آکاایران:ممکن است نشانه های سرطان زبان مشابه نشانه های بیماری های دیگری باشد ؛ بسیار حائز اهمیت است که در این شرایط و با مشاهده نشانه های خطرناک به پزشک مراجعه کنید تابیماری جدی ترنشده درمان کنید. سرطان زبان یکی ازبیماری های رایج است بنابراین باید نشانه های آن را بدانید تا در سریعتر زمان ممکن درمان شود ؛ دربیشتر موارد افراد مبتلا به سرطان زبان درطولانی مدت سیگاری بودند یا الکل مصرف می کردند همچنین آمارها نشان داده این سرطان درآقایان بیشتر از خانم ها است .در این مقاله از مجموعه مقالات پزشکی آکاایران,علل ، علائم و راههای تشخیص و درمان "سرطان زبان" را مورد بررسی قرار میدهیم . امیدواریم از این مطلب نهایت استفاده رو ببرید. 

Related image

مراحل سرطان زبان چیست؟

پزشکان بسیاری از انواع سرطان را براساس میزان ابتلا به سرطان طبقه بندی می کنند و این که چه میزان ابتلا به سرطان وجود دارد و آیا این نوع سرطان در بخش های دیگر بدن منتشر می شود یا خیر. 

سیستم طبقه بندی از حروف و اعداد استفاده می کند. حرف t یک تومور را نشان می دهد و حرف n به غدد لنفاوی گردن اشاره می کند. این حروف هر کدام به ترتیب دارای نمره دهی میباشند.

طبقه بندی n0 مشخص نشان می دهد که سرطان زبان به گره های لنفاوی گردن سرایت نمی کند. سرطان زبان که به تعداد قابل توجهی از غدد لنفاوی گسترش یافته, دارای طبقه بندی n3 است.

سرطان زبان درمان دارد

 

همچنین می توان سرطان زبان را به روش های زیر درجه بندی کرد:

 • درجه پایین
 • متوسط
 • درجه بالا 

این درجه بندی نشان می دهد که چگونه سرطان در حال افزایش است و احتمال دارد به قسمت های دیگر بدن گسترش یابد یا خیر.

بسیاری از نشانه های اولیه سرطان زبان ممکن است به آسانی تشخیص داده نشوند, بنابراین افراد می توانند وقتی که سرطان در ابتدا گسترش می یابد, علایم یا نشانه هایی را مشاهده نکنند.

افرادی که در معرض خطر ابتلا به این سرطان هستند, مانند آن هایی که بیش از حد سیگار می کشند و یا الکل می نوشند، باید هوشیار باشند.آن ها همچنین باید ملاقات های منظم با پزشک یا دندان پزشک را برنامه ریزی کنند تا دهان خود را معاینه کرده و هر مشکلی را شناسایی کنند.

شایع ترین نوع سرطان زبان, کارسینومای سلول پوششی است. سلول های پوششی, سلول های باریک و مسطح هستند که در سطح پوست و زبان, در آستر لوله گوارش و تنفسی, در آستر دهان, گلو, تیروئید و حنجره قرار دارند. 

نشانه های اولیه سرطان زبان, زبان دردناک و ایجاد زخم روی زبان است. علائم دیگر آن ممکن است شامل موارد زیر باشند:

 • درد در فک یا گلو
 • درد هنگام بلعیدن
 • زبان و فک خشک
 • مشکلات بلع و یا جویدن غذا
 • لکه سفیدی که بر آستر دهان یا زبان شکل می گیرد
 • زخم زبان که التیام نمی یابد
 • کرختی و بی حسی در دهان
 • خونریزی از زبان بدون دلیل
 • یک برامدگی در زبان که خوب نمی شود 

علایم سرطان زبان مشابه سرطان های دیگر دهان هستند و ممکن است در مراحل اولیه بیماری مشخص نباشند. همچنین برای افرادی که مبتلا به سرطان زبان یا نوع دیگری از سرطان دهان هستند نیز ممکن است.

سرطان زبان کشنده است

 

علائم دیگر این نوع سرطان :


ـ احساس درد هنگام جویدن غذا

علاوه بر زخم‌های روی زبان، احساس درد در زمان جویدن غذا یا در حین ادای برخی از کلمات ممکن است از علائم دیگر سرطان زبان باشد. این درد ناشی از وجود توموری است که در حال رشد و برهم‌زدن عملکرد زبان است. اگر درد زبان طولانی شود و بخصوص در زمان مصرف برخی نوشیدنی‌ها یا غذاهای تند بروز کند، حتما باید توسط پزشک متخصص بررسی شود.

ـ احساس سوزش ناشی از مصرف مواد غذایی ترش و تند

همان‌طور که گفته شد افراد مبتلا به سرطان زبان در حین مصرف مواد غذایی تند یا ترش و الکل در زبان خود احساس سوزش یا درد می‌کنند؛ چون زخمی در زبان آنها وجود دارد. بنابراین هر ماده غذایی تحریک‌کننده در ابتدا سوزش و سپس دردهای بتدریج شدید ایجاد می‌کند. اگر احساس هر نوع سوزش و دردی در ناحیه زبان بیش از سه هفته به طول بینجامد، لازم است توسط پزشک متخصص بررسی شود.

