آکاایران: اکثر مردم که خود بهره ی چندانی از بلند قامتی نبرده اند دلشان می خواهد که فرزندانی بلند قد داشته باشند. برای رسیدن به این منظور بچه ها در سنین رشد نیاز به مواد غذایی مغذی و ویتامین های مختلفی دارند. البته ممکن است با مصرف مواد غذایی مفید حتی بعد از سنین رشد نیز چند سانتی به قد اضافه شود اما بهتر است از همان سنین کودکی به فکر قد و قامت بچه ها بود. در این مطلب ابتدا علت, عوامل بلند قد بودن را بیان میکنیم سپس چند ماده ی غذایی مغذی و ویتامین مفید برای بلند قد شدن پیشنهاد می کنیم. لطفاً با ما همراه باشید.

 

علل کوتاهی قد و راه های مقابله با آن چیست؟

ژنتیک:

اصلی ترین علت کوتاهی قد عوامل ژنتیکی است. ممکن است پدر و مادر قدی متوسط داشته باشند اما فرزند آن ها از میانگین جامعه پایین تر باشند. عکس این قضیه نیز ممکن است اتفاق بیفتد. جهش های ژنتیکی یا ژن نهفته در پدر یا مادر می تواند باعث کوتاهی قد بشود. در این مورد فرد هیچ دخالت و تاثیری ندارد و کاملا غیر قابل کنترل است.

هورمون ها:

کم بودن هورمون رشد یا کم کاری غده تیروئید یکی از دلایل کوتاهی قد است که پس از تولد قابل بررسی است. به وسیله تزریق هورمون رشد و درمان تیروئید در سنین پایین می توان تا حد زیادی مشکلات مربوط هورمون ها را برطرف کرد. نمونه بارز این مسئله، لیونل مسی، فوتبالیست آرژانتینی است که دچار اختلال هورمون رشد بود و باشگاه بارسلونا اسپانیا با تامین هزینه های درمان، او را به قد طبیعی در بین آرژانتینی ها رساند.

تغذیه:

سوء تغذیه یکی از دلایلی است که می تواند از رشد طبیعی قد جلوگیری کند. کلسیم مهم ترین ماده ایست که روی رشد قد تاثیر می گذارد و عامل مهمی در رشد و استحکام استخوان هاست. لبنیات به خصوص شیر، سبزی های تازه مثل کلم و غذاهای دریایی از اصلی ترین منابع تامین کلسیم هستند.

پروتئین های طبیعی یکی از موادی است که به رشد ماهیچه ها و عضلات بدن کمک می کند. گوشت قرمز و سفید، تخم مرغ، حبوبات مثل عدس و لوبیا و سبزیجات نیز منابع سرشار پروتئین هستند.

ویتامین های B در افزایش قد موثرند. ویتامین D همزمان با کلسیم، بر سلامت و رشد استخوان ها تاثیر زیادی دارد. ویتامین C که در مرکبات مثل پرتقال، انبه و سیب وجود دارد نیز یکی از تسهیل کننده های رشد قد است.

خواب:

خواب کافی و به موقع یکی از مواردی است که در رشد قد در سنین رشدی موثر است. منظور از خواب صحیح یعنی 7 – 8 ساعت خواب شب. اوج ترشح هورمون رشد در شب اتفاق می افتد. لازم است کودکان حداکثر ساعت 22 یا 23 به رختخواب بروند.

ورزش:

کنترل استرس و فشارهای روانی:

یکی از موارد مهمی که به رشد طبیعی بدن شما کمک می کند، قرار گرفتن در محیطی آرام و توانایی کنترل استرس است. استرس عملکرد مغز و هورمون ها را مختل کرده و باعث تغییر متابولیسم طبیعی بدن می شود. این تغییر ممکن است روی رشد استخوان ها و مفاصل شما یا حتی تجزیه آن ها تاثیر بگذارد.

Related image

عوامل موثر در بلند قد شدن

بررسی دقیق الگوی رشد به ویژه در دوران کودکی الزامی است زیرا تغییرات رشد و افزایش قد شاخص حساسی از سلامت عمومی می باشد. عوامل داخلی و محیطی در طول دوران رشد در قد افراد تداخل دارد.

