آکاآپ: سازمان جهانی بهداشت به دلیل شیوع بیماری نوظهور ناشی از ویروس کرونا در چین و سرایت آن به کشورهای دیگر جهان، وضعیت اضطراری بین‌المللی اعلام کرد. نشانه نگران‌کننده‌ای که رسانه‌ها از آن خبر داده‌اند به سرایت انسان به انسان این ویروس در خارج از چین مربوط می‌شود. نخستین نمونه از این نوع انتقال روز پنجشنبه در ایالات متحده آمریکا گزارش شد و نمونه‌های دیگر نیز در آلمان، ژاپن،‌ ویتنام و فرانسه و نزدیک ما عربستان نیز مشاهده شده است.

در همین راستا و با توجه به جدی بودن موضوع , آکا تصمیم گرفته است مقاله ای در مورد این ویروس نوظهور و علائم و روش های پیشگیری از آن برای شما عزیزان و همراهان آکا جهت بالا بردن اطلاعات عمومی از این ویروس تهیه کند. برای مطالعه و شناخت بیشتر در ادامه با ما همراه باشید.

تا چند روز پیش، احتمال انتقال بیماری از انسان به انسان در هاله‌ای از ابهام قرار داشت، اما موضوع اکنون تایید شده است. اما ویروس کرونا از کجا نشات پیدا کرده و این مرتبه سر و کله‌اش از کجا پیدا شده است؟ دو مظنون اصلی، سوپ‌ها و خوراکی‌های تهیه شده از مارها و خفاش‌ها هستند که با وجود چندش‌آور به نظر رسیدن از دید ما، جزو خوشمزه‌ترین غذاهای چینی‌ها محسوب می‌شوند! البته هنوز به صورت دقیق در این رابطه ریشه‌یابی نشده است، اما مارهای کریت و کبرای چینی دو گزینه احتمالی به شمار می‌روند.

ویروس کرونا

در خانواده ویروس‌های Coronaviruses، خطرناک‌ترین موارد به بیماری سارس و مرس منجر می‌شوند. نکته اینجاست که آن‌ها در زمره ویروس‌های zoonotic قرار می‌گیرند. این موضوع نشان می‌دهد اولین افرادی که به بیماری‌های نام برده مبتلا شده‌اند، آن را از حیوانات دریافت کرده‌اند. وقتی ویروس در بدن یک حیوان ورود پیدا می‌کند، یک سری جهش ژنتیکی انجام داده و در ادامه قادر به بیمار کردن انسان می‌شود. نسل‌های جدید به اندازه‌ای جهش پیدا کرده‌اند که از انسان به انسان نیز منتقل می‌شوند.

اما گزارش دیگر، انگشت اتهام را به سوی خفاش‌ها برده‌اند. طبق مطالعات قبلی در زمان کشته شدن تعداد زیادی فرد به خاطر ابتلا به ویروس‌هایی از خانواده Coronaviruses، منشا اصلی SARS-CoV و MERS-CoV خفاش‌ها بودند. این مرتبه نیز نقش آن‌ها بسیار پررنگ اعلام می‌شود. سوپ  خفاش که از آن به عنوان یکی از چندش‌آورترین غذاهای دنیا یاد می‌کنند، در حال حاضر محتمل‌ترین دلیل شیوع ویروس کرونا جدید است.

اولین افراد مبتلا، مشتریان و کارکنان یک بازار ماهی فروشی در شهر ووهان بودند، بازاری که خیلی زود بعد از این اپیدمی تعطیل شد. در بازار یاد شده، گوشت زنده موجودات مختلفی اعم از مرغ، گوسفند، خوک، شتر، الاغ، روباه، گورکن، جوجه تیغی، موش بامبو و انواع خزندگان به فروش می‌رسند. پیش از این، هیچ مطالعه‌ای درباره آلوده شدن حیوانات آبزی به ویروس کرونا اعلام نشده بود، به همین دلیل نگاه‌ها به سمت سایر انواع موجودات به فروش رسیده در بازار ماهی فروشان ووهان رفت.

ارزیابی توالی کدکننده پروتئین اسپایک که تاج ویروس را شکل می‌دهد مشخص کرد نوع جدید ویروس کرونا که با نام 2019-nCoV شناخته می‌شود، شبیه به ویروس‌های مرس و سارس از خفاش‌ها‌ آمده و پیش از آلوده کردن انسان‌ها، در بدن این حیوان با جهش مواجه شده است. البته مدتی بعد، بررسی ریزبینانه توالی ژنتیکی DNA ویروس مجددا محققان را به ریشه گرفتن ویروس جدید کرونا از مارها رساند.