ـ درد در ناحیه گوش

یکی دیگر از علائم سرطان زبان درد در ناحیه گوش است که در ابتدا به‌صورت متناوب بروز می‌کند و بتدریج شدید و مداوم می‌شود. در واقع تومور، عصب تامین‌کننده حس زبان را احاطه و ایجاد درد می‌کند. این درد که اصطلاحا درد ارجاعی نامیده می‌شود، در ناحیه گوش در طرفی که تومور قرار دارد بروز می‌کند و نشان‌دهنده این است که تومور بزرگ شده و پیشرفت کرده است. در این صورت نیز فرد باید حتما به پزشک متخصص مراجعه کند تا علت اصلی درد مشخص شود.

ـ بزرگ‌شدن غده‌های لنفاوی در ناحیه گردن

غده‌های لنفاوی تحت فکی در ناحیه چانه یا غده‌های لنفاوی گردنی در سمتی که تومور رشد کرده است، بزرگ می‌شوند. این بزرگی پیش‌رونده است و ممکن است غده‌های لنفاوی سفت و دردناک شوند. یک حالت دیگر بزرگی واکنشی غده‌های لنفاوی گردن است، زیرا ممکن است به دنبال سوارشدن عفونت روی زخم‌های ناشی از تومور این غده‌ها بزرگ شوند. البته بزرگی این غده‌های لنفاوی در هر حال ممکن است نشان‌دهنده این مساله باشند که تومور شروع به انتشار در بدن کرده. اگر هر نوع بزرگی غده‌های لنفاوی در ناحیه گردن بعد از سه هفته از بین نرود، لازم است که به پزشک متخصص مراجعه کنید.

 

علل سرطان زبان :

کارشناسان کاملاً درک نمی کنند که چرا برخی از افراد مبتلا به سرطان زبان می شوند. با این حال, عوامل خطر خاصی می توانند احتمال ابتلا به این بیماری را افزایش دهند. 

چه عواملی باعث ابتلا به این نوع سرطان می‌شود؟

عوامل متعددی در ابتلا به سرطان زبان دخالت دارد؛ از جمله مصرف دخانیات و الکل، ‌ ‌رعایت‌نکردن بهداشت دهان و دندان یا عوامل تحریک‌کننده مانند دندان مصنوعی‌های نامناسب. مصرف همزمان الکل و سیگار خطر ابتلا به سرطان زبان را 80 تا 90 درصد افزایش می‌دهد. بااین‌همه، در بین غیرسیگاری‌ها عوامل دیگری مانند عفونت ناشی از یک دسته از ویروس‌ها به نام پاپیــــلوما - ویروسی که انواعی از آنها عامل ایجاد زگیل‌های پوستی و تناسلی هستند- ممکن است باعث ابتلا به این سرطان، بخصوص سرطان انتهای زبان، شود.

سرطان زبان بدخیم

 

سرطان زبان چگونه تشخیص داده می شود؟

هر کسی که نگران این است که ممکن است سرطان زبان داشته باشد، باید هر چه زودتر به پزشک مراجعه کند ؛ در این ملاقات احتمال دارد که پزشک زمان خود را برای این موارد سپری کند: 

 • سوال درباره هر گونه تاریخچه پزشکی مرتبط، از جمله سابقه پزشکی خانواده
 • بررسی زبان و دهان
 • بررسی گره های لنفاوی تا ببیند بزرگ شدنی وجود دارد یا خیر
 • اگر پزشک حدس بزند که سرطان زبان در حال حاضر وجود دارد، نمونه برداری انجام خواهد داد.
 • این کار شامل برداشتن کمی بافت و ارسال آن برای آزمایش خواهد بود.
 • اگر نمونه برداری سرطان را تایید کند، پزشک ممکن است یک سی تی اسکن یا ام آر آی را توصیه کند، که نشان خواهد داد آیا سرطان به بخش های دیگر بدن سرایت کرده است یا خیر.

سرطان زبان چه علائمی دارد

 

آیا ممکن است زخم‌های پدیدآمده در زبان، نشان‌دهنده سرطان زبان باشند؟

البته هر زخمی در ناحیه زبان را نمی‌توان دلیل سرطان دانست. اما یکی از علائم اصلی نشان‌دهنده سرطان زبان پیدایش زخم در زبان است. این نوع زخم‌ها میلی به بهبود ندارند و مدت‌ها روی زبان باقی می‌مانند. زخم‌های پیداشده در زبان ابتدا درد اندکی دارند و معمولا با آفت‌های طولانی‌شده اشتباه گرفته می‌شوند. زخم‌های زبانی همچنین ممکن است به صورت برجستگی‌های کوچک و سفت خود را نشان دهند که نسبت به هر نوع تماسی حساسند و دچار خونریزی می‌شوند. کنار زبان بیشتر در معرض این زخم‌ها قرار می‌گیرد، اما امکان دارد زخم در قسمت بالا و در زیر زبان نیز شکل بگیرد؛ گاهی نیز بندرت در نوک زبان دیده می‌شوند. هر نوع زخم یا درد در زبان در همه افراد، بخصوص سیگاری‌ها، اگر به مدت بیش از سه هفته طول بکشد، حتما باید توسط پزشک متخصص بررسی شود.