Related image

 عواملی که در قد بلند شدن موثر هستند عبارتند از: 

عوامل داخلی تعیین کننده قد:

فاکتورهای ژنتیکی هستند که از والدین به فرزند به ارث می رسد و قابل تغییر نیست . از نظر ژنتیکی پس از اتمام دوران بلوغ افزایش قد متوقف می شود وفعل و انفعالات پیچیده ژن ها، مواد مغذی و هورمون ها به اوج خود می رسد.

عوامل محیطی تاثیرگذار در قد افراد عبارتند از:

عوامل محیطی مانند تغذیه، آب و هوا، اقلیم و بیماری ها ونزدیکی یا دوری به خط استوا در رشد فرد بسیار مهم هستند. تغذیه مناسب بیشترین اثر را در مراحل رشد دارد. بسیاری از مکمل ها و مواد مغذی و هورمون ها وجود دارند که در رشد استخوان و افزایش قد موثر هستند.

تاثیر هورمون های مختلف در افزایش قد

برای افزایش یافتن قد ، تنها هورمون رشد که از هیپوفیز ترشح می شود تاثیر گذار نیست و برخی هورمون های دیگر مانند هورمون های جنسی زنانه و مردانه در مقدار بالا باعث تکمیل زودهنگام رشد استخوانی و غضروف ها شده و موجب مهار عملکرد هیپوفیزمی شوند و در نتیجه در قد افراد تاثیر گذار هستند . همچنین کم کاری تیروئید نیز می تواند سبب توقف رشد و اتصال زودهنگام غضروف های مفصلی گردد.

قد بلند شدن بستگی به عوامل متعدد داخلی و خارجی دارد. بدانید که باید کودکان و نوجوانان کدام دسته از مواد غذایی را باید مصرف کنند تا قد و قامتی رشید داشته باشند. ویتامین ها و تغذیه مناسب کلیدهای مهم برای افزایش قد همراه با ساختار ژنتیکی هستند. استخوان ها باید سالم و قوی باشند تا بلندتر شوند. بدن به رژیم غذایی متعادل با مواد معدنی و ویتامین نیاز دارد. ویتامین ها عمدتا به رشد کمک می کنند، ویتامین د، ب1، ث، ب2 و مواد معدنی نظیر فسفر و کلسیم هستند.

 افزایش قدرت مغز

 

 

در ادامه ویتامین هایی که تاثیر زیادی در افزایش قد دارند را نام میبریم...

1. ویتامین B1 مناسب برای افزایش قد

گفته می شود ویتامین ب رشد بدن را بالا برده و به رشد بلندتر کمک می کند. بیشتر غذاهایی که ما در آن ها مصرف می کنیم، منبع ویتامین ب است. علاوه بر این، آن ها برای بدن نیز مفید هستند.سیستم گوارشی نیز با جذب این ویتامین حفظ می شود. برای اعضا بدن خون تامین می کند و به رشد مناسب بدن کمک می کند هم چنین به حفظ عملکرد درست قلب و سیستم عصبی کمک می کند.

برخی از منابع مهم حاوی ویتامین ب1 بادام زمینی، سویا، برنج و هستند ؛ ویتامین ب یکی از ویتامین هاست که به رشد بلندتر کمک می کند.

2. ویتامین D برای افزایش قد:

این بسیار مهم است و به استخوان ها کمک می کند تا آن ها را بلند و قوی کنند. نور خورشید غروب نیز ویتامین د ضروری بدن تامین می کند.اگر بدن مقدار مورد نیاز ویتامین د را دریافت نکند دندان ها و استخوان ها ضعیف می شوند. نور خورشید منبع مهم ویتامین د است. علاوه بر این می توانید میزان ویتامین د را با خوردن گوجه فرنگی، سیب زمینی، شیر، مرکبات افزایش دهید.

این کار به شما این امکان را می دهد که به بلندی برسید که به طور ژنتیکی در نظر گرفته شده است.ویتامین د نیز به بدن کمک می کند تا کلسیم و فسفر را جذب که به رشد بلندتر نیز کمک می کند.ویتامین د برای رشد قد در میان بزرگسالان بهترین ویتامین دیگر است. ویتامین د نیز به مبارزه با ریزش مو کمک می کند. استفاده از مکمل های ویتامین د کمک می کند تا موی سالم داشته باشید.