همچنان سوپ خفاش و در کل این پرنده پستاندار، عامل اصلی بیماری اهالی مردم ووهان محسوب می‌شود؛ در حیات وحش، خفاش‌ها توسط مارها شکار می‌شوند. در نتیجه تغذیه مارها از این پستانداران پرنده سبب انتقال ویروس به آن‌ها شده است. به عبارتی ریشه اصلی ویروس کرونا جدید هنوز خفاش‌ها تلقی می‌شوند. با در نظر گرفتن این موضوع، سوال اصلی که برای محققان پدید آمده، چگونگی توانایی ویروس برای سازگار کردن خود با میزبان‌های خون سرد و خون‌ گرم است.

 

انواع ویروس کرونا

بد نیست بدانید دلیل نام‌گذاری کرونا به این صورت، شکل ظاهری ویروس آن زیر میکروسکوپ‌های الکترونی است. با تماشای این ویروس زیر قدرتمندترین میکروسکوپ‌های دنیا، چیزی شبیه به تاج خروس خواهید دید. کرونا ویروس از طریق هوا، دستگاه گوارش و دستگاه تنفسی پرندگان و پستانداران را نشانه رفته و آن‌ها را گرفتار می‌کند.

 

ویروس کرونا

 

همانطور که گفتیم کرونا در واقع نام خانواده‌ای از ویروس‌ها است، به همین دلیل به صورت Coronaviruses بیان می‌شود. بیشتر اعضای این خانواده از ویروس‌ها علائمی همچون آنفولانزای خفیف را سبب می‌شود، اما نوع خطرناک‌تر آن‌ها، به سارس و مرس تبدیل شده و به بروز عفونت در هر دو مجاری تنفسی فوقانی و تحتانی منجر خواهند شد. پدید آمدن بیماری‌های شدید تنفسی و مشکلات حاد دیگر نتیجه گرفتار شدن به آن‌ها است. ویروس کرونا جدید علائمی همانند سارس و مرس در بیمار ایجاد می‌کند.

ویروس‌های عضو خانواده Coronaviruses، انواع مختلفی داشته و بیماری‌های مختلفی را سبب می‌شوند. تا امروز شش نوع از آن‌ها شناخته شده و ویروس کرونا جدید در ووهان چین، هفتمین مورد محسوب می‌شود. متداول‌ترین نوع‌ها 229E (آلفا کروناویروس)، NL63 (آلفا کروناویروس)، OC43 (قرنطینه ویروس بتا) وHKU1 (کرونا ویروسی بتا) به شمار می‌روند.

تعداد قربانیان نوع جدید ویروس کرونا که شبیه ذات الریه است، رو به افزایش می باشد و تعداد کشورهایی که مبتلایان به این عغونت وحشتناک در آنها مشاهده شده، هرچه بیشتر می شود.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از فارس، آمارها نشان می‌دهد قربانیان کرونا تعداد محدود تری نسبت به بیماری های مشابه ویروسی دارند. ویروس کرونا تا به حال هیچ کودکی (تا 8 سال) را مبتلا نکرده است و کوچکترین فرد دچار به این بیماری 14 سال دارد. این بیماری مکانیزم نزدیکی به بیماری ابولا نشان می‌دهد و تا به حال راهی برای درمان قطعی آن معرفی نشده است. دانشمندان می‌گویند اگر بیماری حاد نداشته باشید ابتلا به این ویروس،  کشنده نخواهد بود.

فضای مجازی از فیلم ها و تصاویر شهرهای قرنطینه شده چین پر شده اند. این فیلم ها با فضایی گوتیک‌وار پیش از هر چیز به شما می‌گویند که این شهرها 20 تا 60 میلیون نفر جمعیت دارند و حالا به شکل شهر ارواح درآمده‌اند. تصاویر از استفراغ خون روی آسفالت خیابان ها اوضاع را از آنچه واقعا هست ترسناک‌تر نشان می‌دهد.