آیا ممکن است بوی بد دهان نشانه‌ای از سرطان زبان باشد؟

وقتی بیماری در مرحله پیشرفته قرار داشته باشد، علاوه بر علائم اشاره‌شده مانند زخم دهانی، درد در ناحیه گوش، بزرگی غده‌های لنفاوی گردن و ... ممکن است باعث شود که روزبه‌روز بوی بد دهان شدیدتر شود؛ در واقع وجود تومور در زبان باعث ایجاد بوی بد در نفس بیمار می‌شود. این بوی بد ناشی از اضافه‌شدن عفونت‌های باکتریایی است. باکتری‌ها، بافت‌های نابودشده توسط تومور را احاطه می‌کنند و به همین دلیل بوی بدی از دهان ساطع می‌شود.این مشکل نشان می‌دهد که تومور وارد مرحله پیشرفته شده است و حتما باید به پزشک متخصص مراجعه شود.

 پیش گیری از سرطان زبان :

جلوگیری از ابتلا به سرطان زبان ممکن نیست. با این حال، اگر افراد به هر کدام از علایم یا نشانه های سرطان زبان را دیدند، باید هر چه زودتر با پزشک خود قرار ملاقات داشته باشند.

بعد از آنکه پزشک بتواند بیماری را تشخیص دهد، درمان زود شروع می شود و دیدگاه مطلوب تری دارد.همچنین عواملی در سبک زندگی وجود دارند که افراد می توانند کنترل خطر ابتلا به سرطان زبان را به حداقل برسانند. این موارد عبارتند از: 

 • ترک سیگار کشیدن: ترک سیگار می تواند خطر ابتلا به سرطان زبان را کاهش دهد.
 • محدود کردن مصرف الکل و یا جلوگیری از آن به طور کامل
 • مصرف غذاهاب مقوی و سالم که شامل میوه ها و سبزیجات زیادی می شود.
 • بهداشت دندان خوب با مسواک زدن و نخ دندان به طور منظم و در جلسات منظم دندان پزشکی.
 • دریافت یک دوره کامل از واکسن HPV
 • رابطه جنسی ایمن و استفاده از یک سد دهانی برای رابطه جنسی دهانی

سرطان زبان

 

سرطان زبان چگونه درمان می شود؟

افراد مبتلا به سرطان زبان معمولاً برای از بین بردن بافت های سرطانی به جراحی نیاز دارند. جراحان عموماً می توانند تومورهای کوچک تر را در یک عمل حذف کنند. 

اگر تومورهای بزرگ تری وجود داشته باشند و یا اگر سرطان گسترده شده باشد، ممکن است چند عملیات پیچیده متعدد وجود داشته باشد. همچنین ممکن است جراح قسمتی از زبان را بردارد. اگر این مورد پیش آید، آن ها تلاش خواهند کرد زبان را با استفاده از پوست و یا بافت از قسمت های دیگر بدن بازسازی کنند. 

اگرچه پزشکان تلاش خواهند کرد تا آسیب های وارده به دهان در طی این روند را به حداقل برسانند، اما برخی عوارض جانبی اجتناب ناپذیر هستند. 

این عمل جراحی می توانند روی این موارد اثر بگذارد:

 • در حرف زدن
 • خوردن
 • تنفس
 • بلعیدن 

علاوه بر جراحی، برخی افراد ممکن است پرتودرمانی یا شیمی درمانی شوند تا هر گونه سلول های سرطانی که باقی مانده اند را بکشند.

سرطان زبان درمان

 

درمان های رایج سرطان زبان شامل موارد زیر هستند:

جراحی:

تومور برداشتن شامل یک عمل جراحی برای از بین بردن کل تومور از زبان است. این روش ممکن است شامل حداقل روش های جراحی تهاجمی در صورت امکان باشد. 

پرتودرمانی:

اگر پرتودرمانی توصیه شود، تومور شناسی، دوزهای بالایی از تشعشع را به بافت های سرطانی زبان با استفاده از تکنولوژی طراحی شده برای حفظ بافت سالم و کوتاه کردن زمان عمل خواهد پرداخت. 

شیمی درمانی:

اغلب با پرتودرمانی ترکیب می شود و شیمی درمانی از داروهایی برای نابود کردن سلول های سرطانی در سراسر بدن استفاده می کند. این ممکن است گزینه ای باشد اگر سرطان به غدد لنفاوی نزدیک شده باشد. داروهای شیمی درمانی ترکیبی ممکن است برای حمله به سلول های سرطانی در مراحل مختلف چرخه رشد خود ترکیب شوند و شانس مقاومت دارویی را کاهش دهند. 

درمان هدفمند دارویی:

درمان هدفمند دارویی با دخالت در رشد سلول سرطانی در سطح مولکولی عمل می کند. این روش اغلب با شیمی درمانی و یا پرتودرمانی به عنوان بخشی از برنامه درمان سرطان زبان بیمار ترکیب می شود.