چگونه از آن استفاده کنیم:ماهی چرب مثل ماهی تن، سالمون و ماهی خال منبع خوبی از ویتامین د هستند. گوشت گاو، پنیر و زرده تخم مرغ برخی غذای بیشتری هستند که می توانید به عنوان منابع ویتامین د بخورید.

 افزایش قد بعد از بلوغ

3. ویتامین ث موثر در افزایش قد:

ویتامین ث نیز به عنوان آسکوربیک اسید خوانده می شود و در بسیاری از میوه ها فراوان است. آن ها به بیرون کردن سموم از بدن کمک می کنند و بدن را تمیز نگه می دارند.به رشد دندان ها و استخوان ها کمک می کند. همچنین آن ها را تقویت می کند.ویتامین ث یکی از آنتی اکسیدان ها خوب است در نتیجه از بیماری ناشی از رشد بدن در سنین پایین جلوگیری می کند.گوجه فرنگی، میوه های مرکبات، سیب زمینی و توت ها منبع غنی این ویتامین هستند.ما چیزهای زیادی در مورد اهمیت ویتامین ث شنیده ایم. ویتامین ث به تقویت استخوان ها بدن کمک می کند.

چگونه از آن استفاده کنید:گواوا، گریپ فروت، کیوی و پرتقال حاوی ویتامین ث هستند. یک کاسه از این میوه ها را روزانه بخورید تا افزایش چشمگیر قد را ببینید.

4. ویتامین B2 برای افزایش قد:

این یکی از ویتامین های مهم است که به رشد قد کمک می کند. ویتامین ب 12 در سبزیجات پر شاخ و برگ فراوان است و بهترین راه برای خوردن آن ها این است که آن ها را در سالاد برای کودکان خود بگنجانید. ریبو قلاوین نام مشهور دیگری از ویتامین B2 است هم چنین به رشد ناخن ها، استخوان ها، پوست و مو نیز کمک می کند. برای افزایش مقدار ریبو فلاوین در بدن از سبزیجات سبز و برگ، ماهی، شیر و تخم مرغ در رژیم غذایی استفاده کنید.

چگونه از آن استفاده کنیم:ویتامین ب2 در سبزیجات پر برگ وجود دارد. آن ها انرژی مورد نیاز را به بدن می دهند و مکمل های لازم برای قد هستند.

 افزایش قد با جراحی

 

5. کلسیم مناسب برای افزایش قد:

کلسیم به بدن کمک می کند تا رشد استخوان را افزایش دهد. هم چنین استحکام استخوان ها برای رشد بلندتر افزایش می دهد.این مواد معدنی بسیار مهم در رشد قد و شخصیت تان هستند.شیر و همه محصولات لبنی مانند پنیر، کره، و غیره بسیار غنی از کلسیم هستند.منابع غذایی مانند اسفناج، شلغم ، محصولات سویا وکلم نیز غنی از کلسیم هستند.کلسیم باید به طور منظم مصرف شود تا استحکام و طول عمر استخوان ها را افزایش دهد که منجر به افزایش قد می شود.

نیاز به کلسیم :

از 1 تا 5 سال:500 میلی گرم

از 5 تا 10 سال:800 میلی گرم

از 10 تا 20 سال:1300 میلی گرم

از 20 تا 50 سال و بالاتر از آن:1000 تا 1200 میلی گرم کلسیم.

نیازی به گفتن نیست که کلسیم استخوان های را تقویت می کند و به آن قدرت می دهد. آن ها همچنین مکمل های بسیار خوبی به عنوان ویتامین هستند که به رشد قد کمک می کنند.

چگونه از آن استفاده کنیم:یک لیوان شیر در شب، نیاز کلسیم بدن را تامین می کند پنیر، ساردین، ماست و لوبیا نیز در آن ها کلسیم هستند. به یاد داشته باشید هر روز آن ها را به رژیم غذایی خود اضافه کنید.