شکی نیست که بیماری‌های ویروسی که منجر به اپیدمی های پایدار می شوند تا به حال نشان داده اند که تعداد زیادی قربانی می‌گیرند. به طور قطعی درمانی برای آن ها وجود ندارد و ویروس آن ها از طریق انسان به انسان منتقل می شود. با تمام این حرف ها اما به نظر می رسد دانشمندان با آرامش بیشتری یافته های شان درباره این بیماری را منتقل می‌کنند. یافته‌هایی که به ما نشان می‌دهد به جای ترس از تصاویر اغراق آلود فضای مجازی باید هر چه بیشتر با خانواده گسترده کرونا ویروس ها آشنا شویم. پشت یافته‌های علمی متحد شویم و بدانیم در بیشتر بحران‌هایی که به شکل اپیدمی بروز پیدا می‌کنند همیشه راه برای پیشگیری باز است.

علایم ویروس کرونا

چه کسانی از کرونا مصون هستند؟

بد نیست بدانید بر اساس ارزیابی‌ها طی چند هفته گذشته، تعداد قربانیان ویروس کرونای ووهان در مقایسه با بیماری‌های ویروسی مشابه از همین خانواده مثل سارس و مرس کمتر است. همچنین تا امروز، هیچ کودکی (تا 8 سال) به این بیمار مبتلا نشده است. کم سن و سال‌ترین فرد گرفتار ویروس کرونا 14 سال سن دارد. دانشمندان عقیده دارند در صورتی که از قبل بیماری حادی نداشته باشید، مبتلا شدن به ووهان کشنده نخواهد بود. بررسی آمارها نیز مهر تاییدی بر این ادعا است. تعداد زیادی از کشته شدگان تا امروز، افرادی سالخورده با سابقه بیماری‌های قلبی - عروقی یا تنفسی بوده‌اند.

از ویروس کرونا جدید نترسید، اما کاملا هشیار باشید!

برای ابولا که گفته می‌شود دارای مکانیزم مشابهی با نسل جدید ویروس کرونا است، نرخ مرگ و میر 10 درصد اعلام شد. به عبارتی 10 درصد افرادی که دچار این بیمار می‌شدند، جانشان را از دست می‌دادند. این نرخ برای بیماری جدید 2 درصد است. گفته‌های رئیس اداره بیماری‌های وزارت بهداشت تاییدی بر کم‌خطر بودن کرونا در مقایسه با بیماری‌های ویروسی مشابهی است که طی چند سال اخیر بروز کرده و در نهایت از بین رفته‌اند.

طبق گفته‌های رئیس اداره بیماری‌های وزارت بهداشت، نزدیک به 70 درصد افراد مبتلا به نوع ویروس جدید، بین پنج الی هفت روز بعد رو به بهبودی رفته‌اند. در 30 درصد بقیه ممکن است علائم شدیدی در سیستم تنفس فوقانی و تحتانی ظاهر شود. تعداد کمی از بین این 30 درصد، با وخامت اوضاع رو به رو شده و نیازمند بستری شدن در قسمت مراقبت‌های ویژه خواهند بود. از بین افرادی که کارشان به بخش مراقبت‌های ویژه کشیده می‌شود، نزدیک به 70 درصد بهبود پیدا کرده و مرخص می‌شوند. ولی 30 درصد بقیه به خاطر شدت بیماری به کام مرگ کشیده خواهند شد. این گفته‌های رئیس اداره بیماری‌های وزارت بهداشت نیز به همان نرخ 2 درصدی کشنده بوده ویروس کرونا جدید اشاره می‌کنند.

آقای عرفانی میزان بیماری‌زایی و کشنده بودن کرونای نسل جدید را در مقایسه با آنفولانزای H1N1 کمتر می‌داند. جالب است بدانید یکی از اصلی‌ترین دلایل گسترش زیاد کرونای ووهان در سرتاسر چین و مخصوصا شهر ووهان، ترسناک نبودن علائم اولیه آن است، به همین دلیل بسیاری بیماری خود را جدی نگرفته و آن را یک سرماخوردگی عادی تلقی می‌کنند. در ابتدا، علائم نخستین، سرفه‌های خشک، سردرد و تب خفیف است که همیشه در زمان ابتلا به آنفلونزا نیز رخ می‌دهد. در موارد حاد، بیمار به نفس تنگی دچار خواهد شد.

