آکاآپ: «کرونا» مهمان ناخوانده ای از ووهان چین  که از هفته های گذشته وارد کشور شده است، مهمانی که هیچ کس از آمدنش خوشحال نشد زیرا این مهمان چیزی جز بلای جان نیست.

ویروس کرونا در طول روزهای ورودش به کشور تاکنون دستکم 4 هزار و 747 نفر را مبتلا و راهی بیمارستان کرده است خبر بد و ناگوار اینکه از این تعداد 124 نفر جان خود را از دست داده اند اما جای مسرت و خوشحالی است که از این تعداد، 913 نفر بهبودیافتگان بیماری کووید  ۱۹ محسوب می شوند که پس از درمان از بیمارستان ترخیص شده و راهی منزل شده اند.اما سوالی که ذهن خیلی ها را درگیر کرده این است که آیا برای این ویروس واکسنی ساخته میشود  یا نه !؟ یا اینکه آیا روش های سنتی در درمان این بیماری موثر هستند ؟

تب داغ دروغ های کرونایی در فضای مجازی

در این بین بازار خبرهای پیشگیری و درمان کرونا این روزها داغ داغ است و سودجویان نیز آرام ننشسته اند و به دنبال سوء استفاده از نگرانی و درماندگی مردم هستند، برخی با احتکار ماسک و ژل ضدعفونی و برخی هم با فروش اقلامی مثل عنبر نسارا و دم نوش های ضد کرونایی.

پس از ورود ویروس کرونا برخی پزشکان و کارشناسان بهداشتی راه پیشگیری و مقابله با  ویروس کرونا را تقویت سیستم دفاعی بدن عنوان کردند و پس از آن اخبار تأییدنشده‌ای در فضای مجازی دست به دست می شد  که برخی موادغذایی مثل سیر و زنجبیل پادزهر کرونا هستند و همین مسأله منجر شد در کمتر از چند ساعت قیمت مرکبات و سیر و زنجبیل بالا برود و سر به فلک بکشد. این محصولات در روز‌های اخیر سیر صعوی قیمت را طی کردند و کمیاب و حتی نایاب شدند، چون افراد زیادی برای تهیه آن‌ها مقابل میوه‌فروشی‌ها صف می کشیدند.

عنبر النسا برای سینوزیت

یکی از روش های سنتی و جا افتاده بین ایرانیان که برای سرماخوردگی و آنفولانزا استفاده میشود عنرالنسا میباشد، ایا عنبر النسا برای ضد عفونی یا پیشگیری و درمان کرونا موثر است؟ برای پرسش به این سوالات در و معرفی عنبر النسا و خواص درمانی آن در ادامه مطلب با آکا همراه باشید.

وقتی کرونا بازار کود الاغ را داغ می کند

با افزایش تب کرونا در فضا جازی برخی با ادعای پیشگیری از ابتلا به کرونا بازار این محصول را داغ کردند و قیمت کود الاغ هم سر به فلک کشید تا جایی که قیمت هر کیلوگرم کود الاغ در سایت دیوار بین ۷۵ تا ۱۵۰ هزار تومان برای فروش گذاشته شده است. در یکی از این آگهی‌ها گفته شده که کود‌ها متعلق به الاغ جوان و ماده است که خاصیت ضدعفونی قوی‌تری دارد و از طالقان برای مشتریان ارسال می‌شود. در آگهی دیگری کود الاغ در بسته‌های ٣٠٠ گرمی  به فروش می رسد و هر بسته ٣٠٠ گرمی ۵۰ هزار تومان فروخته می‌شود.

عضو کمیته کشوری مقابله با کرونا درباره تاثیر عنبر نسارا در پیشگیری و درمان ویروس کرونا در گفتگو با خبرنگار حوزه بهداشت و درمان اظهار کرد: برخی صفحات مجازی از تاثیرات عنبر نسارا هم گفته اند که هیچ دلیل و منطقی برای این موضوع وجود ندارد و از همه در خواست می‌شود که تحت هیچ شرایطی شایعات را قبول نکنند. حتی متخصصان گرمسیری و عفونی هم این موارد را اصلا توصیه نمی‌کنند.

عنبر النسا

عنبر النسا چیست؟

شاید ظاهر خوبی نداشته باشد ولی واقعا در خیلی موارد مفید اسـت و این از طب سنتی ایران باستان اسـت.