 افزایش قد کودکان

6. فسفر

کلسیم به تنهایی برای ساختن بافت ها و استخوان ها کافی نیست. ما به فسفر و کلسیم نیاز داریم. ترکیب هر دو برای رسیدن به حداکثر نتایج ضروری است و به هضم ویتامین ریبو فلاوین کمک می کند.کمبود آن منجر به از دست رفتن استخوان خواهد شد، به جلوگیری از پوکی استخوان کمک می کند.80 درصد فسفر بدن در استخوان وجود دارد. مانع رشد آهسته استخوان ها در کودکان با جلوگیری از بیماری های استخوانی مانند نرمی استخوان می شود. به این ترتیب در رشد قد مشارکت داشته باشید.

چگونه از آن استفاده کنید:آجیل، لوبیا و ماهی حاوی مقدار زیادی فسفر هستند و می توانند به عنوان بخشی از مکمل های غذایی مصرف شوند. یک مشت گردو بردارید و هر وقت دوست دارید آن ها را بخورید.

مواد مغذی ضروری برای رسیدن به یک قد بهینه

پروتئین ها: این یکی از مهم ترین عوامل غذایی در افزایش قد کودکان است. پروتئین برای ساخت، توسعه و نگهداری ماهیچه ها و بافت های بدن ضروری است. کمبود پروتئین می تواند به رشد غیر عادی و یا کوتاهی ماهیچه منجر شود. در نتیجه والدین باید مطمئن شوند که رژیم غذایی کودک پروتئین های کافی دارد.

مواد معدنی: مواد معدنی خاص در غذا برای حمایت از رشد قد کودک ضروری هستند. غذاهایی که در آهن، منیزیم، فسفر، ید، منگنز و فلورید غنی هستند به افزایش رشد در کودکان و نوجوانان مشهور هستند. کلسیم هم بسیار مهم است، چون نه تنها از رشد پشتیبانی می کند، بلکه استخوان ها را قوی می سازد.

ویتامین ها: وقتی به سلامت استخوان و قد می رسد، ویتامین د نقش حیاتی ایفا می کند. این به این دلیل است که به جذب کلسیم در بدن کمک می کند. کمبود ویتامین د می تواند منجر به ضعف استخوان ها شود و اثر منفی بر قد نیز بگذارد. علاوه بر این، ویتامین های دیگر برای رشد خوب در کودکان شامل ویتامین آ، ویتامین ب1، ویتامین ث، ویتامین ث، ریبوفلاوین، آسکوربیک اسید و ویتامین اف هستند. سبزیجات و میوه ها غنی از ویتامین ها در رژیم غذایی سالم و متعادل ضروری هستند.

کربوهیدرات: کربوهیدرات ها مضر در نظر گرفته می شوند، اما در رژیم غذایی کودکان برای افزایش قد ضروری هستند. کربوهیدرات به بدن، به ویژه در مورد کودکان، انرژی می دهد. با گفتن این جمله، بدیهی است که باید مراقب باشید که رژیم غذایی کودک شامل کربو هیدرات هایی باشد که مصرف می کنند باید از کل مواد غذایی مانند گندم و غله باشد. غذا شامل آرد تصفیه شده مثل پیتزا، همبرگر و نان سفید، غنی از کربوهیدرات هستند که می توانند مضر باشند.

علاوه بر کربو هیدرات ها، پروتئین ها، ویتامین ها و مواد معدنی، کودک همچنین به مقدار توصیه شده از اسیدها ی چرب امگا 3 و امگا 6 در رژیم غذایی نیاز دارند تا سلامت خوب و رشد قد بهینه را تضمین کند. کودک را تشویق کنید تا غذاهایی را انتخاب کند که حاوی این مواد مغذی هنگام تهیه غذا باشند.

 افزایش قدرت بدنی

سوالاتی که ممکن است برای افزایش و رشد قد برایتان به وجود بیاید...

در ادامه مقاله سعی کرده ایم که به کلیه سوال های شما درمورد قد و افزایش قد انسان پاسخ دهیم. برای این منظور به توضیح عواملی که بر رشد قد انسان تاثیر دارند پرداخته ایم. شاید سوال خیلی از شما باشد که چطور می توان رشد را در بدن تحریک کرد. خیلی ها به دنبال راه هایی برای بلندتر کردن قدشان هستند. در ادامه اطلاعات لازم را برایتان گرد آورده ایم.