در مقایسه با علائمی که ابتلا به سارس و ابولا در بدن بیمار به وجود می‌آورد، این موارد خفیف به نظر می‌رسند. فرد مبتلا به این دو بیماری با عفونت ریه مواجه شده و دردهای شدید ماهیچه‌ای امانش را می‌برد. اختلال شدید در تنفس، اسهال و استفراغ و در مواردی خونریزی داخلی، جان فرد گرفتار به سارس و ابولا را می‌گرفت. اما در مبتلایان به ویروس کرونا ووهان چنین اتفاقاتی رخ نمی‌دهد. اغلب قربانیان بالای 40 سال سن داشته و در پرونده پزشکی آ‌ن‌ها سابقه بیماری‌های حاد عفونی، قلبی و ریوی دیده می‌شود. این سابقه به طور واضح از ضعیف بودن سیستم ایمنی بدن این دسته افراد خبر می‌دهد.

طبق آمارها، قربانیان کرونای سال 2020 سابقه بیماری حاد داشته‌اند. به همین دلیل نرخ مرگ و میر ناشی از از ابتلا به ووهان کمتر از بیماری‌های ویروسی مشابه از قبیل سارس و ابولا است. دانشمندان معتقدند در مکان‌های باز، احتمال انتقال بیماری از فردی به فرد دیگر پایین است، اما در محیط‌های بسته، که فردی گرفتار به ویروس کرونا به همراه فردی سالم در آن قرار دارند، به شدت افزایش پیدا می‌کند.

ویروس کرونا خانواده بسیار گسترده ای از ویروس های سرما خوردگی تا سندروم حاد تنفسی (سارس ) را در بر می گیرد. تا پیش از فراگیر شدن بیماری هایی نظیر ابولا و سارس گمان دانشمندان این بود که این بیماری تنها از حیواناتی مانند خفاش و در مواردی از میمون ها به انسان منتقل می شود، اما اپیدمی با سرعت این ویروس ها نشان داد که این بیماری به ساده ترین شکل ممکن از انسان به انسان منتقل می شود. شیوع بیماری سارس در سال 2002 بیش از 800 نفر را به کام مرگ کشاند و بیماری ابولا در کشور های غرب آفریقا که کانون آن جمهوری دموکراتیک کنگو بود باعث مرگ هزاران نفر از مبتلایان شد. (کرونا ویروس) جدید شکلی شبیه به تاج سلطنتی دارد و مکانیزم رفتاری آن آنقدر جدید است که دانشمندان هنوز فرصت نکرده اند نامی برای آن انتخاب کنند و امروز ما این ویروس را به نام کرونا که خانواده گسترده ای از انواع ویروس ها را در بر می‌گیرد، می شناسیم.

نرخ مرگ و میر در اپیدمى بیمارى ابولا (ویروس مشابه کرونا) ١٠ درصد از مبتلایان بود.نرخ مرگ و میر در بیمارى کرونا اکنون کمتر از ٢ درصد جمعیت مبتلایان است.

ویروس کرونا در گربه‌ها، سگ‌ها و حیوانات دیگر

حیوانات اهلی میتوانند ویروس کرونا را بگیرند و باعث عفونت‌هاي‌ شدید شوند. بعضی اوقات ویروس‌ها می توانند منجر بـه بیماری‌هاي‌ کشنده شوند. براساس یک مطالعه درسال ۲۰۱۱؛ فرد می تواند باعث بروز پریتونیت عفونی حفره‌اي در گربه‌ها شود و چیزی بـه نام “ویروس کرونا پاتروپیک سگ” میتواند گربه‌ها و سگ‌ها را آلوده کند.

طبق این مطالعه، گربه‌ها می توانند SARS را بگیرند، اما هیچ یک از گربه‌هاي‌ آلوده علائمی دال بر این بیماری را نشان نمی دهند. ویروس کرونا گربه طبق معمولً بدون علامت اسـت، اما میتواند باعث اسهال خفیف شود.

 

علائم ویروس کرونا چیست

 

ویروس کرونا از کجا آمده اسـت؟

ویروس‌هاي‌ تازه‌اي کـه کشف شده‌اند، طبق معمول از حیوان بـه انسان منتقل شده‌اند.

مثلاً منشا ویروس‌هاي‌ کرونا کـه در گذشته همه ی‌گیر شده بود، در حیوانات بود.

ویروس سارس اول در خفاش شروع شد و بعد بـه گربه‌هاي‌ ولگرد منتقل شد و بعد هم بـه انسان رسید.

