آکاآپ: گوشی های تلفن همراه یکی از کاربردی ترین ابزارهایی هستند که هر یک از ما در طول روزمره هر روز خود، در صورت وجود یا عدم وجود وقت اضافه، همیشه از آن استفاده می کنیم و شاید بیشتر از هر چیزی به آن اهمیت دهیم چرا که تمام اطلاعات ما در آن ذخیره است. این رفتار بقدری عادی شده است که قبل و بعد از خواب، دائما در حال چک کردن و بررسی شبکه های اجتماعی خود هستیم و این نشان دهنده وابستگی بالا می باشد.

اما اجازه دهید شما را با یک حقیقت آشنا کنیم که قطعا دید شما را نسبت به گوشی کمی تغییر خواهد داد. طبق گزارش های انجام شده، تلفن های همراه ما که در طول از آنها استفاده می کنیم، 18 برابر باکتری موجود بر روی دستگیره توالت، آلوده است و با پاک کردن گوشی با دستمال و آستین پیراهن، نمی تواند باعث ضد عفونی گوشی موبایل شود و باید بصورت اصولی رفتار کنید.

تمیز و ضدعفونی کردن گوشی‌هاي‌ موبایل بی شک یکی از مهم ترین کارهایی اسـت کـه افراد اینروزها باید بـه منظور مقابله با انتشار ویروس خطرناک کرونا انجام دهند. برای تمیز و ضدعفونی کردن گوشی هاي‌ موبایل در ادامه مطالبی که به شما ارائه میدهیم را با دقت انجام دهید. 

ضدعفونی با الکل

 

۱. در ابتدا قاب و کیس گوشی را جدا کرده و گوشی رابا تمامی منافذ و درزهایش تمیز کنید. سپس بـه سراغ شستشو و تمیز کردن قاب گوشی بروید.

۲. بهتر اسـت برای تمیز کردن گوشی از یک دستمال شسته شده ؛ پاک و نرم « جنس میکرو فایبر » استفاده کنید.

۳. یک محلول آب و صابون تهیه کنید و پس از آغشته کردن دستمال بـه ان؛ بر روی تمامی سطوح پشت و روی گوشی بمالید.

۴. لنز دوربین و منافذ ورودی و خروجی گوشی هم چون محل شارژ و هندزفری را فراموش نکنید.

۵. اگر میخواهید از الکل برای ضد عفونی کردن گوشی خود استفاده کنید، بـه یاد داشته باشید کـه از الکل‌هاي‌ بالای ۵۰ درصد بـه هیچ وجه استفاده نکنید چراکه بـه کیفیت صفحه نمایش لمسی آن ها آسیب جدی وارد خواهد کرد و ممکن اسـت حسگر اثر انگشت ان را از بین برده و موجب اختلال ان شود.

۶. بلافاصله بعد از تمیز و ضدعفونی کردن گوشی با الکل یا محلول آب و صابون، رطوبت ان رابا یک دستمال نرم و خشک بگیرید.

برخی دیگر از گوشی هاي‌ هوشمند هم چون آیفون ۱۱؛ گلکسی اس۱۰ و سری نوت ۱۰ سامسونگ و پیکسل ۴ گوگل از قابلیت ضد آب برخوردارند. کاربران می‌توانند در خصوص تمیز کردن این گوشی ها با خیال آسان تری بـه اینکار بپردازند.

دو راهکار دیگر که برای پاک نگاه داشتن ظاهری دستگاه‌های الکترونیکی و ضدعفونی کردن آنها ارائه می‌شود عبارتند از:

راهکار اول:

1. پارچه میکرو فیبری (نرم و بدون پرز) را آماده کنید؛ البته این به معنای زیر و رو کردن بازار جهت یافتن پارچه‌ای خاص نیست بلکه می‌توان از دستمال‌های عینک نیز که همین کارایی را دارد، استفاده کرد.

برخی دستگاه‌ها نیز به همراه خود دستمال تمیز کننده‌ای دارند که در این صورت یک مرحله جلو هستید.

2. دستگاه مورد نظر خود را جهت شفافیت و نشان دادن تمامی لکه‌ها، خاموش کنید.

3. صفحه نمایش را به شکل دورانی با دستمال پاک کنید تا لکه‌های سطحی پاک شود؛ در صورت نیاز می‌توان از بخار هوای دهان یا پارچه پنبه‌ای مرطوب جهت سهولت این کار بهره برد.

4. با توجه به اینکه برخی پارچه‌ها جهت حداکثر کارایی نیازمند مرطوب شدن هستند، بهتر است برای این کار از آب مقطر استفاده کرد.

5. بار دیگر عمل پاک کردن نمایشگر را تکرار کنید تا لکه‌های تثبیت شده نیز پاک شود. سعی کنید کار را به همین جا ختم کنید تا فشار بیش از حدی به نمایشگر وارد نشود.

برای شستن دستمال میکروفیبر هم آن را آب گرم آغشته به صابون قراردهید تا با باز شدن الیاف آن، کثیفی‌ها خارج شود؛ برای خشک شدن هم آن را در معرض هوای آزاد قرار دهید.

راهکار دوم:

1. این روش چون با مواد الکلی سر و کار دارد موجب از بین رفتن میکروب‌های سطحی گجت‌ها هم می‌شود. برای انجام این کار نیازمند یک ژل الکل یا همان مواد ضدعفونی کننده دست هستیم.

2. دستمال کاغذی تمیزی را بردارید و مقداری ژل الکل روی آن بریزید.

3. نمایشگر مورد نظر را پاک کنید.

4. در پایان کار نیز با استفاده از یک دستمال میکروفیبر لکه‌های باقیمانده سطحی را به آرامی پاک کنید.