به نقل از آکاایران: یکی از روش ها که بسیاری از افراد دچار اضافه وزن را برای رهایی از وضعیت فعلی به خود جذب کرده، لاغرشدن با عمل جراحی است. عمل های جراحی بسیار متنوع اند و بیماران به آگاهی بیشتری درباره آنها نیاز دارند. به طور کلی، رژیم بای پس معده شامل غذاهایی است که از نظر پروتئین، غنی و به لحاظ فیبر، چربی،کالری و کربوهیدرات (قند) ساده و محدود باشند. ویتامین ها  و مواد معدنی ضروری نیز با مکمل یاری تأمین می شوند.

 

 

جراحی معده

آکاایران: جراحی بای پس معده نوعی جراحی است که با تغییر آناتومی سیستم هاضمه، میزان غذای مصرفی و کالری دریافتی را کنترل و عمل هضم و جذب را منظم تر می کند. در واقع، با این روش بافت معده نسبت به حالت اولیه آن کوچک تر شده و با اتصال به بخشی از روده (عمدتاً بخش میانی روده کوچک به نام ژژنوم)، منجر به بای پس غذا توسط روده کوچک می شود. بنابراین، شخص (نسبت به شرایط قبل از عمل)، ظرف مدت کوتاهی احساس سیری و پری زودرس می کند؛ چرا که گنجایش دستگاه گوارش وی کاهش یافته است.

اعمال جراحی و از جمله بای پس معده زمانی انجام می گیرد که چاقی مفرط به هر طریق ممکن قابل کنترل نباشد و ماندن در این وضعیت، منجر به بروز مشکلات عمده و مخاطرات عدیده ای گردد. از آنجایی که این عمل خطرات خاص خود را دارد و گاه موجب بروز تغییرات دائمی در شیوه زندگی می شود، لذا انجام یک فرایند غربالگری دقیق و جامع برای تعیین افراد کاندید، امری لازم و ضروری است.

بیشتر بیمارانی که عمل بای پس معده انجام می دهند، وزن آن ها به سرعت کاهش می یابد که معمولاً این روند تا یک سال پس از عمل ادامه می یابد. 

اگر از افرادی که دچار چاقی های مفرط هستند، درباره تلاششان برای کاهش وزن سوال کنید؛ تقریبا جواب های مشابه می شنوید. جواب هایی از این دست که همه شان با انواع رژیم ها آشنایی دارند و آنها را امتحان کرده اند اما ژنتیکی چاق هستند، آب می خورند چاق می شوند و...

اضطراب ها و نگرانی ها و دغدغه های فکری شان هم شبیه یکدیگر است تا جایی که برخی از آنها افسرده می شوند، از حضور در جمع امتناع می کنند یا حتی سعی می کنند شب ها از خانه خارج شوند تا دور از تیررس چشم دیگران باشن

متاسفانه گاهی فشار ناشی از نشخوار ذهنی این افراد باعث می شود دست به کارهای خطرناکی برای کاهش وزن بزنند و چه بسا در این راه آسیب جدی ببینند یا حتی جان بسپارند. پزشکان از چاقی به عنوان یک بیماری مزمن و سیستمیک یاد می کنند که قابلیت درگیر کردن سیستم های حیاتی و مهم بدن را دارد. این بیماری مزمن باید درمان شود ولی درمان آن گاهی چندان کار آسانی نیست. شاید در مواقعی یک کار گروهی را بطلبد که در آن متخصصان تغذیه، جراحان پلاستیک، جراحان عمومی (لاپاروسکوپی) و متخصصان علوم شناختی اعصاب و روان پزشکان وارد عمل شوند.

یکی از این روش ها که بسیاری از افراد دچار اضافه وزن را برای رهایی از وضعیت فعلی به خود جذب کرده، لاغرشدن با عمل جراحی است. عمل های جراحی بسیار متنوع اند و بیماران به آگاهی بیشتری درباره آنها نیاز دارند.

گردآوری: بخش سلامت آکاایران