عنبر النسا برای عفونت رحم

 

عنبر النسا یا پشکل ماچلاق چیست؟

آیا سرگین الاغ ماده آن چنان کـه از ان تعریف می‌کنند مفید اسـت؟ آزمایش هاي‌ علمی بر روی عنبر النسا چقدر از فواید این گیاه در طب سنتی را تایید میکنند؟

اینروزها بازار فروش عنبر النسا یا عنبر نسارا داغ اسـت و شرح خواص ان در شبکه هاي‌ اجتماعی دست بـه دست میشود، بـه همین منظور امروز درباره این کود گرانقیمت بیشتر صحبت میکنیم. 

عنبر النساء

 

خواص کلی عنبر النسا

درمان آفت دهان

التیام دندان درد

درمان سردردهای کهنه

درمان سرماخوردگی و سینوزیت

درمان خارش پوست

میکروب کشی فضای خانه

درمان بواسیر

نظارت بیماری صرع

کوتاه کردن زمان و خون ریزی ماهیانه

تقویت تارهای صوتی

ضد عفونی زخم هاي‌ چرکی

درمان عفونت وازینال

درمان زخم دهانه رحم

درمان بواسیر

تسهیل روند زایمان

التیام بیماری آسم

 

عنبر النسا چیست و چگونه تهیه می شود؟

عنبر النسا کـه عنبر نسارا هم نام دارد، سرگین الاغ ماده اسـت. البته بـه باور برخی عنبرالنسا اصل کـه خواص واقعی دارد سرگین الاغ ماده و باردار اسـت کـه بـه صورت طبیعی تغذیه کند و آزاد باشد نه الاغ هایي کـه در طویله نگهداری می‌شوند و منوی غذای مشخص روزانه دارند. عنبر النسا باید در فصل بهار گرد آوری شود.

 

عنبر النسا چگونه مصرف می شود؟

 

عنبر النسارا

 

استنشاق دود عنبر النسا با استفاده از پیپ یا قلیان میشود، پاشیدن پودر عنبر النسا خشک بر روی زخم، دود دادن ان همانند اسپند برای ضد عفونی کردن فضای منزل، قرار دادن عضو آسیب دیده بدن روی دود عنبر النسا «برای درمان بواسیر یا زخم هاي‌ تناسلی باید دامن بلندی بپوشید تا دود حاصل حبس شود».

 

علم درباره عنبر النسا چه نظری دارد؟

دانشگاه علوم دکتری شهید بهشتی یک آزمایش بر روی عنبر النسا انجام داد و مشخص شد کـه اجزای عنبر النسا حاوی: هگزان، استیک اسید، آکونیتین، بتا کاروتن، دی متیل آمین بوده اسـت کـه عمدتا شامل خواص آنتی اکسیدانی، آنتی باکتریال، ضد قارچ و ضد التهابی هستند. عده اي از این اجزا در درمان روماتیسم و اختلالات پوستی هم مفید می باشند.

 

عنبر النساء چیست

 

همچنین دریک آزمایش درون کشتگاهی مشخص شد کـه دود عنبر النسا خواص ضد باکتریایی دارد کـه رشد میکروب ها در دهان را مهار میکند، در نتیجه این آزمایش مشخص شد کـه دود عنبر النسا رشد باکتری‌هاي‌: استرپتوکوکوس موتانس، استرپتوکوک سالیواریوس و استرپتوکوک را متوقف می‌کند. یعنی این سرگین عجیب دقیقا همانند دهانشویه کلرهگزیدین عمل میکند.

 

خواص عنبر نسارا چگونه کشف شد؟

قدیمی ها همیشه از ان تعریف می‌کردند، آن ها از دود عنبر النسا برای درمان عفونت ها و همچنین التیام زخمها استفاده می‌کردند. مثلاً برای بهبودی سریع زخم ختنه از دود این کود استفاده میکردند، نخستین بار ابن سینا بود کـه از خواص کود الاغ ماده پرده برداشت. او دود عنبر النسا را برای کم کردن خون ریزی‌هاي‌ ماهیانه در زنان تجویز می کرده اسـت.

 

عنبر النسا برای زنان باردار

 

حال هم نه فقط در ایران، بلکه در کشور های زیادی از دود این گیاه حتی بـه صورت استنشاقی استفاده میکنند. خیلی از افراد باور دارند کـه استنشاق دود عنبر النسا برای درمان دندان درد، سرماخوردگی و سینوزیت کاربرد دارد. بـه عقیده انها دود سرگین الاغ برای درمان عفونت هاي‌ واژینال، گال، ضدعفونی زخم هاي‌ باز و حتی گوش درد فوق العاده مفید اسـت.