آکاآپ: وزوز گوش شرایطی است که در عمل با شنیدن صدا به صورت ناخودآگاه و صدا دادن و زنگ زدن گوش همراه است. این شرایط یک بیماری نیست، اما می‌تواند نشانه‌ای از ایجاد مشکلات جدی برای فرد باشد. تقریباً در اکثر موارد، وزوز گوش یک صدای ذهنی است، به این معنی که فقط فردی که دچار مشکل شده می‌تواند این صدا را بشنود. رایج‌ترین نوع وزوز گوش با شنیدن صدای ثابت زنگ همراه است. اگر سوت کشیدن و وز وز گوش برای مدت کوتاهی باشد جای نگرانی نیست اما اگر این حالت مداوم تکرار شود نیاز به بررسی بیشتری دارد.در این مقاله از مجموعه مقالات آکاآپ،به علل وزوز یا سوت کشیدن گوش میپردازیم و شمارا با عواملی که باعث این پدیده میشوند آشنا میسازیم. با ما همراه باشید.

سوت کشیدن گوش چه علت هایی دارد؟

وزوز گوش به شنیدن صدایی آزاردهنده در یک یا هر دو گوش گفته می شود که منبع خارجی ندارد و فرکانس های متفاوتی مانند زنگ زدن، صدای باد، غرش، سوت و … دارد. وزوز گوش گاهی کوتاه مدت بوده و سریعا برطرف می شود اما برخی مواقع نیز تداوم دارد و باعث اختلال زندگی فرد می شود و نشانه ای از یک بیماری است.

Image result for ‫سوت کشیدن گوش‬‎

 

آزمایش و تشخیص وزوز گوش

مشکل تمام افرادی که با وزوز گوش مواجه می‌شوند، لازم است به صورت دقیق توسط یک پزشک بررسی و ارزیابی شود تا به این ترتیب علت اصلی ایجاد این شرایط مشخص گردد. یکی از اهداف اصلی بررسی وضعیت سلامتی بیمار، مشخص کردن دلایل خطرناکی است که می‌تواند باعث ایجاد مشکل وزوز گوش شده باشد. در این شرایط ممکن است لازم شود فرد بیمار به متخصص گوش، حلق و بینی معرفی شود. سوالاتی که احتمالا در این حالت از بیمار پرسیده خواهد شد، شامل موارد زیر هستند:

 • چگونگی و زمان شروع علائم.
 • ثابت بودن، متناوب بودن، یا ضربان داشتن صدای شنیده شده.
 • همراه بودن وزوز گوش با کاهش قدرت شنوایی یا گیج شدن فرد.
 • درد یا شنیدن صدا در ناحیه فک.
 • ابتلای قبلی فرد به بیماری یا دچار شدن به آسیب‌دیدگی خاص.
 • قرار گرفتن فرد در معرض صدای بلند یا موج انفجار.

وزوز گوش به علت جرم گرفتن گوش ها

جرم گوش آلودگی ها را به دام می اندازد و از مجرای گوش محافظت می کند . اما اگر جرم گوش انباشته شود می تواند به پرده گوش آسیب بزند و موجب کاهش شنوایی و شنیده شدن سوت در گوش شود.

عفونت گوش از علت های وز وز گوش

در هر بخش مسیر سیستم شنوایی،اگر اختلالاتی مانند عفونت گوش به وجود آید باعث شنیده شدن صدای سوت یا وز وز در گوش خواهد شد.

سخت شدن پرده و استخوان های گوش

سیستم شنوایی انسان از گوش خارجی، میانی و داخلی تشکیل شده است و در هرجای مسیر سیستم شنوایی اختلالاتی مانند سخت شدن پرده و استخوان های گوش به وجود آید باعث شنیده شدن صدای سوت یا وز وز در گوش خواهد شد.

آسیب های حلزون شنوایی و پیر گوشی

شایع ترین علل بروز این صدا آسیب های حلزون شنوایی است . کم شدن شنوایی در سنین پیری و 60 سال به بالا نیز سبب وزوز و سوت کشیدن گوش می شود.