 

از سال ۲۰۱۴ تا کنون کـه ویروس مرس در خاورمیانه موجب مرگ ۸۵۸ نفر از ۲۴۹۴ بیمار مبتلا شد، از شتر بـه انسان رسیده بود.

محل انتقال این ویروس بازار غذای دریایی در شهر ووهان اعلام شده اسـت، با این کـه پستانداران دریایی مانند نهنگ سفید میتوانند ناقل این ویروس باشند اما احتمال این کـه این ویروس از حیوانات زنده دیگر این بازار مثل مرغ، خفاش، خرگوش و مار منتقل شده باشد بیشتر اسـت.

خفاش‌های میوه‌خوار، متهم ردیف اول

با توجه به علائم مشابه این بیماری با ویروس سارس و ابولا بررسی‌ها برای یافتن منشاء کرونا آغاز شد. خیلی زود بازار فروش غذاهای دریایی در شهر ووهان چین که بیشترین تعداد مبتلایان را داشت، مورد توجه دانشمندان قرار گرفت.در این بازار انواع خوراک های دریایی و در بعضی موارد خوراک حیوانات وحشی به فروش می رسد. پیش از این رد پای خون آلوده خفاش‌های میوه خوار در ایجاد بیماری ابولا برای دانشمندان به اثبات رسیده بود.

خوراک خفاش، متهم ردیف اول انتقال ویروس کرونا به انسان است. فروش و سِرو این خوراک در بازارها و رستوران‌هاى غذاهاى دریایى شهر ووهان مرسوم است

دانشمندان می‌گویند این نوع خفاش ها که خوردن آن در شهر ووهان مرسوم است بدون این که خود به این بیماری مبتلا شوند، می‌توانند انتقال دهنده این ویروس خطرناک شوند. بعد از پلمپ این بازار و تمام فروشگاه های اطراف آن امید می رفت که تنها افرادی که به این فروشگاه‌ها رفت و آمد داشته‌اند، به این بیماری مبتلا شوند. اما شروع اپیدمی و مبتلا شدن افرادی که هرگز به این نوع بازار ها نرفته و از خوراک خفاش نخورده بودند نشان داد که ویروس کرونای جدید به سادگی از راه سرفه، عطسه و تماس با مایعات بدن فرد یا حیوان مبتلا مانند خون، ادرار و اسهال به فردی دیگر منتقل می شود.

ابتلا به ویروس‌های انسانی کرونا چقدر شایع است؟

افراد در سراسر دنیا عموما بـه ویروس انسانی کرونا مبتلا می شوند. البته یک استثنا وجوددارد و ان ویروس SARS-COV اسـت کـه البته از سال 2004 تا کنون هیچ مورد شناسایی شده از ابتلا بـه ویروس SARS-COV در هیچ جای دنیا گزارش نشده اسـت.

 

چه کسانی به این بیماری مبتلا می شوند؟

اکثر افراد در طول زندگیشان بـه این ویروس مبتلا می شوند. احتمال ابتلای کودکان از همه ی بیشتر اسـت. هرچند در طول زندگی‌تان ممکن اسـت چندین بار مبتلا شوید.

 

چگونه مبتلا می‌شوید؟

تا کنون درباره راه‌هاي‌ شیوع ویروس‌هاي‌ انسانی کورونا مطالعات چندانی صورت نگرفته اسـت، غیر از ویروس SARS. با این حال احتمال این وجوددارد کـه ویروس‌هاي‌ انسانی کرونا از یک فرد مبتلا بـه فردی دیگر، از طریق هوا بوسیله عطسه یا سرفه و تماس نزدیک فردی مانند لمس کردن یا دست دادن انتقال یابد.

این ویروس‌ها ممکن اسـت از طریق لمس اشیا یا سطوح آلوده و سپس تماس با دهان، بینی یا چشم نیز انتقال یابد.

دریک مورد، ویروس SARS از طریق مدفوع آلوده منتقل شد، بـه این صورت کـه این ویروس وارد هوا شده بودو افراد ان هوا را تنفس کرده و مبتلا شده بودند.

 

 

درمان ویروس کرونا

 

چه زمانی مبتلا می‌شویم؟

در ایالات امریکا افراد طبق معمول در فصل‌هاي‌ پاییز و زمستان بـه ویروس انسانی کرونا مبتلا می شوند، هر چند احتمال ابتلا در هر زمان از سال وجوددارد.