 

1- چه عواملی بر رشد قد انسان تاثیر دارند؟
قد با مجموعه پیچیده ای از ژنتیک و محیط تعیین می شود. قانون اصلی آن را می توان به شکل زیر تعریف کرد: (ژنتیک + هورمون ها + تغذیه) – استرس

2- چه زمان قد کشیدن ما متوقف می شود؟
از نظر ژنتیکی طوری برنامه ریزی شده ایم که پس از اتمام دوران بلوغ قد کشیدن متوقف شود. در این نقطه، فعل و انفعالات پیچیده ژن ها، موادمغذی و هورمون ها به اوج خود می رسد. وقتی ژن ها با همکاری هم رشد بدن را به نقطه ای رساندند که قادر به تولید مثل باشد، هدف رشد به اتمام رسیده است. این اتفاق به طور متوسط در سن 16 سالگی برای دختران و 18 سالگی برای پسران می افتد.

3- آیا پس از اتمام دوران بلوغ هم  قدمان بلندتر می شود؟
شواهد بسیار کمی از رشد قد بعد از دوران بلوغ دیده شده است. انسانها معمولاً در دوران کودکی سریعترین رشد را دارند. همچنین در دوران بلوغ نیز به خاطر جهش های رشد، رشد سریعی  دارند.

4- جهش های رشد چیستند؟
جهش رشد اصطلاحی است که برای افزایش سریع قد و وزن به کار می رود که معمولاً در دوران بلوغ اتفاق می افتد. کودکان در دوران نوجوانی به بالاترین حد قد دوران بزرگسالی خود می رسند. این رشد قابل توجه، از قسمت های خارجی بدن شروع شده و به قسمت ها داخلی تر ادامه می یابد. دست ها و پاها اولین جاهایی هستند که بزرگ می شوند. نیاز به کفش های تازه اولین نشانه تجربه جهش رشد است. دومین ناحیه بدن، طول پاها و دست ها است که بلندتر می شود. و آخر ستون فقرات ما رشد می کند. آخرین رشد پهن تر شدن سینه و شانه ها در پسران و پهن شدن لگن و ران ها در دختران است.

5- چه نوع رژیم غذایی به افزایش قد کمک می کند؟
یک رژیم غذایی سرشار از موادمغذی که شامل میوه ها و سبزیجات، لبنیات، سیریال، گوشت و میزان کافی آب باشد موجب تقویت فرایند طبیعی افزایش قد می شود.

6- آیا خواب در رشد انسان تاثیر دارد؟
بهره بردن از میزان کافی خواب برای عملکرد خوب هورمون های رشد ضروری است. نداشتن خواب کافی می تواند میزان هورمون رشدی که بدن تولید می کند را کاهش دهد.

7- هورمون های رشد چیستند؟
هورمون رشد انسان ماده ای است که توسط ساختاری نخود مانند که در عمق مغز درست پشت چشم ها وجود دارد تولید می شود. این ماده معمولاً طی ساعات اولیه خواب و پس از ورزش تولید می شود. عملکرد این هورمون ها تحریک و تقویت رشد در بدن انسان تا اتمام دوران بلوغ است.

8-  آیا مصرف هورمون رشد باعث بلندتر شدن قد می شود؟
مصرف هورمون رشد فقط طی سالهای شکل گیری موثر هستند. مصرف بیش از حد آن به صورت مصنوعی موجب رشد غیرطبیعی و نامناسب می شود. این واژه توسط تولیدکننده های مختلف مورد استفاده و سوءاستفاده برای فروش محصولات خود که ادعای تقویت رشد را دارند، قرار گرفته است. واقعیت این است که فروش داروهای هورمون رشد شدیداً تحت کنترل است و فقط توسط متخصین تجویز می شود.

9- آیا داروهایی وجود دارد که به افزایش قد پس از بلوغ کمک کند؟
هیچ دارویی وجود ندارد که موجب افزایش قد پس از دوران بلوغ شود. محصولات زیادی در بازار امروز همچنین ادعایی دارند اما همه آنها هیچ سند و مدرک علمی نداشته و فاقد اعتبارند.