سوت کشیدن گوش

 

سوت کشیدن گوش به دلیل برخی از بیماری ها

برخی از بیماری ها مانند دیابت، اختلالات تیروئید و بیماری مِنییِر موجب اختلال در گوش می شوند و سبب شنیده شدن وز وز گوش می گردند.

مصرف دارو سبب وز وز گوش می شود

بعضی از فرآورده های دارویی نیز در ایجاد وزوز گوش یا تشدید این عارضه مؤثرند ، داروهای ضد التهاب ها، آنتی بیوتیک ها، داروهای مسکن، داروهای ضد افسردگی ، الکل و آسپرین از این موارد هستند .

سوت کشیدن مدام گوش نشانه تومور است

این صدا زنگ خطری در خصوص تومورهاست که باید برای درمان به پزشک مراجعه نمود. هر توموری که به رگ های خونی در ناحیه ی سر و گردن فشار وارد کند، می تواند موجب وزوز گوش شود.

همچنین تومور عصب شنوایی که نوعی تومور غیرسرطانی و خوش خیم است و معمولا در یک گوش بروز می کند و روی عصب جمجمه ای رشد می کند نیز موجب سوت کشیدن گوش می شود؛ توجه داشته باشید که هر سوت کشیدنی خبر از تومور نمیدهد و این مسئله تنها با عکسبرداری و بررسی های دقیق پزشکی ثابت می شود.

سوت کشیدن گوش نشانه چیست؟

 

سوت کشیدن گوش به علت افزایش یا کاهش فشار خون( اختلالات عروقی)

افزایش و کاهش فشار خون در برخی مواقع موجب شنیده شدن صدای سوت از گوش می شود . همچنین عوامل افزایش دهنده ی فشار خون مانند استرس، الکل و کافئین نیز موجب شنیده شدن صدای وزوز گوش می شوند.

سوت کشیدن گوش به علت بدخوابی و اختلالات عصبی

بدخوابی و اختلالات عصبی بر سیستم شنوایی تاثیر گذار خواهد بود و باعث ایجاد صدا می شود.

وز وز گوش به علت استرس و اضطراب

گاهی اوقات قرار گیری در وضعیت های اضطراب آور موجب شنیده شدن صدای وز وز از یک گوش یا هر دو می شود که اگر این موقعیت تغییر نماید احتمالا سوت کشیدن گوش نیز از بین می رود.

سوت کشیدن گوش راست نشانه چیست

 

آسیب های سر و گردن از علت های سوت کشیدن گوش

آسیب های سر و گردن تاثیر زیادی بر روی شنوایی دارد وعملکرد گوش داخلی، اعصاب شنوایی و عملکردهای مغزی مرتبط با شنوایی را مختل می کند و سبب وز وز در گوش می گردد.

تصلب شرائین یکی از علل وز وز گوش

در برخی از موقع با افزایش سن رگ های خونی اصلی در مجاورت گوش میانی و داخلی خاصیت ارتجاعی خود را از دست می دهند و تجمع رسوبات کاهش می یابد درنتیجه موجب شنیده شدن صدای وزوز در هردو گوش می شود.

آلودگی صوتی شایعترین علت وز وز گوش

یکی از شایع ترین علت وزوز گوش، قرار گرفتن در معرض صدای بلند است. افرادی که با وسایل یا در مکان های پرسروصدا کار می کنند، در معرض این خطر قرار می گیرند.

رشد استخوان گوش میانی از علل وز وز گوش

رشد غیرطبیعی استخوان گوش میانی که از 30 سالگی شروع می شود، به از دست دادن شنوایی و وزوز گوش منجر می شود.

درمان وزوز گوش

صدا دادن و زنگ زدن گوش هنوز درمان مشخصی ندارد، اما روش‌هایی وجود دارد که از طریق آن‌ها می‌توان برای کنترل بهتر این شرایط به فرد کمک کرد. به این ترتیب اکثر پزشکان ترکیبی از روش‌های زیر را با توجه به شدت شرایط وزوز گوش و ناحیه دچار مشکل برای بیمار مورد استفاده قرار می‌دهند:

 • ابزارهای کمک شنیداری اغلب برای افرادی مناسب است که توانایی شنیداری خود را به همراه وزوز گوش از دست داده باشند. استفاده از ابزارهای کمک شنیداری می‌تواند به کنترل دقیق سطوح صدای خارجی وارد شده به گوش کمک کرده و امکان شنیدن بهتر آنها را برای فرد فراهم کند. به این ترتیب هرچه توانایی شنیداری فرد بهتر باشد، شرایط مربوط به وزوز گوش کمتر وی را ناراحت خواهد کرد.
 • مشاوره می‌تواند به فرد بیمار کمک کند تا با نحوه زندگی و با شرایط وزوز گوش آشنا شود. اکثر برنامه‌های مشاوره دارای یک بخش آموزشی هستند که در عمل می‌توانند به فرد برای درک آنچه باعث وزوز گوش می‌شود، کمک کنند. علاوه‌بر این بعضی از برنامه‌های مشاوره می‌توانند به فرد کمک کنند با اصلاح طرز فکر خود نسبت به وزوز گوش واکنش مناسب نشان دهند. به این ترتیب فرد احتمالاً با نکات مناسب برای کنترل شرایط، کمک به ریلکس کردن در طول روز یا خوابیدن بهتر در طول شب آشنا خواهد شد.
 • تولید کننده‌های صدای پوشیدنی ابزارهای کوچک الکترونیکی هستند که در داخل گوش قرار گرفته و با ایجاد یک صدای آرام و مطلوب می‌توانند شرایط وزوز گوش را پنهان نمایند. در حقیقت برخی افراد به دنبال تولید صدایی هستند که به‌طور کامل حالت وزوز را از بین ببرد. این شرایط در حالی است که اکثر افراد ترجیح می‌دهند از صدایی استفاده کنند که سطح آن فقط کمی بیشتر از صدای وزوز گوش باشد. صدای تولید شده در این شرایط می‌تواند یک صدای آرام، آهنگ‌های تصادفی یا موزیک باشد.
 • تولید کننده‌های صدای رومیزی ابزارهایی هستند که برای ریلکس کردن یا خوابیدن مورد استفاده قرار می‌گیرند. این ابزارها کنار تخت خواب قرار گرفته و برای پخش صداهای خوشایند و آرام‌بخش همچون صدای امواج، آبشار، باران، یا صدای یک شب تابستانی استفاده می‌شوند. در مواردی که وزوز گوش خفیف باشد، این ابزار احتمالاً تنها اقدام مورد نیاز برای کمک به خواب فرد و رفع مشکل خواهد بود.
 • تحریک عصب صوتی یک روش به نسبت جدید برای افرادی است که دچار سوت کشیدن گوش بسیار شدید بوده یا شرایط آنها به نحو مناسب درمان نمی‌شود. به این منظور از یک دستگاه به اندازه کف دست و هدفون برای ارسال امواج صوتی مورد نظر استفاده می‌شود. این درمان می‌تواند فعالیت عصبی را در مغز تحریک کرده و در نهایت حالت وزوز را از بین ببرد. نتایج حاصل از بررسی‌های اخیر نشان می‌دهد این دستگاه می‌تواند یک روش موثر برای کاهش یا درمان کامل وزوز باشد.
 • کاشت حلزون گوش گاهی اوقات برای افرادی استفاده می‌شود که وزوز گوش آنها با کاهش شدید قدرت شنوایی همراه باشد. کاشت حلزون گوش می‌تواند جایگزین بخش داخلی گوش شده و وظیفه ارسال سیگنال‌های الکتریکی را برای تحریک مستقیم اعصاب شنوایی بر عهده گیرد. این ابزار می‌تواند صداهای خارجی را به گوش وارد کرده و شرایط وزوز گوش را پنهان کند. به این ترتیب تغییرات مورد نیاز در سیستم عصبی شنوایی مغز ایجاد خواهد شد.
 • مصرف داروهای ضد افسردگی و ضد تشویش ممکن است توسط پزشک برای بهبود شرایط روحی بیمار و حالت خواب وی تجویز شود.
 • سایر داروها از داروخانه قابل تهیه بوده یا ممکن است بیمار بتواند از روش‌های درمان جایگزین در اینترنت برای رفع مشکل خود استفاده نماید. به هر حال مطالعات انجام شده نشان دهنده اثربخش بودن قطعی این روش ها نیست.