 

علائم ان چیست؟

ویروس‌هاي‌ انسانی کرونا طبق معمول منجر بـه بیماری‌هاي‌ موقتی شبکه فوقانی تنفسی خفیف و نیمه خفیف می شود.

علائم ان ممکن اسـت شامل آبریزش بینی، سرفه، گلودرد و تب باشد. گاهی اوقات این ویروس‌ها ممکن اسـت منجر بـه بیماری‌هاي‌ شبکه تنفسی تحتانی مانند ذات‌الریه شود. این بیماری در افرادی کـه عارضه قلبی یا سیستم‌هاي‌ ایمنی ضعیف دارند و افراد مسن شایع‌تر اسـت. SARS-COV ممکن اسـت منجر بـه بیماری‌هاي‌ شدید شود.

علائم ویروس کرونا

راه‌های پیشگیری از کرونا

طبق اعلام وزارت بهداشت ایران ویروس کرونا به مرزهای این کشور نیز نزدیک شده است و کشورهایی مانند عربستان، پاکستان، امارات و کردستان عراق نیز به تازگی درگیر این ویروس شده اند. از شهروندان خواسته شده تا مدتی از سفر به این کشور ها پرهیز کنند. در صورت سفر به این کشور ها شهروندان باید با رعایت جدی نکات بهداشتی از سلامت خود محافظت کنند و در صورت بروز علائم آنفولانزا به سرعت به پزشک مراجعه نمایند. به طور کلی پیشگیری از انتقال ویروس از انسان به انسان به همان سادگی مبتلا شدن است. با رعایت این نکات می توانید امکان ابتلا به ویروس ها را به حداقل برسانید.

با شستن مداوم دست ها خطر ابتلا به ویروس ها را به حداقل مى‌رسانید

_شستشوی مداوم دست ها

_استفاده از ماسک در محیط های بسته و پر ازدحام

_ پرهیز از تماس با بیمارانی که علائمی مانند (سرفه، عطسه، تب و تهوع) دارند

_ تقویت سیستم ایمنی با استفاده از مصرف میوه و سبزیجات تازه

_ نوشیدن مداوم مایعات گرم در فصول سرد

_ پرهیز از قرار گرفتن زیاد در هوای سرد و خشک

_ استفاده از دستگاه های بخار ساز سرد در محیط های اداری و منازل و اماکن عمومی

 

در صورت ابتلا چه باید بکنیم؟

اگر در اثر ویروس‌هاي‌ انسانی بیمار شده‌اید، میتوانید مانع ابتلای دیگران بـه این بیماری شوید:

هنگامی کـه بیمار هستید، در خانه بمانید، از تماس نزدیک با سایر افراد خودداری کنید، هنگام سرفه و عطسه، جلوی دهان خودرا بگیرید، اشیا و سطوح را تمیز و غیر آلوده نگهدارید.

ویروس کرونا در ایران

بیماری ما چگونه تشخیص داده می‌شود؟

میتوان تست‌هاي‌ آزمایشگاهی را برای تایید این کـه آیا بیماری شـما در اثر ویروس انسانی کرونا بوده یا خیر، انجام داد. هرچند، این تست‌ها همیشه استفاده نمی شود، زیرا افراد طبق معمول علائم بیماری خفیف را دارند، همچنین ممکن اسـت انجام این آزمایش‌ها تنها بـه چند آزمایشگاه تخصصی محدود شود.

تست‌هاي‌ آزمایشگاهی خاص ممکن اسـت شامل موارد زیر باشد: ایزوله نمودن ویروس در کشت سلولی، آزمایش واکنش زنجیره ترکیب شده«PCR» کـه کاربردی‌تر و از لحاظ اقتصادی قابل دسترسی‌تر اسـت، و آزمایش سرم شناسی برای آنتی‌بادی‌هایي برای ویروس هاي‌ انسانی کورونا.

نمونه‌برداری از بینی و گلو بهترین انواع نمونه‌برداری برای شناسایی ویروس‌هاي‌ انسانی کرونا شایع اسـت. آزمایش سرم شناسی نیازمند جمع‌آوری نمونه‌هاي‌ خونی اسـت.

 

 

ویروس کرونا در کدام شهرها