10- آیا تمرینات کششی به افزایش قد کمک می کند؟
برخی تمرینات کششی به افزایش قد در دوران بلوغ کمک می کند. پس از دوران بلوغ، این تمرینات فقط به اصلاح فرم و شکل بدن افراد بزرگسال کمک می کند. در خیلی افراد قوز پشت موجب کوتاه نشان دادن قد می شود و در همه سنین می توان با اصلاح چنین مشکلاتی قد را تا چندین سانتیمتر بالاتر برد.

11- آیا تنفس صحیح بر افزایش قد تاثیر دارد؟
تنفس صحیح باعث می شود اکسیژن لازم برای رشد در اختیار بدن قرار گیرد. فقط تنفس عمیق تنفس موثر به شمار می رود.

12- چطور می توان با عمل جراحی قد را بلندتر کرد؟
عمل های جراحی زیبایی افزایش قد پاها می تواند تا چندین سانتیمتر قد را بلندتر کند که البته عملی بسیار پیچیده، گران و دردناک است که نیاز به زمان ریکاوری طولانی دارد. در برخی مراکز ابتدا ارزیابی می کنند که بیمار تحمل دوران ریکاوری را دارد یا خیر بعد به انجام عمل می پردازند.

13- قد متوسط برای مردان و زنان چه میزان است؟
قد متوسط به نسبت محل زندگی افراد متفاوت است. یک فرد با قد متوسط در هلند شاید در ژاپن بلندقد به حساب آید.

14- وزن ایدآل باتوجه به قد چه میزان باید باشد؟
با حساب تخمینی وزن ایدآل مردها به طریق زیر محاسبه می شود:
برای 152 سانتیمتر اول وزن باید 48 کیلوگرم باشد. و برای هر 5/2 سانتیمتر اضافه 2 کیلو و 700 گرم به آن اضافه می شود.

15- آیا بدنسازی از رشد قد جلوگیری می کند؟
هیچ دلیل و مدرکی برای اثبات این گفته وجود ندارد. افرادی مثل دیوید رابینسون، شاک اونیل، آرنولد شوارتزنگر و بسیاری دیگر هستند که بدنسازی را از سنین پایین شروع کردند و بااینحال قدی بالاتر از حد متوسط داشتند.

16- چطور می توانم قد ستاره محبوبمان را بفهمیم؟
با جستجو بیوگرافی مربوط به ستاره مورد نظرتان در اینترنت خواهید توانست قد و وزن او را نیز پیدا کنید.

17- چه روش هایی در لباس پوشیدن باعث می شود قدبلندتر به نظر برسیم؟
بلندقد و لاغر به نظر رسیدن هنری است که با پیروی از چند تکنیک قابل دستیابی است. در این مورد می توانید به مقالات مرتبط سایت در بخش مُد مراجعه کنید.

18- قدگرایی چیست؟
قدگرایی نوعی تمایز براساس قد انسان است که به خاطر اندام بلند یا کوتاه کسی به او لقب داده می شود. افراد کوتاه قد معمولاً در فرصت های شغلی از مزایای کمتری برخوردارند. برای اکثر خانم ها قد مردان در جذابیت آنها نقش بسیار مهمی ایفا می کند. همچنین یکی از علل زمینه ای قتل عام رواندا به شمار می رود که در آن تقریباً یک میلیون انسان کشته شد. باور بر این است که یکی از دلایل اینکه قدرت سیاسی توسط بلژیکی ها به اقلیت توتیس داده شد به خاطر قد بلند آنها بوده است که آنها را به نظر برتر و شایسته تر برای حکومت نشان می داده است. کاندیداهای قدکوتاه در انتخابات هم شانس کمتری دارند. از 54 انتخابات ریاست جمهوری امریکا فقط 13 کاندیدای پیروز از بقیه کاندیداها کوتاه تر بوده اند.

19- آیا فضانوردان در فضا قدبلندتر می شوند؟
ازآنجا که در فضا جاذبه وجود ندارد، استخوان فضانوردان  کمتر به هم فشار آورده و درنتیجه به خاطر این واقعیت قد آنها کمی بلندتر می شود.