به نقل از آکاایران: طحال یک عضو داخل شکمی است که در سمت چپ قسمت فوقانی شکم، در کنار معده و بالای کلیه چپ قرار گرفته است. طحال کاملا توسط دنده تحتانی قفسه سینه محافظت می شود و در حالت طبیعی، نمی توان آن را از طریق جدار شکم لمس کرد. وزن طحال، در بزرگسالان 75 تا 150 گرم است و در هر دقیقه، حدودا 300 میلی لیترخون از آن عبور می کند. بنابراین یک بافت کاملا پرخون محسوب می شود. با ما همراه شوید.

جراحی طحال

آکاایران: هنگام آماده کردن بیماران پیش از عمل جراحى اورژانس برداشتن طحال باید اختلالات انعقادى و کمبود تودهٔ گویچه هاى سرخ را اصلاح کرد، عفونت ها را درمان و واکنش هاى ایمنى را کنترل کرد.

دو روش براى برداشتن طحال وجود دارد. در روش اول که عمدتاً در پارگى تروماتیک طحال ارزش دارد، طحال بلافاصله جابه جا مى شود و سرخرگ طحالى از پشت و در محل ورود آن به ناف طحال بسته مى شود. در روش دیگر - که به ویژه در برداشتن طحال هاى بسیار بزرگ اهمیت حیاتى دارد - طحال در محل خود و به حال خود گذاشته مى شود. رباط معدى - کولونى (گاستروکولیک) باز مى شود و سرخرگ طحالى در مسیر خود در طول لبهٔ فوقانى لوزالمعده بسته مى شود. این روش این امکان را فراهم مى آورد که خون درون طحال از طریق سیاهرگ طحالى تخلیه شود. با این روش مى توان طحال هاى بسیار بزرگ پرعروق را عملاً بدون خونریزى خارج کرد.

پس از تولد و در سنین کودکی، طحال، منبع عمده و محل استقرار سلول های لنفوسیت B (یک نوع گلبول سفید) محسوب می شود و نقش مهمی را در پاسخ های ایمنی بدن ایفا می کند. لنفوسیت های B که در طحال استقرار یافته اند، در پاسخ به میکروب ها و عوامل خارجی، شروع به ترشح پادتن یا آنتی بادی می کنند. سلول های ماکروفاژی که در طحال استقرار یافته اند، خون را از سلول های غیر طبیعی پاک می کنند.

آکاایران: دو نکته مهم در انتخاب تکنیک عمل طحال برداری با روش لاپاراسکوپی اهمیت دارد، یکی تجربه و مهارت جراح و دیگری سایز طحال. علیرغم مجرب بودن جراح و انتخاب درست و مناسب بیمار، گاهی جراح مجبور به باز کردن شکم یا کانورژن (Conversion) می شود، این موارد شامل بیماران چاق، سابقه چسبندگی شدید ناشی از اعمال جراحی قبلی، عدم دید کافی در حین لاپاراسکوپی و از همه مهم تر خونریزی حین عمل است. در این موارد جراح می بایست بدون فوت وقت و یا از همان ابتدا تصمیم به باز کردن بیمار بگیرد و از انجام یا ادامه عمل بروش لاپاراسکوپی خودداری نماید.

گاهی طحال، عملکرد پاکسازی خون را بیش از حد لازم انجام می دهد و نه تنها سلول های معیوب و فرسوده را از گردش خون خارج می کند، بلکه بسیاری از سلول های سالم را نیز از بین می برد. این حالت که "هیپراسپلنیسم" نامیده می شود، با برداشتن طحال، بهبود می یابد.

در بیماری های همولیتیک، که نوعی کم خونی ناشی از متلاشی شدن زودهنگام گلبول های قرمز خون است، گاهی برداشتن طحال، به کاهش کم خونی کمک می کند.

برداشتن طحال در موارد پیشرفته تالاسمی، کم خونی داسی شکل و کم خونی های همولتیک خودایمنی، به بهبود بیماری کمک می کند.

افرادی که به هر علت، طحال شان برداشته شده است، باید واکسن ضد برخی میکروب های خاص را دریافت کنند، زیرا حتی در بزرگسالان نیز کارکردهای طحال نباید کاملا بی اهمیت تلقی شود و نقش طحال در دستگاه ایمنی بدن را باید همیشه در نظر داشت.

آنتی بادی هایی که در طحال ترشح می شوند، به خصوص علیه باکتری هایی که دارای کپسول هستند، موثرند و بیمارانی که طحال شان برداشته شده است، مستعد ابتلا به عفونت باکتری هایی نظیر پنوموکوک و هموفیلی هستند. واکسیناسیون مناسب و رعایت اصول پیشگیری، احتمال وقوع این عفونت را به میزان قابل توجهی کاهش می دهد.

گردآوری: بخش سلامت آکاایران