می تواند باعث بی اختیاری ادرار و بدتر شدن کنترل مثانه شود. شکلات و شیرین کننده های مصنوعی هم ممکن است اثر منفی روی شما داشته باشد. محرک های غذایی برای هر شخص متفاوت است بنابراین رژیم غذایی شخصی خودتان را باید تنظیم کنید.